Smutný veterán Hlinka: Poslední zápas za Spartu. A možná úplný konec

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

9. března 2018, 22:29

Václav Jáchim

Patří k největším ikonám Sparty, Jaroslav Hlinka prožil úžasnou kariéru. Jenže poslední ročník byl pro skvělého útočníka a mistra světa 2001 hodně trpký. Hlinka se trápil. A Sparta také. Po postupu do předkola se zdálo, že Pražané setřesou balvan očekávání a budou hrát přece jen uvolněněji. Soupeření s Libercem ovšem nabídlo ještě jednoznačnější průběh než loňské čtvrtfinále s Kometou. "Je to pro nás zklamání, celá sezona byla špatná," uznává.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

V milovaném klubu prožil závěr, jaký si určitě nepředstavoval. Hlinka loni zvažoval odchod ze Sparty, ale pak se rozhodl ještě pokračovat. Kdyby měl křišťálovou kouli, zvolil by jiné řešení, moc radosti si totiž neužil. "Konce bohužel nebývají moc veselé," povzdychne si.

Teď ví, že ve Spartě pravděpodobně dohrál. Nechystá se úplný konec jedné velké kariéry? "Uvidíme. Mám svůj věk, je to možné," připouští. Odchod ze Sparty je pro něj každopádně hořký, Pražané totiž v play off znovu selhali a končí dřív, než se před sezonou čekalo. Konečné desáté místo znamená, že velkými jmény napěchovaný kádr zůstal pořádně za očekáváním.

Třetí duel série předkola byl jiný než ty předchozí v Liberci, ale nakonec zase dopadl pro Spartu špatně.
Hráli jsme o všechno a museli vyhrát. Snažili jsme se trošku změnit hru, být agresivnější. Navíc jsme nastoupili doma, chtěli jsme tedy hrát víc útočně. Ale bohužel, do konce druhé třetiny se nám nepovedlo dát góla. A jak to bývá, Liberec byl trpělivý, čekal na některou z mála šancí, které měl. Pak jim to tam spadlo, což víceméně zápas rozhodlo.

Promítla se i psychika? Sparta bývala zvyklá v play off vítězit, poslední dobou ovšem sbírala jen samé porážky.
O psychice to samozřejmě bylo, protože my museli. Byli jsme na hraně. Liberec měl v tomto ohledu obrovskou výhodu, zvládl perfektně domácí zápasy a vedl 2:0. My věděli, že musíme vyhrát, to se potom ukázalo v závěru zápasu, kdy jsme dotahovali náskok soupeře..Bylo to o jednom gólu, který bohužel dal Liberec.

Vyřazení z předkola po třech zápasech je vyústěním mizerné sezony Sparty. Tohle určitě nikdo nechtěl a původně ani nečekal, co říkáte?
Předkolo bohužel podtrhlo celou sezonu, to je fakt. Nebylo to dobré od začátku až do konce. Teď jsme to jenom potvrdili. Je to zklamání.

Bitka Bulíře a Jarůška

Přemýšlel jste, co bude dál?
Ve Spartě pravděpodobně pro mě konec. Co bude dál, to se uvidí.

Lze si představit, že byste pokračoval v jiném klubu?
Hned po vyřazení je složité takhle uvažovat. Možné to je, ale teď je to všechno pro mě hrozně těžké. Záleží na zájmu. Uvidíme. Fakt je ten, že tuhle sezonu jsem neměl dobrou. Mám nějaký věk. Je dost možné, že to je úplný konec.

Pokud skutečně ukončíte kariéru, takhle jste si její konec asi nepředstavoval.
Konce nebývají nikdy moc veselé. Bohužel... Prakticky od listopadu mám sezonu hodně těžkou, několikrát jsem nebyl v sestavě a zůstal mimo mužstvo. Co k tomu říci... Poslední sezona ve Spartě, z mé strany bohužel hodně špatná.

Blesklo vám během dne hlavou, že tohle utkání může být poslední v úžasné sparťanské kariéře?
Určitě. Měl jsem to v hlavě, což není jednoduché. Bylo mi jasné, že když utkání nezvládneme, tak jsem si dneska odehrál poslední zápas ve sparťanském dresu.

>> Liberec vyřadil Spartu a půjde na Mountfield! Mora má mečbol

Dokážete v sobě znovu najít chuť, abyste ještě hrál hokej na nejvyšší úrovni?.
No, to je ta otázka... Možná už ji třeba nenajdu. Ale vždycky jsem byl zvyklý docela tvrdě trénovat. Postupem věku toho člověk vydrží daleko méně než dřív. Tréninku se úplně nebojím. Vidím to tak, že zkusím a budu si trénovat. Pak uvidíme, co mi poví tělo. A hlava. Bude se to odvíjet od nějakých nabídek. Jde spíš o to, jestli někdo přijde a řekne: pojď nám pomoci. Což by mě třeba oslovilo. Na druhou stranu vím, že hokej jde dopředu. Předpokládám, že nikdo asi moc chtít nebude pomalu dvaačtyřicetiletého hokejistu.

Vám to každopádně musí dávat nějaký smysl.
Přesně tak. Musím v tom najít nějakou motivaci. Určitě nebudu hrát jen proto, abych si udělal nějakou čárku. Ve smyslu, že odehraju ještě jednu sezonu a nějakých 50 zápasů kdekoli jinde.

Je možné, že se jednou vrátíte do Sparty v jiné roli?
Tohle není otázka pro mě. To je otázka pro někoho jiného.

Sestřih utkání HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:4

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz