Starý si prodlouží kariéru v Kazachstánu. Bude to změna, říká a vděčí své ženě

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Útočník Jan Starý dosud hrál jen v Česku. Navzdory vůbec ne špatné sezoně v prvoligovém Prostějově už o něj ale v tuzemsku nebyl zájem. A tak se ve svých 33 letech vydává na svou první zahraniční štaci. A dost zajímavou. Působit bude v kazašském Arlanu Kokšetau. Co ho zavedlo právě tam? Umí rusky? A za co vděčí své ženě? Pardubický odchovanec se pro Hokej.cz rozpovídal po přípravném utkání v Olomouci.

HokejkaTV

Když se Arlan Kokšetau dostal na začátku třetí třetiny do vedení 2:1, hlasatel na olomouckém zimáku označil za střelce Petera Hraška. Tak mu velel zápis.

Pozorný fanoušek si však všiml, že muž s číslem 11, který prostřelil Jana Lukáše, není slovenský zadák, jenž dřív působil ve Slavii a v roce 2014 se dokonce pral o místo právě v Olomouci. Šlo o hokejistu, který ještě v minulé sezoně působil jen o pár kilometrů dál – v Prostějově. S Hraškem měl oproti zápisu prohozená čísla. 

Ve 33 letech si vyzkoušíte první zahraniční angažmá. Co vás zavedlo právě do kazašského Kokšetau?
Abych to řekl upřímně, neměl jsem žádnou jinou nabídku. Zvažoval jsem, co budu dělat dál a nevypadalo to moc dobře. Ozval se mi můj známý Erik Weissmann, který mi tohle angažmá dohodil. Jsem za to rád. Přes Tomáše Vaka jsem měl kontakty i do jiných týmů v Kazachstánu, ale vyhrálo asi to, že tam je trenér Dušan Gregor a že tam jde i jeden hráč ze Slovenska – Peter Hraško. Navíc je tu teď dokonce i Martin Lenďák, takže super.

Poslední dvě sezony jste nastupoval za Prostějov. Proč nevyšlo pokračování u Jestřábů?
Nevím, no. Od Jirky Vykoukala (trenér a sportovní manažer Prostějova, pozn. red.) mi bylo oznámeno, že je to tak padesát na padesát a že mi dá určitě vědět. Nakonec to vykrystalizovalo tak, že mi novou smlouvu nenabídl. Abych řekl pravdu, trochu jsem s tím i počítal. Začátek ode mě asi nebyl takový, jaký si představovali. Myslím si ale, že druhou půlku jsem neměl úplně špatnou. Ale prostě nevyšlo to, život jde dál. Čekal jsem. Když to řeknu blbě, nic bližšího momentálně nebylo. Na jednu stranu jsem za tuhle nabídku ale rád. Bude to zajímavá změna a zkušenost do života.

„Nakonec to vykrystalizovalo tak, že mi novou smlouvu nenabídl. Abych řekl pravdu, trochu jsem s tím i počítal.“

Kazachstán není zrovna za rohem. Co na to vaše rodina?
Jasně… Na čem nejvíc záleželo, bylo to, aby s tím souhlasila moje žena. Museli jsme se domluvit, protože mám dva kluky. Bylo to těžké rozhodování. Jsem rád, že je mi takovou velkou oporou a že mi tam dovolila jít a tím pádem i pokračovat v kariéře.

Počítám, že nějakou dobu budete bez svých nejbližších muset být.
Zatím vůbec nevím, jak to tam bude vypadat s bydlením, tohle všechno se bude teprve zařizovat. Teď v neděli tam odlítáme. Já doufám, že bude minimálně možnost, aby se tam jeli aspoň podívat. Kluci ale mají svoje povinnosti tady a neradi bychom jim to prostředí měnili. Opravdu nevím, jak by to tam vypadalo. Chtěl bych ale určitě, aby se za mnou přijeli podívat. Navíc máme slíbené, že by mělo být nějaké volno okolo Vánoc, takže i já bych se měl dostat domů. I tohle je super.

Ještě předminulou sezonu jste měl starty v Tipsport extralize, v uplynulém ročníku jste v Chance lize udělal 30 bodů. To o vás z Česka, nebo Slovenska opravdu nikdo neprojevil zájem?
Prostřednictvím mých agentů jsem nedostal žádnou nabídku, která by mě zajímala. Byla jediná – z Polska. Ovšem jen na nějakých šest měsíců, a to mi vůbec nedávalo smysl. Už jen z toho důvodu, že sezona se hraje osm, nebo devět měsíců, takže vůbec nevím, co by to mělo znamenat. To jsem tedy nevzal. U Kokšetau se mi líbilo, že mělo za posledních osm let dobré výsledky – hrají semifinále, finále, dělají hodně bodů. Díval jsem se na stránky, jsou tam super hráči. Navíc mě překvapilo, jak nás ti kluci přijali, je tu super parta. Od prvního do posledního hráče, nemůžu na ně říct nic špatného. Nakonec jsem rád, že to takhle dopadlo.

Jak se učím rusky? Pomáhají aplikace

Rusky umíte?
Neumím, ale učím se. Mám stažené aplikace. Jsem rád, že rozumím trenérovi, rozumím klukům, ale samozřejmě ta slovní zásoba ještě není taková. Ale všichni tři, co jsme tady (s Hraškem a Lenďákem, pozn. red.), se snažíme a myslím, že i ti ostatní kluci to dokážou ocenit. Věřím, že to v nejbližší době úplně vypilujeme, abychom se domluvili úplně na všem.

Momentálně jste na českém soustředění. Extraligovou Olomouc jste dokonce po nájezdech porazili, to je cenné, ne?
Určitě super test, zvlášť s extraligovým týmem. Olomouc znám, hrál jsem proti nim. Dva roky jsem teď byl sice trochu mimo, hrál jsem první ligu, ale sledoval jsem to. Určitě super zápas. A pro nás je dobře, že můžeme změřit síly s takhle kvalitním týmem. Ale i první liga má kvalitu, hráli jsme s Frýdkem, to je nabruslený tým. V pátek nás čeká Poruba, další celek, který posílil. Myslím si, že je jedině dobře, když se setkáváme s takovými mužstvy. Dává nám to hodně.

» Kazaši porazili Olomouc. Jekatěrinburg opět ukázal sílu 

Vám se navíc poprvé v novém dresu povedlo skórovat.
Super, jsem rád, že to tam padlo. Zvykám si na novou roli, na centru jsem dlouho nehrál. Trenér mě tam ale dává, má ve mně důvěru. Snažím se ji nějak splatit. Byla to trochu náhoda, zachytil jsem tam nahrávku, pak jsem byl sám před gólmanem. Naštěstí to tam spadlo, jsem za to rád a doufám, že mi to pomůže do dalších zápasů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz