Foto: Jakub Pláteník, hcsparta.cz
8. dubna 20:15
Adam BagarDalší velká bitva před vyprodanou O2 arenou! Tentokrát ale pro Spartu, která udolala Dynamo 4:2 a vyrovnala semifinálovou sérii na 2:2 na zápasy. Karlovy Vary porazily Oceláře 3:0 a umazaly první z mečbolů. Páté zápasy jsou na programu v sobotu v Pardubicích a Třinci.
Pro Pražany se přitom duel nevyvíjel úplně představ, skóre otevřel nejproduktivnější hráč základní části Roman Červenka. Potom si ale vzali slovo Pavel Kousal s Michalem Řepíkem, který se v semifinále proti Východočechům prosadil už potřetí.
Krátce před druhým odchodem do kabin sice vyrovnal Miloš Kelemen, ale v čase 48:33 vrátil domácím vedení Michael Špaček. Hostující střídačka ještě sáhla po trenérské výzvě, ale sudí po konzultaci s kolegou u videa přesilovkou trefu na 3:2 posvětili.
Spartu v závěru čekaly těžké chvíle. Nikko Seppäla po zákroku na Jáchyma Kondelíka obdržel trest na pět minut plus do konce utkání za faul kolenem. Dynamo ale proti dobře bránícímu soupeři nabídnuté možnosti minimálně k vyrovnání nevyužilo.
Naopak při hře bez brankáře přidal defitinitivní pojistku Martins Dzierkals. Sparťané tak i podruhé našli odpověď a je jasné, že se tak série vrátí do O2 areny, kde se bude hrát v pondělí. Ještě předtím se rivalové porvou v sobotu v enteria areně o mečbol.
Jaroslav Nedvěd (trenér Sparty Praha): „Když je zápas načatý přesilovkami, je takový rozháraný, všichni hráči se kvůli tomu nedostanou do tempa. A my jsme v tempu nebyli. Pardubice měly otěže hry v rukou, dostaly se do vedení, my jsme se pak silou vůle dostali zpátky do zápasu a později i do vedení. Chtěli jsme si ho hlídat, ale stala se nám drobná defenzivní chyba, po které jsme inkasovali. Mohl vyhrát kdokoliv, bylo to otevřené. Bylo zřejmé, že kdo dá gól, bude mít velkou šanci vyhrát. Nám se to povedlo z přesilovky, pak jsme to fantastickým úsilím, nasazením, blokováním a srdnatostí uhráli až do konce. Právě takhle se zápasy v play off vyhrávají.“
Filip Pešán (trenér Pardubic): „Paradoxně jsme odehráli lepší zápas než v úterý. Byli jsme aktivní, prosazovali jsme se na kotouči a šli do vedení. Pak Sparta přidala a zápas otočila, ale my jsme se do něj zase vrátili. Potom už se to hodně vyrovnalo. Rozhodlo to, že Sparta dokázala v přesilové hře před koncem zápasu skórovat, zatímco my jsme ve dlouhé přesilovce, která nám byla nabídnuta, totéž neučinili. Proto jsme to nezvládli.“
HC SPARTA PRAHA – HC DYNAMO PARDUBICE 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 14. P. Kousal (Shore, N. Seppälä), 29. Řepík (P. Kousal), 49. Špaček (Chlapík), 60. Dzierkals (Shore) – 12. Červenka (Ludvig, Dvořák), 38. Kelemen.
Rozhodčí: Jeřábek, Květoň – Hynek, Hnát.
Vyloučení: 3:6, navíc N. Seppälä (Sparta) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 28:29.
Diváci: 17 220 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Pavel Kousal – Jan Košťálek.
Stav série: 2:2.
HC Sparta Praha: Kořenář – Pysyk, Krejčík, Knot, N. Seppälä, Irving, M. Seppälä, Němeček – Horák, Špaček, Chlapík – Řepík, Shore, P. Kousal – Hyka, K. Hrabík, Dzierkals – M. Vitouch, Vesalainen, Raška – J. Pospíšil. Trenéři: J. Nedvěd, P. Martinec a Jiruš.
HC Dynamo Pardubice: Will – Mikliš, L. Hájek, Tourigny, Ludvig, Košťálek, Dvořák, Hrádek – Kelemen, Kondelík, Smejkal – Mandát, Sedlák, Červenka – Kaut, Sobotka, R. Kousal – J. Stránský, Rákos, Lauko – Vondráček. Trenéři: Pešán, Mlejnek a V. Kočí.
Karlovy Vary potřetí za sebou otevřely skóre. Ale zatímco v předchozích dvou zápasech jim to bylo k ničemu, když je ztratily v závěrečných minutách, tentokrát už vedení nepustily a s nožem na krku si vynutily pokračování semifinálové série.
Stejně jako v utkání číslo tři jako první udeřil mistr světa Ondřej Beránek. Pojistku přidal ve druhé části Jan Bambula a Oceláři sáhli k nečekanému kroku – stáhli Ondřeje Kacetla, místo něj se mezi tyče znovu postavila jednička Marek Mazanec.
Tento impuls sice vedl ke zvýšené třinecké aktivitě, ale na skvělého Dominika Frodla nikdo nevyzrál. Karlovarský gólman lapil 33 střel, zapsal už třetí nulu v letošním play off a navrch jubilejní 200. extraligové vítězství. V závěru jej pečetil Vít Jiskra.
Třinec nedal ve vyřazovacích bojích gól po dlouhých dvaceti zápasech, naposledy se mu to přihodilo před před dvěma lety v pátém finále v Pardubicích, kde rovněž padl 0:3. Přes porážku si domů, kam se série vrátí v sobotu, veze porci mečbolů.
Pavel Patera (trenér Karlových Varů): „Už předchozí zápasy byly vyrovnané a prohráli jsme je o jeden gól. Tentokrát jsme byli produktivní, což se nám předtím nedařilo. Zvítězili jsme zaslouženě. Třinec je obrovsky kvalitní tým, favorit na titul. Já jsem rád, jak to s nimi zvládáme, že se pereme o finále. Frodo je náš klíčový a rozdílový hráč, potvrzuje to celou sezonu.“
Boris Žabka (trenér Třince): „Gratulujeme Varům k vítězství. Neměli jsme nejhorší vstup do utkání, trochu nás ale poznamenala smolná branka, kterou jsme dostali. Potom jsme udělali chybičku na 0:2, pak jsme paradoxně začali hrát hokej, který jsme chtěli hrát. Štěstí se k nám nepřiklonilo, neproměnili jsme šance, které jsme měli. Od toho se odvíjel vývoj zápasu a konečný stav.“
HC ENERGIE KARLOVY VARY – HC OCELÁŘI TŘINEC 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. O. Beránek (Černoch, Dello), 34. Bambula, 56. Jiskra (David Moravec).
Rozhodčí: Kika, Ondráček – Svoboda, Rampír.
Vyloučení: 2:5.
Bez využití.
Střely na branku: 26:33.
Diváci: 5 419.
Nejlepší hráči: Dominik Frodl – Jakub Galvas.
Stav série: 1:3.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – M. Kočí, Dello, Myšák, Jaks, Mamčics, David Moravec, Mikyska – Jiskra, Černoch, O. Beránek – Šťastný, Minárik, Číp – Lukošik, Jones, Bambula – T. Redlich, Sapoušek, Koffer. Trenéři: Patera a Moravec.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (od 34. Mazanec) – Marinčin, Adámek, J. Galvas, Kundrátek, D. Musil, Koch, Nedomlel – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Nestrašil – Flynn, Hudáček, Daňo – Hrehorčák, Roman, M. Růžička – Kubiesa, Cienciala, Kurovský. Trenéři: Žabka a Raszka.
Sobota 11. dubna – 5. zápasy:
16:30 HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary (Oneplay Sport)
19:00 HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha (Oneplay Sport)
Pondělí 13. dubna – 6. zápasy:
18:45 HC Sparta Praha – HC Dynamo Pardubice (Oneplay Sport)
HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec (případný)
Středa 15. dubna – případné 7. zápasy:
HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha
HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: tym@redakce.hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: podpora@hokejka.cz