Spoluhráč Brendla a Bednáře je ve vazbě, Jurij Bucajev byl ve Finsku obviněn ze znásilnění

12. srpna 2009, 8:38

Václav Jáchim

Koncem července trávili hokejisté ruského Torpeda Nižnyj Novgord několik dní na soustředění ve Finsku. Náplní přípravy na nový ročník byly vesměs tréninky na ledě nebo v posilovně, účastníci Kontinentální ligy mají zemi jezer v letním období za jednu z nejoblíbenějších destinací. Jeden hráč Torpeda ale na pobyt v malém městečku u Lahti nezapomene. Někdejší ruský reprezentant Jurij Bucajev, který před časem hrával NHL za Atlantu, byl totiž obviněn ze znásilněnší a uvalen do vazby!

Nový fanshop

Během pobytu zbyl hráčům pochopitelně i volný čas k odpočinku. Jurij Bucajev se ho podle dostupných zdrojů rozhodl trávit také ve společnosti pětadvacetileté Finky, jejíž identítu úřady z pochopitelných důvodů nezveřejnili. Podle ruského deníku Sovětskij Sport se Bucajev s dívkou seznámil náhodou ve městě, onen inkriminovaný večer společně večeřeli v restauraci u hotelu, kde výprava Torpeda nocovala.

Zmíněný list s odkazem na finský deník Iltalehti uvádí, že dvojice zhruba ve dvě hodiny ráno odešla do nedalekého parku. Svědkové, kteří bydlí v jeho okolí, měli posléze potvrdit, že odtud slyšeli ženský křik a pláč. Kdosi prý viděl muže, jak vláčí jakousi dívku po jedné z píščitých cestiček. Jisté je zatím to, že krátce poté přišla do hotelu Tallukka neznámá žena, která oznámila, že byla znásilněna.

Recepční okamžitě zavolal policii, jež posléze zamířila do pokoje Jurije Bucajev a tam ruského útočníka zatkla. "Na základě prvního zjištění máme důvod se domnívat, že na ženě bylo spácháno násilí," cituje zmíněný finský deník Arta Melsu, kriminálního komisaře tamní policie. Bucajev byl okamžitě odvezen do vazby, jelikož existuje důvodné podezření, že spáchal trestný čin. Žena byla odvezena do nemocnice, kde jí lékaři ošetřili několik zranění a šrámů.

Případ se stal už před dvěma týdny, na světlo ale vyplul se zpožděním. Proč? Představitelé Torpeda o tom totiž zarytě mlčeli. Spoluhráč Pavla Brendla, Jaroslava Bednáře a Angela Krsteva je od konce července na neznámém místě, teprve tento týden však začalo svítat, co se stalo. Vedení ruského klubu situaci nehodlá komentovat, hlavní kouč Jurij Popichyn odmítá odpovídat na otázky, které by se týkaly tématu.

Před několika dny se ruští žurnalisté kouče zeptali, kde je vlastně Bucajev. Jako jediný totiž chyběl na slavnostním setkání hokejistů a vedení Torpeda s gubernátorem tamní oblasti. Odpověď? Podle Popichyna byl Bucajev nemocen a připravoval se na sezonu individuálním způsobem. Skutečná verze se objevila na veřejnosti až poté, co se o případ začala zajímat finská média.

Nejprve bylo zmíněno, že v severské zemi hrozí obvinění ze znásilnění ruskému hráči, který se narodil v roce 1978 a má na kontě starty v NHL. Ruští žurnalisté pátrali, načež došli k závěru, že jde o Bucajeva. Informace byla vzápětí potvrzena. "Uvedený hokejista byl ve Finsku zadržen pro podezření ze znásilnění. Nyní je Jurij ve vazbě finského města Lahti a čeká na soudní přelíčení," uvedl pro stránky life.ru ruský vicekonsul ve Finsku Dmitrij Suvorov.

Vedení hokejového Torpeda se pokoušelo u finských orgánů získat souhlas k podmínečnému propuštění Bucajeva z vazby, leč neúspěšně. Podle tamní policie panuje spodezření, že útočník Torpeda spáchal trestný čin. Kdyby opustil vězení a odletěl do Ruska, mohl by se pak úspěšně vyhýbat soudnímu přelíčení. Proto musí někdejší ruský reprezentant zůstat za mřížemi.

Událost sledují i vrcholní představitelé ruského svazu a Kontinentální ligy. Prezident asociace Vladislav Treťjak deníku Sovětskij Sport zmínil, že zatím nemá dostatek informací. "Už mi sice bylo o incidentu řečeno, ale nic bližšího zatím nevím. Proto je těžké věc komentovat," uvedl Treťjak. Vladimír Šalajev, viceprezident KHL, se o problému Bucajeva dočetl na internetu. "Okamžitě jsem se spojil s vedením Torpeda a nabídl pomoc. Jsem právník. Ale odpověděli mi, že věc řeší sami," poznamenal Šalajev.

Těžko říci, jak se bude dál případ vyvíjet. Finská policie má k dispozici záznamy výslechů údajně znásilněné ženy i Bucajeva, podle ruských médií není věc jednoznačná. Jeden z nejmenovaných přátel Bucajev deníku Sovětskij Sport zmínil, že jde o nedorozumění, které by se mělo brzy vysvětlit. Bucajev se spojil se svými advokáty, kteří začali na případu pracovat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz