Spokojený Růžička: Kluci hráli bombasticky, Jarda je takový jejich táta!

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

15. května 2015, 2:00

Václav Jáchim

Stres vystřídaly emoce, napětí zase radost. Vladimír Růžička a jeho kolegové prožili při čtvrtfinálové bitvě veliké nervy. Duel s Finy byl z těch, na které se hned tak nezapomene. Češi na pražském MS dopadli lépe než před jedenácti lety, prošli do medailových bojů, Když hlavní kouč dorazil mezi novináře, jeho obličej zdobil snad poprvé na turnaji náznak úsměvu. A jeden z prstů pro změnu náplast. "Nadával jsem na našeho hráče a flákl při tom rukou do láhve, takže jsem si roztrhl prst. Jsem škráblej," hlásí z vesela.

partneři českého hokeje

Růžička prožíval bitvu naplno, po jejím skončení měl radost jako všichni ostatní. "První třetina byla z naší strany povedená. Hráli jsme dobře, forčekovali a nepustili jsme Finy prakticky k ničemu. Bohužel, přestože jsme mohli dát dva tři branky a soupeře jsme přehrávali, tak to bylo 1:1. Udělali jsme tři chyby a dostali gól," hodnotí.

Jágr má dobrou pohodu, to jsem si před mistrovstvím hrozně přál

Čtvrtfinále bylo trošku jako na houpačce. "Ve druhé třetině se nám povedly přesilovky a otočili jsme na 3:2, což nám pomohlo. Začátek třetí pak z naší strany nevypadal moc dobře, soupeř vyrovnal. Velice slušně bránil. Pak to rozhodl Jarda Jágr, který vyjel zpoza brány a dal gól," doplňuje. Slova chvály má pro celý tým. "Kluci hráli bombasticky, lezli tam po čtyřech," oceňuje.

Uznání zaslouží speciálně Jaromír Jágr, který překonal Rinneho dvakrát, přičemž druhý gól byl vítězný. "V první přesilovkové pětce jsou důležití všichni hráči, samozřejmě, že si Jardu hlídají. Ale on hraje neskutečně dobře. Bojuje a pro kluky je to strašný tahák, když ho na ledě vidí. Taky tam nechají všechno. Dnes to ukázali. Hráli fantasticky," potvrzuje. Jágr si podle Růžičky vede lépe než před rokem. "Má dobrou pohodu, to jsem si před mistrovstvím hrozně přál. Dělal jsem všechno pro to, abych Jardu do týmu dostal," upozorňuje.

Legendární osmašedesátka trenérovi vrátila přízeň nejlepším způsobem. Jágr pořád táhne národní tým, v letech 2005 a 2010 byl u zlaté radosti, i na dalších turnajích zářil. "Když má Jarda formu, hraje úžasně a mužstvu to může hodně pomoct. Potřebuje ale dalších 20 hráčů, kteří pracují. A Jarda je jejich táta," říká Růžička.

Myslím, že Kanadu nemůžeme porážet, ale jednou porazit ano!

Hokejisté zničili Finy nasazením, bojovností, pohybem. Bylo neskutečné, jakou aktivitou hýřili v první třetině. A také to, že se nevzdali, ačkoli soupeř otočil a měl blíž k vítězství. Duel se hodně lámal v prostředním dějství, kdy domácí zabrali a šli do vedení. Finský trenér Kari Jalonen po utkání kritizoval výkon rozhodčích, kteří podle něj špatně posoudili tři situace. Růžička to však nikterak neřeší. "Situaci před tím jejich gólem za stavu 2:2 jsem viděl hned o přestávce na videu. Kontiola dal našemu hráči krosček a padl na gólmana. Tohle pískli dobře," říká.

Vyraženou hokejku při finském oslabení, kterou protivník reklamoval, připouští. "Tam má Jalonen možná pravdu. Ale celkově se mi zdálo, že Finové hráli hodně nečistě. Rozhodčí to nechali víceméně být. bylo tam mámo vyloučených na obou stranách," hlásí kouč. Tohle už je ovšem minulost, Češi jdou dál, v sobotu je čeká semifinále. Do cesty se postaví javorové listy! "Takhle silnou Kanadu jsem na mistrovství světa dlouho neviděl. Myslím, že my ji nemůžeme porážet, ale jednou porazit ano. Takhle jsme v roce 2010 porazili neskutečné Rusy. Věřím, že pokud budou kluci takhle bojovat, šanci máme. Navíc jsou za námi neskuteční fanoušci," reaguje Růžička.

Je pravda, že Crosby, Giroux, Eberle a spol jedou zatím jako parní válec. "My sice s Kanadou ve skupině prohráli, ale do stavu 2:2 to bylo vyrovnané. Vrátili jsme se proti nim do zápasu. Pokud na soupeře vlétneme jako na Finy, můžeme překvapit," věří kouč. Semifinále je jeden jediný zápas, v němž může dojít na různé scénáře. "Oni budou ostražití. Vědí, co je čeká. Led bude vařit! Ale musíme si dát samozřejmě pozor, protože Kanaďané mi připadají jako na olympiádě nebo na Světovém poháru. Každému tu dají osm, deset gólů... V minulých letech poslali dobré hráče, teď jsou fakt nebezpeční. Ale věřím, že proti nim necháme na ledě všechno. Loni nám to nevyšlo, neudělali jsme medaili. Teď o ní zabojujeme!" uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz