Snad to v televizi trošku oživím, hlásí expert Tlustý. V NHL uznával Cherryho

11. září 20:30

Václav Jáchim

Roky válel NHL, startoval na mistrovství světa, v Kladně válel vedle Jágra a Plekance. Jiří Tlustý ale musel ukončit kariéru vzhledem k vážnému zranění zápěstí – a teď si hokej zkusí v jiné roli. Šikovný střelec bude jedním z expertů stanice O2 TV Sport. "Moc se na to těším. Ze začátku bude tréma, která přichází vždy, když začínáte něco nového," konstatuje.

Nový fanshop

Kladenský odchovanec zamával na rozloučeno před třicítkou, přesto mezi mantinely stihl hodně. Jako televizní expert má předpoklady. Hokej hrál, nasbíral zkušenosti. A nebojí se říci názor.

Do povědomí fanoušků se vrátí po určité odmlce, která provázela jeho loučení s kariérou. „Ani jsem o tom nechtěl nikomu říkat. To je celkem moje věc. Bylo to hrozně těžké. Pak jsem udělal jeden rozhovor, z něhož všechno vyplynulo." připomene.

Už máte za sebou nejhorší období stesku po milované hře? Nebo vás pořád hodně svrbějí ruce.
Je to trochu za mnou. Když jsem se byl v minulé sezoně podívat za klukama na NHL, bylo náročné se koukat z tribuny. Na rozbruslení i potom na zápas. Ale člověk to musí vzít. Zdraví je fakt jenom jedno.

Dá se říci, že se nabídka na roli experta od OD TV Sport objevila v pravý čas?
Byl jsem oslovený, přišlo mi to jako fajn možnost, jak zůstat u hokeje. Trénovat se mi úplně nechce. Asi nemám takovou trpělivost, nevím... Není jednoduché umět hokej hrát a pak ho i předávat dál. To je možná ještě složitější. Zatím si netroufám, třeba přijde čas a dospěju do stavu, že bych si troufl. Teď mě víc oslovila práce v televizi. Šel jsem do toho, sám jsem zvědav, jaké to bude. Jestli mě to bude bavit. A zda se mnou budou mít trpělivost.

Z hokeje jste byl zvyklý na syrovější komunikaci. V televizi jsou jiné nároky, připravujete se na to?
Člověk to i v té televizi musí trošku oživit (směje se). Třeba ČT jede tou správnou notou. Jak říkali kluci z O2 TV Sport, chtějí to mít trošku jinačí. Tak doufám, že to zvládnu. A že budou mít s tím mým slovníkem trošku strpení. Většina hráčů mluví normálně, já se budu snažit. Zádrhely se asi stanou každému, doufám, že v mém případě nebudou velké přeřeky. Nebo že mi ulítnou špatné a nevhodné výrazy. Každý z nás hráčů prošel rozhovory s médii, má určité zkušenosti. Tím pádem trošku víme, jak se k tomu postavit.

Foto: O2 TV Sport

Napadalo vás dřív, že byste mohl jednou pracovat pro televizi?
Vůbec! Nikdy. Tohle mě nějak nelákalo, ale postupem času od skončení kariéry jsem si říkal, že bych u hokeje rád nějak zůstal. Trénovat se mi nechtělo, také bych musel vystudovat licenci. Tahle možnost je z úplně jiného soudku, bude to živé a příjemné. I když, nevím... Teď zatím nemohu říci žádný pocit. Jsem z toho nervozní, pokud se mě zeptáte za měsíc, řeknu k tomu trochu víc. Přijal jsem to jako výzvu.

Nezkoušíte si doma mluvit před zrcadlem.? Nanečisto?
To ne. Před pondělní tiskovkou jsem dostal rozpis, co bych tam zhruba měl říci. A ani jsem to nepřečetl. Odpovídal jsem rovnou. Na ledě jsem tohle nikdy neuměl, proto ani nedokážu moc popsat, jak jsem hokej hrál. Prostě to šlo samo. Ale popisovat to? Žiju momentem. Uvidíme.

Bude ve studiu tréma?
Samozřejmě. Při něčem novém je vždycky tréma. Člověk se musí trošku otrkat a zvyknout si na nové prostředí. Pak se jednou dvakrát uvidí a uslyší, chytne se za hlavu a řekne si, jakej je blbec (směje se). Né, uvidíme. Pak už to asi bude fajn. Kluci z týmu O2 jsou prima, také kvůli tomu jsem do toho šel.

Kdo byl vaším nejoblíbenějším televizním komentátorem?
Vyrůstal jsem na Bully, to se nedá vymazat z paměti. Takže Robert Záruba, Michal Dusík, Petr Vichnar. Tihle lidi, co to dělali, když jsem byl malý. Oni jsou ti nejznámější, takhle bych to tady v Čechách nechal. A v Americe? Tam pustíte televizi,  kde to dělá hrozně moc lidí. Docela mě bavilo koukat na Dona Cherryho. Na Hockey Night in Canada. Měl veselejší outfit i projev k hokeji. Je to ikona Kanady, celého jejich vysílání hokeje. Co si pamatuju, všichni o něm vyprávěli. Ve stylu, že nic jiného v Kanadě neexistovalo, než v sobotu  odpoledne zapnout televizi.

Zajímal jste se před startem sezony, jak práci hokejového experta dělají v NHL?
Nebyl moc čas. Jsem ve znamení ryb, skočím do vody. A poplavu.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Jaká mají být studia na O2 TV Sport? Víc živější, uvolněnější?
Myslím, že nějak takhle by to chtěli pojmout. Tím pádem bychom my experti mohli mít uvolněnější cestu a šanci lépe do toho vplout. Kuba Koreis se na to hrozně moc těší. Roman Málek si už kontroloval pravidla, byl i na speciálním semináři. I když on je trenér, což je pochopitelné. A já? Také jsem si četl novinky, pravidla si budu muset zopakovat. Protože tohle je základní věc, kterou by expert měl znát. Aby při sporných situacích věděl, jak se k nim vyjádřit.

Budete ve studiu spíš pozitivní nebo kritický?
Já jsem pozitivní člověk. Kritika není na hráče úplně to nejlepší. Na ledě se člověk musí rozhodovat v desetinách vteřiny, kdežto v televizi je to jednodušší: člověk si to zastaví, přetočí, přepne zpátky. Pozitivum tam podle mě musí být, protože hráč tuhle možnost nemá. Jedná v rychlosti. Ale samozřejmě – když třeba uvidím nějakou chybu, kterou jsem i dělával já, tak ji nějak okomentuju. Ale nechci být negativní expert nebo komentátor.

U mikrofonu asi budete muset zapomenout na kamarádské vazby s hráči, že?
Těch kamarádů tady už zase tak moc není. Škoda, že Kladno chybí v extralize. Pár kamarádů tu ale zůstalo, určitě, budu to muset dělat s určitým nadhledem. Nesmím se na ně koukat jako na fajn kamarády, ale jako na hráče. I v pozici experta jim však budu fandit a mít radost z každého jejich úspěchu.

Zdroj: winnipeg-jets.nhlfansite.com

Zdroj: winnipeg-jets.nhlfansite.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz