SKANDÁL v extralize! Tři hráči z Hradce Králové dopovali

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Hradečtí hokejisté Graeme McCormack, Kevin Klíma a Martin Štohanzl byli Antidopingovým výborem ČR pozitivně testováni na zakázanou látku. „Do vyřešení případu proto pozastavujeme platnost jejich profesionálních hráčských smluv," stojí na webu Mountfieldu.

Antidopingové testy proběhly 9. dubna během série extraligového play off proti Vítkovicím. Podle informací deníku Sport byla nepovolená látka obsažena v doplňku stravy, který měl zmíněným hráčům pomoct v rychlejším překonání chřipky.

„Jedná se o látky patřící mezi stimulanty, které podporují srdeční činnost a podobně. Nejedná se o drogy," potvrdil pro ČTK ředitel Antidopingového výboru Martin Čížek.

„Jedná se o látky patřící mezi stimulanty, které podporují srdeční činnost a podobně. Nejedná se o drogy."

Na obalu výrobku prý zmíněná zakázaná látka uvedena nebyla. „Šlo o nevědomé a neúmyslné porušení pravidel," napsal Hradec Králové v tiskovém prohlášení.

„Smlouva nicméně ukládá hráčům povinnost složení veškerých léků a doplňků stravy před jejich užíváním konzultovat s klubovým lékařem, což se pravidelně děje, v tomto případě se to však z neznámého důvodu nestalo. Zmíněnými hráči tak došlo k individuálnímu porušení tohoto pravidla," popisuje hradecký klub.

„Šlo o nevědomé a neúmyslné porušení pravidel."

Obránci McCormackovi a útočníkům Klímovi se Štohanzlem nyní vážně hrozí nucená pauza od profesionálního hokeje. „Nejvyšší sazbou je zákaz činnosti na čtyři roky. Podle různých okolností to jde zkrátit na dva roky," uvedl Čížek pro ČTK.

„Do vyřešení případu byli zmínění hráči vyřazeni z A-týmu. Vedení klubu s nimi však nadále zůstává v kontaktu v otázce dalšího postupu a osvětné činnosti," informuje extraligový vicemistr na svých stránkách.

Vyjádření ředitele TEHL Martina Loukoty

Zdroj: apklh.cz

Informací Antidopingového výboru ČR o výsledcích dopingové kontroly uskutečněné po skončení 4. utkání semifinále play-off mezi kluby Mountfield HK a HC VÍTKOVICE RIDERA hraného dne 9. 4. 2023 se budeme zabývat dle platných řádů. Do získání potřebných odborných informací a vyhodnocení případu se za APK LH ani vedení soutěže zatím nebudeme více ke kauze vyjadřovat. Je ale podle mě na místě iniciovat setkání s předsedou Antidopingového výboru ČR na půdě valné hromady APK LH a pokusit se následně zvýšit informovanost v této oblasti v klubech i mezi extraligovými hráči.

Martin Loukota

Martin Loukota | Foto: apklh.cz

Kompletní tiskové prohlášení Mountfieldu HK

Zdroj: mountfieldhk.cz

Mountfield HK se zcela jednoznačně distancuje od podobných aktivit hráčů a užívání jakýchkoliv doplňků stravy s obsahem zakázané látky, byť šlo o nevědomé a neúmyslné porušení pravidel. Klub se proti takovému chování vymezuje, zároveň se na tomto prohřešku nijak vědomě ani nevědomě nepodílel.

V rámci klubu, a to zejména A-mužstva, byli hráči pravidelně preventivně upozorňováni na nutnost důkladného prověření všech doplňků stravy v souvislosti se zakázanými látkami. Hráčská smlouva ukládá hráčům povinnost složení veškerých léků a doplňků stravy před jejich užíváním konzultovat s klubovým lékařem, což se pravidelně děje, v tomto případě se to však, z neznámého důvodu, nestalo. Došlo tak k individuálnímu porušení tohoto pravidla zmíněnými hráči.

Mountfield HK si uvědomuje společenskou odpovědnost vůči všem dospělým i dětem, a to zejména sportujícím. O to větší zklamání v souvislosti s touto informací zažívá. V návaznosti na toto dopingové zjištění Mountfield HK zintenzivňuje preventivní a osvětnou činnost, a to v rámci mládežnických kategorií, A-týmu i dotčených hráčů.

Zmíněné trojici hokejistů byla ihned pozastavena platnost hráčských smluv a do vyřešení případu byli vyřazeni z A-týmu. Vedení klubu s nimi však nadále zůstává v kontaktu v otázce dalšího postupu a osvětné činnosti.

S ohledem na stále probíhající řízení nebudou členové Mountfieldu HK k celé záležitost poskytovat jakákoliv další vyjádření.

Vicemistr TELH 2022/23 Mountfield HK

Vicemistr TELH 2022/23 Mountfield HK | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz