Skvělý zápas s obhájci zlata! Dvacítka ale na Finy těsně nestačila

Foto: Nela Dittrichová

23. července 20:58

Martin Voltr

Dvě třetiny odehráli výborně, ale ta prostřední je stála body. Čeští reprezentanti do 20 let ve druhém utkání na kempu ve Vierumäki parádně bojovali s finskými nástupci mistrů světa, jenže prohráli těsně 5:6. Po čtyřech bodech si připsali Michal Teplý a Petr Čajka.

Nový fanshop

Tohle byl výkon, kterým se čeští hokejisté mohou posunout dál. Zároveň viděli chyby, a nebylo jich málo; zároveň ale předvedli spoustu pasáží, kdy s elitní finskou sestavou drželi krok, nebo ji i přehrávali a nutili k chybám.

Suomi mají na kempu čtyři úřadující mistry světa do 20 let. Chybějí dva (nejlepší), kteří věkově připadají v úvahu – Kaapo Kakko a Rasmus Kupari mají povinnosti v zámoří. I Češi ale museli oželet několik opor.

Do utkání vstoupili lépe Finové, ale potom třikrát faulovali. Přesilovku pět na tři ještě národní tým nevyužil, ale z té klasické ve 14. minutě už skóroval Michal Teplý.

Druhá třetina však českým mladíkům vůbec nevyšla. Na Killinenovo vyrovnání sice odpověděl pěknou tečí Radek Mužík, jenže domácí pak během devíti minut skórovali hned třikrát. Góly Puistoly, Salonena a Lundella byly zaslouženým vyústěním herní i střelecké převahy Finů – na Daniela Dvořáka vyslali 23 ran, opačným směrem jich letělo jen sedm.

Stav 2:4 ale Češi dotáhli už v pondělí proti finské záloze, a teď svůj kousek zopakovali i proti áčku. I třetí branku zařídila elitní formace, jmenovitě její centr Petr Čajka ve dvojnásobné výhodě. Za dva zápasy to znamenalo už čtvrtou využitou přesilovku! Adam Raška pak vystihl špatný odhad gólmana Patrikainena a z pohotové kličky v pádu vyrovnal.

Následný faul však potrestal Thomson, což Finům zase dodalo klid a hru kontrolovali až do šesté trefy Killinena. Přesilovku ale dostali i Varaďovi svěřenci a od té chvíle se rvali o výsledek až do posledních sekund. V čase 57:50 snížil z power-play Michal Teplý, gólmana pak Češi odvolali ještě třikrát, ale na vyrovnání už nedosáhli.

Jasně nejlepší z týmu byl právě první útok. K Michalu Teplému (2+2) a Petru Čajkovi (1+3) dali trenéři už během pondělního zápasu Radka Mužíka (1+0), a byla to výtečná volba.

Junioři si ve středu odpočinou, ve čtvrtek a pátek se utkají se Švýcarskem. Výběr helvétského kříže v úterním duelu prohrál s finskou zálohou 2:3 po nájezdech, českou reprezentaci tak čeká další těžká šichta. Ale když si do ní přenese takovou vervu, nemá se čeho bát.

FINSKO – ČESKO 6:5 (0:1, 4:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 26. Killinen, 30. Puistola (Tanus), 33. Salonen (Tanus, Puistola), 39. Lundell, 49. Thomson (Haatanen), 53. Killinen (Kivenmäki) – 14. Teplý (Štibingr, Čajka), 29. Mužík (Čajka, Teplý), 43. Čajka (Teplý, Zábranský), 48. Raška (Barinka), 58. Teplý (Sedlák, Čajka).
Rozhodčí: Leppäalho, Vikman – Niitylä, Välisaari (všichni Finsko).
Vyloučení: 6:5.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 48:26 (13:11, 23:7, 12:8).
Diváci: 110.
Nejlepší hráči: Patrik Puistola – Petr Čajka.
Finsko: Patrikainen – Thomson, Nousiainen, Honka, Heinola, Salmela, Utunen, Seppälä, Kokkonen – Erholtz, Lundell, Haatanen – Ranta, Kivenmäki, Killinen – Aku Räty, Saarela, Siikanen – Puistola, Tanus, Salonen. Trenéři: Helminen, Hämäläinen a T. Ruutu.
Česko: Dvořák – Zábranský, Mlčák, Štibingr, Kučeřík, Klejna, Malík, Haš – Teplý, Čajka, Mužík – Sedlák, Střondala, Plášek – Lang, Barinka, Raška – Pytlík, Svoboda, Koffer. Trenér: Varaďa, Krátoška a Eliáš.

Souběžný zápas ve Vierumäki:
Finsko "19" – Švýcarsko "20" 3:2 po nájezdech (2:2, 0:0, 0:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 17. V. Petman (Matinmikko), 18. Hirvonen (V. Petman), rozh. nájezd Mäntykivi – 7. Sopa (Nussbaumer), 15. Nussbaumer.

Další program zápasů

Čtvrtek 25. července:
17:30 Švýcarsko – Česko

Pátek 26. července:
17:30 Česko – Švýcarsko

Začátky utkání jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz