Sportovní ředitel Benátek: Sestupu se snad vyhneme. Proč klub tolik neposiluje?

Foto: Youtube Frantisek Styblo

Třetí rok v řadě zůstaly bez play off, hlavním údělem hokejových Benátek nad Jizerou ale nejsou sportovní výsledky. Liberecké farma se soustředí především na výchovu mladých talentovaných hráčů, kteří v Chance lize poprvé ochutnají dospělý hokej. Jak minulý ročník vnímá sportovní ředitel klubu Jan Slivka?

partneři českého hokeje

„Uplynulá sezona byla zvláštní, ale tím, že jsme se neprobojovali do play off, ji nemůžu hodnotit jako úspěšnou. Ale přímo zklamání to také není. Vše je potřeba vidět v kontextu primárních cílů farmy,“ tvrdí Slivka.

Určitá forma partnerství mezi extraligovými a prvoligovými kluby se v posledních letech stala téměř pravidlem, málokde je však spolupráce tak těsná jako mezi Libercem a Benátkami. Možná i proto patří Bílí Tygři mezi nejúspěšnější české kluby posledních let, v první lize se otrkávala řada budoucích hráčů Liberce.

„Vychovávat mladé hráče pro Bílé Tygry je náš primární cíl.“

„Vychovávat mladé hráče pro Bílé Tygry je náš primární cíl. To se podle mě daří a logicky se to projeví do konečných výsledků,“ připouští sportovní ředitel Benátek.

Foto: Kateřina Kundertová

„Myslím, že každý rok se v kádru objeví dost mladých, kvalitních a perspektivních hráčů, což dokládá pravidelná účast našich hráčů v reprezentacích do osmnácti a dvaceti let. Těší nás to, ale zároveň i způsobuje problémy, že nám fakticky ti nejlepší chybí při různých turnajích a mistrovstvích,“ vysvětluje.

Nezkušení benjamínci k sobě samozřejmě potřebují starší hráče, kteří jim předají své zkušenosti. Tuto funkci na liberecké farmě plnil například loňský kapitán Radek Duda, jeho přínos pro tým byl takřka nedocenitelný.

„Radek nejen že na sto procent plnil svou roli v kabině, ale taky byl nejlepší v kanadském bodování.“

„To můžu podepsat. Radek nejen, že na sto procent plnil svou roli v kabině, ale taky byl nejlepší v kanadském bodování,“ přikyvuje Slivka. Opravdu, v klubu si služby jednačtyřicetiletého veterána nemohli vynachválit, Duda v 46 utkáních zapsal 43 bodů za sedmnáct branek a 26 asistencí.

Mentorskou roli kromě toho plní třeba Daniel Špaček. „Vzhledem k jeho pracovitosti a povaze ji zvládá perfektně. Přidal bych ještě jedno jméno, a to Petr Kolmann, který disponuje podobnými vlastnostmi a je v našem klubu služebně nejstarší,“ doplňuje Slivka.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Benátky prozatím oznámily minimální pohyby v kádru: jedinou posilou se stal Lukáš Pabiška z Mladé Boleslavi. „Konečnou soupisku oznámíme až koncem srpna,“ informuje sportovní ředitel středočeského celku.

Podle Slivky by kádr potřeboval posílit, v souvislosti s primárním účelem farmy tak ale lze učinit velmi těžko. „Priority posílit by jistě byly, ale protože musíme mít dost míst pro mladé dorůstající hráče, tak míst pro hotové hráče je velmi málo.“

„Hrozba sestupu je vždycky, ale myslím, že se tomu vyhneme. Do sezony jdeme s ambicí hrát play off.“

Chance ligu příští rok čeká významné zúžení, do druhé ligy mohou sestoupit až čtyři kluby. Vyřazovací část si naopak zahraje dvanáct týmů. „Hrozba sestupu je vždycky, ale myslím, že se tomu vyhneme. Do sezony jdeme s ambicí hrát play off,“ pokračuje Slivka.

Někdy ale zkrátka musí jít hokej stranou. Máme na mysli příběhy Jiřího Průžka a Ondřeje Buchtely, oba hráče Benátek za poslední rok postihla rakovina. Zatímco první z nich loni podstoupil operaci a na led se za dva měsíce vrátil, druhého jeho životní zápas teprve čeká.

„Jsou to smutné příběhy, ale jak to zvládl Jirka Průžek, tak věřím, že to zvládne i Ondra Buchtela,“ dodává sportovní ředitel Jan Slivka na závěr.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz