Skoro MS, teď 1. liga? Těžké období, nemám důvěru, líčí Šalda. Chce zpět

Foto: Markéta Křížová, hstrebic.cz

V dubnu tohoto roku si splnil sen: odbyl si debut za reprezentační áčko ve 22 letech. Bek Radim Šalda vydržel ve výběru Filipa Pešána dlouho, ve třech zápasech dokonce nasbíral čtyři body. Teď však prožívá možná nejtěžší okamžik kariéry.

Fanshop národního týmu

Sezonu velice překvapivě nezačal v Hradci Králové, kde se mu loni dařilo, ale v první lize za Kolín. Až v pátek poprvé nastoupil letos v extralize.

„No, já jsem toho proti Olomouci za Hradec moc neodehrál (okolo sedmi a půl minut, pozn. red.). Druhý den jsem se dozvěděl, že mám jet hrát sem za Kolín,“ povídal po utkání v Třebíči talentovaný bek Šalda.

Jak berete to, že se rozehráváte v Chance lize?
(dlouho přemýšlí) Nevím. Já jsem rád, že mi trenéři dávají tady v Kolíně důvěru, to je ale tak vše k tomu. Tím, že jsem nezačal nahoře, tak to psychicky není úplně super. Ale uvidíme, musím se s tím poprat a zůstat pozitivní.

Přitom jste bojoval na jaře o účast na mistrovství světa. Vypadl jste až dva týdny před šampionátem.
To bylo parádní, já jsem za to byl moc rád. Určitě mě to moc posunulo a viděl jsem, že můžu hrát na takové úrovni. Nemyslím si, že jsem nějak vyloženě zaostával. Dostal jsem od trenérů i pochvalu, bylo skvělé, že jsem se tam udržel skoro do konce. Byla to nová zkušenost do kariéry. Čekal jsem, že to bude pokračovat, ale bohužel…

„Tím, že jsem nezačal nahoře, tak to psychicky není úplně super. Musím se s tím poprat."

Zbrzdilo vás v létě nějaké zranění?
Já jsem to četl taky, ale žádné zranění jsem neměl.

Tak proč nedostáváte v Hradci prostor?
Nedostal jsem důvěru od trenérů… Já to ale respektuju a musím to brát.

Jak vám to zdůvodnili?
Máme osm rovných beků a já mám horší defenzivní činnost. Musím říct, že to je dost těžké období. Peru se s tím, chci se dostat zpátky!

Když to ale překonáte, můžete to být dobrá zkušenost do kariéry, ne?
Já doufám, že se mi to povede. (usmívá se) Myslím si, že kariéru mám dobře rozjetou a nechci si to tímhle pokazit. Nechci o tu šanci přijít, budu se prát o to, abych trenéry přesvědčil a dostal šanci. Tak uvidíme.

„Myslím si, že kariéru mám dobře rozjetou a nechci si to tímhle pokazit. Budu se prát o to, abych trenéry přesvědčil."

Vy jste říkal, že máte horší hru dozadu. Pracujete na tom?
Snažím se hrát více do obrany. Pak tam není ale to, v čem vynikám. Určitě ale musím zapracovat na mojí defenzivní činnosti. To víme, tak to prostě je.

Za Kolín jste odehrál zatím všech pět zápasů. Jak je hodnotíte?
Máme čtyři body z patnácti… To není pozitivní. Pokud chceme zachránit Chance ligu, tak musíme přidat a vyvarovat se chyb. Na co bych dal speciálně důraz já, tak je lepší disciplína. V oslabení dostáváme hodně gólů a stojí nás to moc sil.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Ano, naposled jste proti Třebíči inkasovali takhle dvakrát a prohráli jste 1:4.
My jsme do zápasu vstoupili špatně. Neměli jsme takové nasazení jako domácí a od nás to bylo laxní. Spoustu faulů tam bylo, asi devět minut jsme hráli v oslabení, a to stálo hodně sil. První část byla špatná. Pak jsme se zvedli, ale vše pokračovalo fauly… To nás stálo i zápas.

V první třetině tam byly od vašich spoluhráčů dva ostřejší zákroky na mantinel…
No, my to víme moc dobře, že nás fauly zabíjej. Jsme ale nepoučitelní… Udělat faul na pět minut? To je nesmyslný. (Zdeněk Čáp dostal trest ve hře, pozn. red.)

Je pro vás výhoda, že v Kolíně znáte dost hráčů díky spolupráci s Hradcem?
Jo, určitě. Kluci jsou moc fajn, padli jsme si do noty. Je tady velmi dobrá parta, takže v tom není žádný problém.

Jak byste porovnal obě soutěže?
Extraliga je více systémová a taktická. První liga je spíše o pohybu, více se lítá. Pere se to hlava nehlava, v tom je asi největší rozdíl. (pousměje se) Extraliga se hraje mozkem.

A to vám vyhovuje, co?
Já jsem to samozřejmě předtím zjednodušil. V extralize je rychlost taky obrovská, hrají to nejlepší hráči z českého hokeje, je to o hodně lepší soutěž. A já rád hraju nahoře.

„Dozvídám se to třeba během tréninku, ráno tam visí nástěnka a podle toho pak vím."

Hradec čeká v neděli derby proti Pardubicím. Budete hrát?
Nevím, jak to bude. Mám se hlásit v Hradci a uvidíme. Dozvídám se to třeba během tréninku, ráno tam visí nástěnka a podle toho pak vím.

Takže trénujete v Hradci…
Jo, celou dobu tam jsem. Na zápasy jen jezdím za Kolín. Ani na rozbruslení vlastně nechodím.

Není to nevýhoda, že se nemůžete tolik sehrát s parťáky z Kolína?
No, možná. Ale to mi nějak nevadí. Občas to jde možná znát v přesilovce, ale to se vždy nějak vyladí. Jak jsem říkal předtím: tady se spíše více lítá a není to tolik o systému jako v extralize. Tady vám musí jet nohy.

Foto: Markéta Křížová, hstrebic.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz