Slovan Bratislava si připomněl historický titul, tehdejší mistři byli téměř kompletní

5. prosince 2004, 12:59

Václav Jáchim

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Vynikající nápad měli před časem Peter Šťastný a Marián Bezák, někdejší hvězdy Slovanu Bratislava. Letos na jaře uplynulo 25 let od doby, kdy tým ze slovenské metropole poprvé a naposledy vyhrál federální ligu. "Řekli jsme si, že uspořádáme slavnost na patřičné úrovni. Naráželi jsme na termínové kolize, problémy s časem. Proto bylo setkání odloženo až na prosinec. Jednak jsme chtěli získat největší hvězdy v čele s Fetisovem a Salmingem, jednak jsme chtěli fanouškům Slovanu nabídnout exhibici v době, kdy nejsou tolik přesyceni hokejem," řekl Peter Šťastný. V sobotu 4. prosince se na Stadionu Ondreje Nepely sešla skutečně mimořádná společnost.

HokejkaSHOPvanoce

Sestavení týmu Slovanu Bratislava 1979 si vzal na starost především Marián Bezák. Z žijících pamětníků oné velkolepé slávy, která v březnu 1979 propukla bezprostředně po vítězném utkání nad Pardubicemi, chyběl vlastně jen Marián Šťastný. Údajně měl zdravotní potíže, jeho příjezd byl do posledních chvil otevřený. Jinak se mužstvo sešlo kompletní. Všem hráčům přibyly vrásky. Mnozí překročili padesátku, hokej hrají jen občas. Anebo vůbec.

V exhibici to bylo znát, ovšem nikomu to nevadilo. Zápasy veteránů mají jiné kouzlo. Nenabídnou dravé osobné souboje, rychlé bruslařské výpady, nýbrž především hezké kombinace, spoustu gólů, úsměvné vložky. Fanoušci si mohou připomenout hrdiny, kteří jim před lety dělali radost. "Nešli jsme na led s tím, že chceme vyhrát. Podstatné bylo, abychom se sešli a příjemně si zavzpomínali na léta, která odvál čas," řekl Peter Šťastný. Společně s bratrem Antonem létal v exhibici po kluzišti jako za starých časů. Také Milan Mrukvia hýřil aktivitou. Hokejové umění prokázali beze zbytku všichni.

Dárius Rusnák si ponechal na památku dres, který vizuálně odpovídal tomu mistrovskému před 25 lety. "Všechny jsem rozdal, nezůstal mi ani jeden. Tenhle mi bude slavná časy ve Slovanu připomínet," poznamenal kapitán mistrů světa 1985. Rusnák v současnosti pracuje coby poradce slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který si exhibici nenechal ujít. Z lóže sledoval utkání, poté ve VIP prostorech dlouho rozmlouval s bývalými hráči kluby, například s Jaroslavem Walterem nebo Jaroslavem Michlem, kteří do klubu shodou okolností kdysi přišli z Čech.

Finanční výtěžek z akce šel na charitativní účely. Ještě před zápasem předali Peter Šťastný a speciální host Stan Mikita šek na 2,5 miliónů slovenských korun Eve Dzurindové, manželce slovenského premiéra. Část z prostředků putovala na pomoc Vysokým Tatrám, které nedávno postihla přírodní katastrofa. "Když jsem v televizi viděl, co se stalo, měl jsem slzy v očích. Pomoc je naší povinností, proto posíláme většinu peněz Vysokým Tatrám," uvedl Peter Šťastný.

Víc než čtyři tisícovky diváků sledovali před zahájením střetnutí slavnostní bully, slovenskou hymnu zazpíval operní pěvec Miroslav Dvorský. A pak už byl dán prostor zábavě, kterou mezi mantinely nabízela řada světových hokejových hvězd. Někteří hráči šli do zápasu po delší odmlce, přesto bojovali. Brankář Marcel Sakáč měl smůlu, hned ve druhé minutě se při prvním zákroku zranil a musel přepustit místo Pavolu Norovskému. Také obětavý Jozef Bukovinský nedohrál. Ľubomír Ujváry předčasně skončil vzhledem k potížím s třísly. "Mám ale strašnou radost, že jsem se mohl utkání zúčastnit. Ve Slovanu jsem prožil parádní sezony, máme na co vzpomínat," řekl Ujváry.

Jeho spoluhráč Milan Kužela byl rád, že vyvázl se zdravou kůží. "Věk beží, mladá léta jsou pryč. Ale hráli jsme naplno, chtěli jsme lidem nabídnout pěkné akce. Abych pravdu řekl, mám hlavně radost, že jsem přežil. Poslední dva dny byly hektické. Přijela spousta známých a kamarádů, pořád jsme si povídali," hlásil mistr světa 1972. Peter Šťastný si pochvaloval reakce publika. "Když jsme za Slovan hráli, lidé většinou odcházeli se závěrečnou sirénou. Tentokrát zůstali a tleskali. Byla to paráda." Jeho bratr Anton přiznal, že se na exhibici moc těšil. "Na stadionu Slovanu se mi vždycky sevře srdce. Cítím neopakovatelné pocity. Tady jsem zažil něco, na co se nedá zapomenout," líčil tiše.

Setkání tehdejších mistrů mělo půvab i pro ty, kteří u té slávy tenkrát přímo nebyli. Tedy především pro generace Slovanistů, jimž mistrovský titul předtím proklouzl mezi prsty. V hledišti nechyběl slavný zadák František Gregor, podívat se přišel zmíněný Jaroslav Walter. Do známých míst našel cestu i legendární zadák Rudolf Tajcnár, kterého u našich východních sousedů bůhvíproč neustále opomíjejí. Mistr světa 1972 a bronzový medailista z olympiády 1972 v Sapporu přijel nenápadně. Usedl mezi diváky na tribunu, před utkáním ale neunikl těm, kteří na něho pořád vzpomínají.

Slovenský medvěd žíje v ústraní. "Odstěhoval jsem se z Bratislavy, hokej sleduji už jen zprostředkovaně. Ale tuhle slávu jsem si nenechal ujít. Chtěl jsem zase vidět staré kamarády, podívat se na to, jak jim to po letech hraje," pravil muž mohutné postavy, jehož tvář zdobí velký knír. Tajcnár také zašel za Stanem Mikitou, se kterým se přátelil v dobách, kdy hrával kanadskou WHA a nižší farmářské ligy. "Kdysi přijeli za Atlantik veteráni Slovanu. Mně už se tenkrát moc stýskalo po domově, a tak jsem kluky uprosil, aby mě aspoň na chvilku zase vzali mezi sebe. Oblékl jsem dres milovaného klubu a hrál. Bylo mi úplně jedno, jestli budu mít potíže. Venku jsem poznal, že doma jsem na Slovensku. A Slovan má v mém srdci do smrti místo," uzavřel Tajcnár.

Podobná slova byste uslyšeli od všech hráčů, kteří "Belasým" před 25 lety vybojovali historický federální titul.

CO DNES DĚLAJÍ hokejisté Slovanu Bratislava, mistři federální ligy 1978-79:

Marcel Sakač - trénuje brankáře v Piešťanech, předtím pracoval ve Slovanu Bratislava, jako vedoucí výpravy působil u slovenské reprezentace dvacetiletých na MS 2001 v Moskvě. Bývalý československý reprezentant, účastník MS 1971 a 1979.
Pavel Norovský - pracuje v oblasti řízení dopravy a logistiky.

Ľubomír Ujváry - fizioterapeut v zahraničí. Bývalý československý reprezentant, účastník MS 1970.
Jozef Bukovinský - trénuje v Kazachstánu, předtím působil na střídačkách slovenských klubů i slovenské reprezentace do 18 let. Bývalý československý reprezentant, účastník MS 1979.
Milan Kužela - trénuje mládež v Itálii. Bývalý československý reprezentant, mistr světa 1972. Účastník MS 1972-74 a 1979.
Ľubomír Roháčik - trénuje mládež ve Spišské Nové Vsi. Bývalý československý reprezentant, hrával také v Dukle Jihlava.
Ivan Černý - v této sezoně vedl slovenskou Skalicu, ale nedávno byl z funkce odvolán. Bývalý československý reprezentant, na závěr kariéry hrál v Kladně.
Jozef Klejna - pracuje v DPMB jako technik specialista.
Anton Zmajkovič - ředitel Slovenské správy letišť.

Anton Šťastný - podniká v nábytkářském průmyslu, trvale žije ve Švýcarsku, kde v dresu Oltenu a dalších klubů před lety končil aktivní činnost. Účastník MS 1979 a ZOH 1980.
Peter Šťastný - generální manažer slovenské reprezentace, poslanec Evropského parlamentu. Před časem pracoval jako skaut pro St. Louis. Bývalá hvězda Quebeku, New Jersey a St. Louis se na Slovensku angažuje v mnoha oblastech. Peter Šťastný připravil společně s Mariánem Bezákem i exhibiční klání na oslavu 25. výročí federálního titulu bratislavského Slovanu. Mistr světa 1976 a 1977. V dresu Československa účastník MS 1976-79, Kanadského poháru 1976 a ZOH 1980. Za tým Kanady nastoupil na Canada Cupu 1984, coby kapitán slovenské reprezentace startoval na ZOH 1994.
Marián Šťastný - žíje v Kanadě, nedaleko Quebeku vlastní golfový areál. Slavnosti na stadionu Ondreje Nepely se nezúčastnil, údajně pro zranění. Mistr světa 1976 a 1977, účastník MS 1975-79, Kanadského poháru 1976 a ZOH 1980.
Ján Jaško - trenér extraligového Zvolena. Bývalý československý reprezentant, účastník Kanadského poháru 1987.
Dárius Rusnák - poradce slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, pracuje na Úřadu vlády Slovenské republiky. Kapitán mistrů světa 1985, účastník MS 1981-83, 1985-86, stříbrný medailista z olympiády 1994. Účastník Kanadských pohárů 1981 a 1984.
Marián Bezák - podniká v oblasti zdravého životního stylu. Bývalý československý reprezentant připravil akci společně s Peterem Šťastným. Na závěr kariéry hrál v Brně.
Miroslav Miklošovič - asistent v extraligovém Slovanu Bratislava, kde je hlavním koučem Miloš Říha. Bývalý československý reprezentant.
Milan Mrukvia - učí v jedné švýcarské škole. Před lety odešel do země pod Alpami, kde hrával a později trénoval. Například v Basileji, Oltenu a dalších klubech. Bývalý československý reprezentant.
František Hejčík - trenér mládeže v Rakousku.
Martin Šechný, Eugen Krajčovič - oba podnikají, Šechný působí ve stavebnictví.

Kdo z tehdejších mistrů ligy už není mezi námi:

Oslav 25. výročí ligového prvenství Slovanu Bratislavy se už bohužel nedočkali trenéři Ladislav Horský (zemřel 1983) a Miroslav Kubovič, obránce Vladimír Urban (zemřel 1989), útočníci Dušan Žiška (zemřel 2002) a Dušan Pašek (zemřel 1998).

FAKTA Z EXHIBIČNÍHO KLÁNÍ:

SLOVAN BRATISLAVA 1979 - VÝBĚR SVĚTOVÝCH HVĚZD 10:10 (3:3, 4:6, 3:1)

Branky: 17. a 53. P. Šťastný, 21. a 38. M. Šechný, 42. a 55. Mrukvia, 11. Jaško, 20. Bezák, 37. Zmajkovič, 39. Červenka - 9. a 59. Jakušev, 16. a 29. Asimacoupoulos, 24. a 31. Ebermann, 30. a 35. M. Nový, 7. Lála, 33. Shutt.
Rozhodčí: Fako (bývalý vynikající útočník, reprezentant Československa, účastník MS 1959).
Vyloučení: 0:0.
Diváci: 4000.

Sestavy:
Slovan Bratislava 1979: Sakáč, Norovský - Ujváry, Bukovinský, Kužela, Roháčik, I. Černý, Klejna, Zmajkovič - A. Šťastný, P. Šťastný, Šechný - Jaško, Rusnák, Bezák - Mrukvia, Miklošovič, Hejčík - Krajčovič. Ve 38. minutě za Slovan nastoupila krátce jedna pětka hráčů 6. třídy, aby symbolizovala nástup nové generace Slovanistů. Z malých žáků docílil gólu Červenka. Trenéři: Ján Mitošinka, Ján Filc a Jozef Čapla.
Vývěr světových hvězd: Králík (Česká republika) - Salming (Švédsko), Fetisov, Makarov, Krutov, Jakušev (všichni Rusko), Ebermann, Nový, Lála, M. Říha (všichni Česká republika), Shutt, Federko (oba Kanada), Liba (Slovensko), Assimacopoulos. Trenéři: Stan Mikita, Ján Starší a Vladimír Šťastný.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz