Slovinci jsou zpět. Co Itálie? Katovický šampionát byl jeden z nejdramatičtějších

Foto: slovenskenovice.si

30. dubna 2016, 15:00

Dominik Tobola Lukáš Podleśny

Nesmírně napínavé mistrovství světa 1A divize je u konce. Po dramatické koncovce se mezi elitu vrací loni sestoupivší Slovinsko. Druhá skončila Itálie, která „áčkové“ mistrovství světa hrála naposledy v roce 2014. O tom, jestli se na MS 2017 ukáže, se však teprve rozhodne. Ač to po prvních zápasech nevypadalo, velkým krachem skončil šampionát pro Rakousko a nepovedený vstup do mistrovství nepodařil úplně napravit ani domácím Polákům. Sestupem dopadl šampionát pro Japonce, kteří byli k pádu odsouzeni již den před koncem turnaje.

Před závěrečnými zápasy katovického mistrovství světa byl znám tedy jen sestupující. O všem ostatním se tak muselo rozhodnout právě až v pátek 29. dubna. Nejlepší pozici měli před posledním utkáním favorizovaní Slovinci, kteří sice zaváhali s domácím Polskem, ale po třech výhrách se drželi na prvním místě a postup měli ve svých rukou.

Trochu těžší to měli druzí Rakušané. Stále si o sobě mohli rozhodnout sami, ale s minimálním náskokem na své pronásledovatele a s vidinou těžkého zápasu proti Slovinsku postup nebyl až tak jasnou záležitostí. Před pátkem třetí Jižní Korea, čtvrtá Itálie i páté Polsko už museli doufat v zaváhání výše zmíněných. Především domácí už měli situaci výrazně ztíženou.

>> Neúspěchy s Rytíři a Oceláři? Repe chce slavit aspoň se Slovinci na MS

Do prvního utkání nastoupili Italové a Jihokorejci. Lepší vstup do utkání měli reprezentanti Itálie, kteří se v první třetině ujali vedení a stav 1:0 trval až do poslední desetiminutovky. V ní se prosadily oba celky, ale Brock Radunske už poté totiž dokázal krásnou ranou jen snížit a ze závěrečného tlaku už Jižní Korea vyrovnání nevybojovala. Itálie se tedy díky třem bodům posunula před druhé Rakousko a naopak hráčům z Asie zbyly jen oči pro pláč. Sen o šokujícím postupu se rozplynul jako pára nad hrncem.

Po tomto duelu se od půl páté odpoledne sehrálo asi nejočekávanější a nejdůležitější střetnutí šampionátu. Slovinsku stačil k postupu jediný bod, Rakousko potřebovalo minimálně dva body, Itálie potřebovala slovinské vítězství v řádné hrací době a naopak Poláci drželi prsty Rakušanům, protože jen jejich výhra za tři body by je udržela ve hře o postup a dala by jim až nečekaně velkou šanci. Poměrně záhy se do vedení dostalo Rakousko a po gólu Konstantina Komarka většina Spodek Arény zaburácela radostí, avšak to byla také poslední radost, kterou tento duel rakouským a polským fanouškům přinesl.

Slovinci v průběhu zápasu ukázali svou sílu, dokázali druhé alpské derby tohoto šampionátu otočit a rozhodlo o tom, že společně s nimi se umístí na postupových pozicích Itálie. Okamžitě po závěrečném hvizdu tedy neskrýval radost ani italský trenér Stefan Mair, jenž závěr utkání sledoval na tribuně. Naopak Polákům bylo jasné, že v jejich večerním střetnutí s Japonskem už vůbec o nic nepůjde. Itálie však postup úplně jasný nemá, pokud by totiž na posledním místě skupiny B na letošním MS skončilo buďto Německo, nebo Francie, tedy země pořádající MS 2017, Itálie by smutnila. 

Poslední duel přinesl Wajdův příběh s námětem pro americké režiséry. Poláci zakončili šampionát ve velkém stylu

Letošní mistrovství světa 1A divize pak ve večerním termínu zakončilo utkání mezi domácím Polskem a sestupujícím Japonskem. Dal se očekávat uvolněný hokej a ten také přišel. Po neuvěřitelné smršti vedli Poláci v první třetině už 6:1 a Japonci byli zralí na ručník. Na začátku druhé třetiny sice země vycházejícího slunce snížila, ale tohle měla být povedená derniéra a náplast na poraněné duši pro polské zmrtvýchvstání.

Už to vypadalo, že desáté branky v síti Japonska se nedočkáme, ale v tom přišla chvíle Patryka Wajdy. Fantastický okamžik polského obránce, který během zápasu se Slovinskem dostal pukem do obličeje a následně prodělal operaci čelisti. I přestože se rána bude hojit kolem šesti měsíců, Wajda chtěl být s týmem, chtěl hrát a chtěl bojovat o postup.

Nikdo jiný by si poslední gól na domácím mistrovství světa nezasloužil více než on a nikdo jiný ho také nedal. Do konce střetnutí chybělo jen dvanáct vteřin, když v tom přišla přihrávka na modrou a nádherná Wajdova dělovka, jež skončila pod břevnem svatyně japonského gólmana. Hala bouřila a z Wajdy se stal symbolický hrdina. Doslova konec krásně bolavého MS, jak pro Wajdu, tak pro celé Polsko.

Závěrečným ceremoniálem, při kterém byli vyhlášeni nejužitečnější hráči turnaje a medailemi byli ověnčeni reprezentanti tří nejlepších zemí, tedy letošní mistrovství 1A divize skončilo. Šampionát přinesl nejedno překvapení, byl jedním z nejdramatičtějších v historii a hodně naznačil, že ke světové špičce se mílovými kroky blíží další země. Se Slovinskem, Rakouskem a trochu i Itálií se přeci jenom počítá nějaký ten pátek. Ale kdo by před pár lety řekl, že o postup do elitní divize bude do posledního dne bojovat i Polsko s Jižní Koreou.

Nicméně je třeba se s tímto faktem smířit a připravit se na to, že možná už za dva roky se na mistrovství světa bude Tomáš Plekanec snažit překonat Przemysława Odrobného nebo hvězdný ruský brankář Semjon Varlamov bude z brány lovit kotouč po ráně Sanghoona Shina. Jak moc jsou tato slova pravdivá, uvidíme již v září. Hraje se totiž kvalifikace o ZOH a takové Polsko na ni chybět rozhodně nebude.

Výsledky posledního hracího dne

ITÁLIE – JIŽNÍ KOREA 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Ramoser (Larkin, Scandella), 55. Tudin – 57. Regan (W. Kim, K. Kim)

RAKOUSKO – SLOVINSKO 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Komarek (Schlacher) – 11. Sabolič (Jeglič, Tičar), 28. Ograjenšek (Mušič, Pretnar)

POLSKO – JAPONSKO 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 1. Wronka (Bychawski, Zapała), 4. Chmielewski (Pasiut, Łopuski), 7. Malasiński (Zapała, Kruczek), 11. Kruczek (Dziubiński), 13. Pasiut, 18. Dziubiński (Kolusz), 24. Bagiński (Kotlorz, Bychawski), 44. Chmielewski (Dronia, Kruczek), 56. Dronia (Zapała), 60. Wajda (Borzecki, Wronka) – 20. Ueno (Takahaši, Jamašita), 26. Kawaj (Haga, Jamadori), 42. Obara (Terao), 45. Nišiwaki (Takahaši, Tanaka)

Závěrečná tabulka

1. Slovinsko 5 4 0 0 1 18:8 12
2. Itálie 5 3 0 0 2 11:10 9
3. Polsko 5 3 0 0 2 17:12 9
4. Rakousko 5 2 1 0 2 11:8 8
5. Jižní Korea 5 2 0 1 2 11:11 7
6. Japonsko 5 0 0 0 5 7:26 0

Nejlepší brankář turnaje: Bernhard Starkbaum (AUT)

Nejlepší obránce turnaje: Thomas Larkin (ITA)

Nejlepší útočník turnaje: Patryk Wronka (POL)

Nejužitečnější hráč turnaje: Jan Urbas (SLO)

Media ALL STAR: Gasper Krošelj (SLO) – Sabahudin Kovačevic (oba SLO), Paweł Dronia (POL) – Michael Swift (KOR), Jan Urbas (SLO), Patryk Wronka (POL)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz