Šindler o organizaci MS v para hokeji nebo šancích na medaili. A co diváci?

Foto: https://parahockey.cz

14. června 2021, 9:53

Ondřej Mach

Před dvěma lety para hokejové mistrovství světa v Ostravě pobláznilo takřka celý svět. Tehdejší šampionát trhal divácké rekordy a přilákal obrovskou pozornost veřejnosti. Nyní se ji na východě republiky pokusí získat znovu.

Když slyší předseda organizačního výboru MS Jiří Šindler otázku na turnaj z roku 2019, tak se na chvíli odmlčí.

„Vzpomínám na něj slzou v oku. V kontextu dnešní doby je velká škoda, že to nemůžeme zopakovat. Když si vzpomenu na to, jak magické to mohlo být, tak mě to moc mrzí,“ říká Šindler na rovinu. 

„V kontextu dnešní doby je velká škoda, že to nemůžeme zopakovat.“

Ano, před dvěma lety se mistrovství v Ostravě nesmírně vydařilo. Zřejmě to byl také jeden z důvodů, proč Mezinárodní paralympijská federace rozhodla o tom, že se tam šampionát vrátí. 

Ale za zcela rozdílných podmínek. Bublina, testování, další opatření... Za poslední rok se toho změnilo opravdu hodně. 

I tak ale Šindler věří, že mistrovství si opět vybojuje své místo na slunci. 

Slogan letošního šampionátu v Ostravě zní „Zažijme to znovu“. Jde o odkaz na velmi úspěšný turnaj v roce 2019, že?
Je to tak. Ale na mistrovství před dvěma lety bude hodně těžké navázat, protože se nacházíme v úplně jiné situaci a době. Tohle heslo je pro nás přáním dostat do arény fanoušky, kteří zase vytvoří skvělou atmosféru, jakou si para hokejisté zaslouží. Teď už to vypadá, že se nám to podaří a atmosféra bude podobná té z roku 2019. Byť do arény dostaneme jen hrstku diváků.

Vraťme se ještě o dva roky zpátky. Jak na rekordní para hokejové mistrovství s odstupem času vzpomínáte?
Se slzou v oku. V kontextu dnešní doby je velká škoda, že to nemůžeme zopakovat. Zájem fanoušků o para hokej je velký. Když si vzpomenu na to, jak magické to mohlo být, tak mě to moc mrzí. Na druhou stranu musím říct, že laťka byla příliš vysoko a bylo by strašně těžké zopakovat úspěch, kterého jsme dosáhli před dvěma lety. Navíc v uvozovkách soupeříme s mistrovstvím Evropy ve fotbale. Je to dost netradiční a těžká situace, ale věřím tomu, že fanoušci naši skoro roční práci ocení.

„Asi největším omezením, které nás po celou dobu svírá, je obrovská nejistota.“

Mohl byste přiblížit, s jakými problémy se při organizaci musíte potýkat?
Asi největším omezením, které nás po celou dobu svírá, je obrovská nejistota. V době, kdy jsme museli učinit celou řadu těžkých rozhodnutí, byla republika v lockdownu a celý svět bojoval s obrovskými čísly. My jsme nevěděli, jak se situace vyvine do května nebo června. Spoustu věcí jsme museli předjímat, s nejistotou pracujeme dodnes. Je tady množství neznámých, které tady budou až do konce šampionátu. Ať už jde o pohyb novinářů, hráčů nebo diváků – všechno je hrozně omezené a jiné. Nemůže docházet k žádným kontaktům, ani ve fanzoně nebo na autogramiádách. Nejistota nás bude doprovázet až do konce turnaje, jestli se náhodou něco nepokazí nebo nám tady nevznikne nějaké epidemiologické ohnisko. Přece jen to bude po dlouhé době jedna z větších akcí ve vnitřním prostoru. Tohle riziko tam zkrátka je.

V našem posledním rozhovoru jste zmínil, že zorganizovat takovou akci stojí obrovské úsilí. Za současných podmínek se ještě několikrát násobí, ne?
Je to tak. Covidová doba způsobila také obrovskou finanční nejistotu – tým se nemohl skládat tak, jak bych si představoval. Můžeme poděkovat Statutárnímu městu Ostrava a Moravskoslezskému kraji, které nám zabezpečily původní prostředky k tomu, abychom na tomhle projektu vůbec mohli začít pracovat. Celá řada věcí se odkládala až na poslední chvíli, v lockdownu se toho moc připravovat nemohlo. Všechna opatření nás velmi omezovala, proto to teď doháníme na poslední chvíli. Je to nesmírně náročné, v tom je to výrazně horší než před dvěma lety.

V Ostravě podobně jako na jiných turnajích vznikne přísná bublina. Jaké bude mít podmínky a inspirovali jste se někde při její organizaci?
Ano, v mnoha směrech jsme se inspirovali. Situace se v tomto ohledu rychle mění, pro sportovce ale budeme muset zajistit nejpříznivější podmínky, jako to bylo na jiných sportovních akcích. Od testování po dodržování pohybu mezi arénou a hotelem. Tohle budeme bezesporu muset dodržet, protože epidemie stále není pod kontrolou. Navíc sem přijedou také sportovci z rizikových částí světa. Opravdu to nemůžeme udělat jinak.

Před pár dny odstartoval předprodej vstupenek. Máte už v hlavě konkrétní číslo, kolik diváků by se na zápasy mohlo podívat?
V tuto chvíli mohu říct, že na jednotlivá utkání budeme moct vpustit až 25 % kapacity. To je zhruba dva a půl tisíce diváků.

„V tuto chvíli mohu říct, že na jednotlivá utkání budeme moct vpustit až 25 % kapacity.“

Právě před dvěma lety fanoušci na mistrovství vytvořili dechberoucí atmosféru…
Pevně věřím, že se nám na to povede navázat. Byť tam budou jen v takovém počtu, tak doufám, že vytvoří podobnou atmosféru. Jsem moc rád, že k tomu dojde a fanoušky budeme moct pustit na stadion.

Změňme téma. Jak letos vidíte šance českého týmu na medaili?
Věřím, že to bude o krůček lepší než před dvěma lety. Tým doznal určitých změn, získal nové podmínky pro přípravu. Kluci od posledního šampionátu opravdu dřeli, makali na určitých věcech. Mužstvo se povedlo také částečně omladit, objeví se v něm nějací nováčci, kteří podle mě za poslední dva roky zaznamenali obrovský progres. Myslím, že pro mnohé z favorizovaných týmů budeme minimálně důstojným soupeřem.

Reprezentace se nějakou dobu připravovala v Poděbradech, jinde už se přitom led rozpustil. Myslíte, že by to hráčům mohlo pomoct? Například Kanada začala společně trénovat až v Ostravě.
Je to tak. Tady patří obrovské díky vedení města Poděbrady, protože nám po dohodách vyhověli a udrželi pro český tým ledovou plochu. Hráči se díky tomu mohli adekvátně připravovat, podle mě to pro ně bude velké plus, že na ledě mohli trávit tolik času.

Loni v září jste prohlásil, že zájem o para hokej v Česku stále stoupá. Pokračuje tento vzestupný trend, nebo vinou pandemie trochu opadl?
Během pandemie bylo složité pokračovat v rozvojových programech, které jsme plánovali. Nicméně i v covidové době se objevili noví hráči, kteří přišli na reprezentační kemp a dnes se plnohodnotně připravují s týmem. Myslím, že se postupně daří plnit vizi, kterou jsme si stanovili před dvěma lety.

„Pevně věřím, že pro mnohé z těchto kluků je to s jejich handicapem určitý smysl života.“

Součástí reprezentace aktuálně je i šestnáctiletý Alex Ohar. Je to pro vás motivace do další práce, když se vám do týmu podaří zabudovat takové mladíky?
Určitě ano. Pevně věřím, že pro mnohé z těchto kluků je to s jejich handicapem určitý smysl života. V tomhle rozvoji budeme pokračovat, protože to není jen šestnáctiletý Alex, který už může hrát za reprezentaci. Hned za ním je patnáctiletý Filip, který bohužel kvůli pravidlům Mezinárodní paralympijské federace v Ostravě hrát nemůže. Jinak je připravený hrát. Jsou tady další mladí kluci, kteří si para hokej vyzkoušeli a do budoucna mají chuť se porvat o své místo v reprezentaci.

Poslední otázka: co partneři? Lákají se vám po úspěšném mistrovství před dvěma lety snadněji?
Tady se znovu vrátím do problému jménem covid. Kdyby tady nebyl, tak by platilo přesně to, co říkáte – bylo by to výrazně snazší. V každém případě patří velké díky všem partnerům, kteří MS v para hokeji OSTRAVA 2021 nakonec podpořili.

Foto: paraostrava2019.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz