Skandál v Bělorusku! Hráči ovlivnili zápas, aby získali peníze ze sázek. Čeká je soud

Foto: vk.com

24. března 14:45

Václav Jáchim

Velký skandál řeší běloruský hokej. Loni v listopadu došlo ze strany sedmi hráčů Dinama Moloděčno k ovlivnění utkání proti týmu z Mogileva. Díky domluvené porážce 5:6 byli hráči připraveni inkasovat až milión ruských rublů od lidí, kteří si na výsledek vsadili u sázkových kanceláří.

partneři českého hokeje

O případu informují stránky běloruského hokeje hockey.by i ruská agentura TASS. Zmíněný zápas se hrál 12. listopadu loňského roku, případem se zabýval Útvar pro vyšetřování trestných činů v oblasti organizovaného zločinu a korupce. Podle uvedeného zdroje budou postaveni před soud Alexej Ivanov, Sergej Šeleg, Alexander Syrej a Nikita Ustiněnko.

První tři byli podle vyšetřování iniciátory akce, pro záměr získali Stanislava Kučkina, Pavla Bojančuka a Vjačeslava Lisičkina. Alexander Syrej poté oslovil i Nikitu Ustimenka. Účastník mistrovství světa 2016 a 2018 nakonec také půjde před soud, Kučkin, Bojančuk a Lisičkin nikoli. Podle zástupců zmíněného útvaru mj. proto, že při vyšetřování aktivně spolupracovali.

Hráči byli domluveni, že jiné osoby vsadí na porážku Dinama vysoké částky a následně jim pak vyplatí odměnu ve výši 500 tisíc až milión ruských rublů. Podle agentury TASS půjdou před soud rovněž. Jelikož se jedná o osoby cizí státní příslušnosti, trestní řízení proběhne v jejich zemi.

Čtyři hráči Dinama jsou podezřelí z nezákonného obohacení na základě ovlivněného sportovního střetnutí, jejích případ už převzal státní zástupce. Při vyšetřování vyšlo najevo, že o plánu se v den utkání dozvěděli další tři hokejisté. Dmitrij Ambrozejčik, Arťom Volkov a Nikita Feokfistov se na podvodu odmítli podílet, nicméně neoznámili to vedení klubu, běloruskému svazu ani orgánům činným v trestním řízením.

Všichni hokejisté se k činům přiznali. Na základě poznatků běloruského Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a korupcí se případem zabývala také disciplinární komise tamního hokejového svazu. Všichni aktéři dostali roční nepodmíněné tresty. Na dobu neurčitou nesmí v běloruském hokeji působit trenér týmu Igor Krivošlyk.

Jak uvádí hockey.by, v průběhu vyšetřování totiž vyšlo najevo, že od srpna do listopadu loňského roku trenér osobně či prostřednictvím třetí osoby uskutečnil víc než 20 sázek na zápasy svého týmu v běloruské nejvyšší soutěži a v tamním poháru.

Výsledek ovlivněného listopadového zápasu Dinama Moloděčna s Mogilevem (5:6) byl verdiktem běloruského svazu kontumován ve prospěch soupeře. Veškeré statistiky zápasu byly zrušeny.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz