Spokojený Říha po Švédech: Pokud budou hráči věřit, má to smysl!

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

7. listopadu 2019, 22:30

Václav Jáchim

(LEKSAND, od našeho zpravodaje) Zdá se, že našel ideální recept, jak srazit silné Švédy. Miloš Říha slavil se svěřenci triumf na mistrovství světa v Bratislavě i teď, v prvním klání nové sezony. Češi předvedli aktivní nápaditý hokej a domácí položili na lopatky zaslouženě. "Jsem spokojený, ale slavit nemůžeme. Čekají nás Finové a myslím, že to bude silnější soupeř," uvažuje hlavní kouč.

partneři českého hokeje

Výhra na úvod turnaje. Předpokládám, že jste spokojený.
Já mohu být velice spokojený, protože na ty tři tréninky, které jsme měli, a na taktiku, kterou jsme klukům vysvětlovali, jsme byli od začátku utkání lepší a bruslivější. Hlavně v první třetině, kdy jsme si vytvořili tři šance, jsme Švédy k ničemu nepustili. Možná v přesilovkách. Ale jinak jsme zápas zvládli.

Neříkáte si, že mít lepší koncovku, mohl váš tým rozhodnout o vítězství dřív?
Ono to s tím souvisí, když hráči mají v hlavách, co chtějí plnit, a teprve se pouštějí do nějaké útočné fáze. Je pravda, že jsme je nabádali, že potřebujeme víc prostoru. Spíš jsme se toulali po rozích, neměli jsme předbrankový prostor. Kluci pořád chtěli něco rozehrávat, něco vymýšlet. Ale zase na druhou stranu jsme tam s klukama vymysleli několik akcí s vhazováním, s přesilovými hrami, s věcmi ze hry. Myslím, že to je pozitivní.

Jak se vám líbil výkon první formace? Útok Jana Kovář zápas rozhodl.
Bylo jasně vidět, že si vyhovují. Právě proto, že s vhazováním pochopili, jak to mají dělat. Pokud je jedna myšlenka, tak to vždycky funguje. Pokud tam je myšlenek hodně, tak to nikdy nemůže platit. Kluci jsou zkušení a vyzrálí, hlavně Honza Kovář tomu dává hlavu. Nikde nepropadal, byl na pravém místě rozehrávky naprosto vynikající. A ti ostatní se přidali.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Najdou se věci, na kterých je dál třeba pracovat?
Čekají nás Finové, myslím, že to bude daleko rychlejší utkání. Na to musíme zareagovat. Švédové měli v určitých fázích taktiku, že nešli z hloubky, jenom to protečovávali. Tam jsme zbytečně komplikovali situace, beci od druhé třetiny zpomalovali hru místo toho, aby to zrychlili ven. Ještě jsme trénovali brejkové situace, že jsme chtěli dávat prostorové puky za obranu.

Jak vyznívá srovnání hokejistů z české a švédské ligy, kteří tvořili základ národních týmu? Co říkáte na výkony Moravčíka, Řepíka a dalších hráčů?
Oni se vrátili z evropských lig a to je jenom pozitivní. To je jenom dobře, že si kluci říkají o místo. Že uspějí v Evropě a dávají příklad ostatním.

Je výhra důležitá i s ohledem na to, že hráči budou víc věřit taktice?
Myslím, že všichni přijeli s tím, že reprezentace je respekt. Že to má smysl. Pokud se podřídí, tak hra jinak vypadá. Švédy jsme přestříleli. Pokud tomu začnou hráči věřit, a budou se tomu podřizovat, myslím, že to smysl má. A sami budou stoupat ještě výš. Byl to první zápas, u některých hráčů se mohly objevit určité obavy. Ale jak je ti starší podrželi, ostatní se přidali. Teď ještě čekáme, že se přidají i ti mladí.

V národním týmu se po delší odmlce objevil Andrej Šustr a obraně jeho výkon přišel hodně vhod. Líbil se vám jeho výkon?
To bych raději neříkal, že jsme s někým hned teď spokojeni. Myslím, že nás čeká těžší soupeř. Švédové působili takovým nechci říci unaveným dojmem, ale nebyli tak svižní. Střední pásmo jsme dobře bránili, zastavovali jsme je na vrcholu kruhů, parádně jsme vystupovali. Oni se ani moc rozjet nemohli, na širokém kluzišti jsme to čekali daleko horší.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Nebyl jste až zaskočen tím, jak Češi přebruslili soupeře?
Všichni splnili taktiku, to bylo důležité. Vždycky hrajete, co vám soupeř dovolí. Chyběl mi předbrankový prostor a důraz, soupeř nám dopřál dost šancí, protože tam nechávali mezery,

Po sedmi letech vyhrál národní tým první zápas sezony. Věděl jste to?
Nevěděl. Pro nás je důležité, že jsme turnaj začali dobře. Kluci si začnou věřit a budou věřit tomu, co jim říkáme. To musíme zopakovat. Můžeme vyhrát první zápas, budeme slavit, ale pak také můžeme oba další prohrát. Což nechceme. Naším cílem je uspět kdykoli, v jakémkoli složení. Pokaždé hráčům říkáme, že chceme uspět. Ne, že jsme si přijeli zahrát.

Plánujete změny v sestavě na utkání s Finy?
Máme takový plán, ale po zápase si vždycky sedneme a ještě se na to podíváme. Určitě necháme zahrát tu pátou trojici, která se Švédy odpočívala. Nastoupí také David Musil.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz