Smolný start nové dvacítky. Finům podlehla gólem v závěru

Foto: Nela Dittrichová

22. července 20:37

Martin Voltr

Čeští reprezentanti do dvaceti let v prvním utkání nové sezony podlehli finskému B-týmu 4:5. Ve Vierumäki dvakrát prohrávali o dvě branky, pak dokázali vyrovnat, jenže dvě minuty před koncem inkasovali rozhodující gól.

Nový fanshop

„Bylo vidět, že je začátek sezony a pro kluky šlo o první zápas. Zvlášť první třetina nebyla z naší strany úplně optimální, ale myslím, že od poloviny zápasu jsme se hodně zlepšili a třetí třetina byla stoprocentně lepší,“ shrnuje obraz vyrovnaného souboje asistent trenéra Aleš Krátoška.

Český tým přitom díky Petru Čajkovi jako první vedl, Finové však skóre rychle obrátili a na začátku druhé třetiny odskočili do vedení 3:1. Potom ale zafungovaly české přesilovky: Jednu využil Libor Zábranský, po čtvrtém finském gólu další proměnil Filip Koffer.

A ve 44. minutě bylo vyrovnáno: Přesně mířil Radek Mužík, kapitán české osmnáctky z dubnového mistrovství světa!

„Zvlášť první třetina nebyla z naší strany úplně optimální, ale od poloviny zápasu jsme se hodně zlepšili.“

Junioři přesto zápas ztratili, v čase 58:13 inkasovali gól od Laitamäkiho, na který už nestihli odpovědět ani v závěrečné power-play.

„Udělali jsme chybu, špatně jsme vystřídali. Pátý hráč se na led dostal o něco později a už nestačil zareagovat,“ mrzí Krátošku. Pochopitelně nešlo zdaleka o jedinou chybu v utkání. „Začátek sezony je hodně živelný, podle toho vypadal začátek zápasu. Potom jsme se uklidnili a v našich akcích už se objevovalo to, co chceme vidět.“

Podle asistenta mohla hrát roli i nervozita hráčů, neboť většina z nich ve dvacítce debutovala. „I tohle mohlo hrát roli. Dělali chyby, které k tomu prostě patří. Určitě máme na čem pracovat a klukům říct, čeho by se měli vyvarovat. Finové ale byli kvalitním soupeřem,“ povídá Krátoška.

Jak trenéři avizovali, do utkání nasadili čtyři útoky a sedm obránců. Mimo hru prozatím zůstali beci František Klejna, Zack Malík a Šimon Kubíček a forvardi Zdeněk Sedlák, Vojtěch Střondala a Karel Plášek.

„Libor Zábranský je vůdčí osobnost, a to v kabině i na ledě.“

„Měli jsme jednu komplikaci, protože Šimonu Kubíčkovi nedorazila výstroj. Putovala někde po světě. Přišla až dneska odpoledne, tím pádem nebyl dva dny na ledě. Zítra bude připravený,“ ujišťuje asistent. To samé platí i pro ostatní, kteří se v pondělí dívali jen z tribuny. „Síly rozložíme co možná nejvíc.“

Celý duel odchytal Lukáš Dostál, kapitánské céčko dostal na hruď Libor Zábranský. „S trenéry jsme se takhle rozhodli. Libor je vůdčí osobnost, a to v kabině i na ledě. Bylo to vidět i v utkání, dal krásný gól,“ vrací se Krátoška k parádní přesilovkové ráně od modré čáry.

Hned v úterý čeká juniory těžší soupeř – finský A-tým, tedy obhájci světového zlata. Svou sílu prokázali v souběžně hraném utkání na první ploše areálu Vierumäki: Švýcary rozdrtili 8:1.

„Víme, že nás čeká hodně kvalitní soupeř. Na druhou stranu věříme, že už budeme rozehranější,“ doplňuje asistent hlavního kouče Václava Varadi.

FINSKO "19" – ČESKO "20" 5:4 (2:1, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. M. Petman (Matinmikko, Niikanen), 10. Hatakka (Tuomisto), 27. Koskenkorva (Maccelli, V. Petman), 32. Mäntykivi (Aaltonen), 59. Laitamäki (Maccelli, Hirvonen) – 4. Čajka (Mlčák, Teplý), 30. Zábranský (Barinka), 36. Koffer (Lang, Barinka), 44. Mužík (Štibingr).
Rozhodčí: Luoma-Aho, Suorsa – Nikulainen, Suurnäkki (všichni Finsko).
Vyloučení: 4:2.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 36:34 (14:9, 10:13, 12:12).
Diváci: 38.
Finsko "19": Taponen – Tuomisto, Hatakka, Loponen, Räsänen, Matinmikko, Laitamäki, Koskenkorva, Lehtinen – Aaltonen, Nikkanen, M. Petman – Mäntykivi, Hirvonen, Kallionkieli – Miettinen, V. Petman, Maccelli – Intonen, Hakanen, Valkeejärvi. Trenéři: Vuori, Elomo a Merikivi.
Česko "20": Dostál – Zábranský, Mlčák, Štibingr, Kučeřík, Haš, Dajčar, Aubrecht – Teplý, Čajka, Kvasnica – Pytlík, Šik, Koffer – Lang, Barinka, Mazura – Raška, Svoboda, Mužík. Trenéři: Varaďa, Krátoška a Eliáš.

Souběžný zápas ve Vierumäki:
Finsko "20" – Švýcarsko "20" 8:1 (1:0, 4:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 19. Salonen (Kokkonen), 27. Puistola (Seppälä), 29. Haatanen (Killinen), 35. Puistola (Tanus, Salonen), 40. Salonen (Kokkonen, Kivenmäki), 47. Oden (Tanus, Kokkonen), 47. Oden, 55. Erholtz (Utunen, Salmela) – 39. Nussbaumer (Sopa).

Další program zápasů

Úterý 23. července:
17:30 Finsko "20" – Česko

Čtvrtek 25. července:
17:30 Švýcarsko – Česko

Pátek 26. července:
17:30 Česko – Švýcarsko

Začátky utkání jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz