Strmeň o střídání: Přišel povel. Zápas jako blbě rozjetý vlak…

Jan Strmeň. | Foto: Stanislav Souček

Opaření diváci v Budvar aréně. Opařený domácí tým. V předehrávaném televizním souboji Banes Motoru s Litvínovem byla v sázce čtvrtá příčka. Uplynulo pětatřicet minut a hosté vedli 6:0. Dva korigující góly před druhou sirénou se daly považovat za symbolické, ale stav 4:6 v 50. minutě vrátil Jihočechům naději. Pohřbila ji power play.

Budějovičtí po předchozím domácím nezdaru 0:1 s Mladou Boleslaví hledali svoji tvář. A vůbec jim to nešlo. Hosté nepotrestali úvodní minely Štencela a Pýchy, ale potom odstartoval kanonádu Nicolas Hlava. Nezapomněl se trefit Petr Koblasa, odchovanec jihočeské Soběslavi, který proti Motoru skóruje snad pokaždé.

Tutovku zahodil David Kaše, ale jeho bratr Ondřej v úvodu druhé části překvapil brankáře Hrachovinu potřetí. Ten pouze máchl lapačkou naprázdno. Sólo nedotáhl Andrej Kudrna, načež Liam Kirk prostřelil z levé strany špatně postaveného domácího gólmana.

V takové chvíli by leckterý ze strážců brankoviště utekl na střídačku. „Tohle ani já, ani Hrášek nemáme rádi. Neutíkáme. Stavíme se k tomu tak, že si to raději, s prominutím, vyžereme se vším všudy. Ať dostaneme třeba deset. Nahradíme to výkonem v dalším zápase. Nikdy bych neudělal parťákovi, že bych ho posadil do tak blbě rozjetého vlaku. On mně to samé. Jsem rád, že máme spolu tak výborný vztah,“ povídá druhý muž s betony Jan Strmeň, jenž sledoval tristní podívanou zpoza mantinelu.

 „Tohle ani já, ani Hrášek nemáme rádi. Neutíkáme.“ 

Hrací doba pokročila o minutu a půl. Domácí pokazili rozehrávku, kotouč letěl na Ondřeje Kašeho a po jeho teči ze vzduchu zapadl popáté do budějovické klece. Rozhodčí zkoumali video, zdali teč nebyla z velké výšky, a uznali gól. Najednou se Hrachovina rozjel za svým týmem. Opačný kurz nabral Strmeň. 

„Prostě přišel povel. Trenérské rozhodnutí. Myslím, že se ani neplánovalo střídání. Nepředcházela žádná komunikace. Kdybych dostal signál, mohl jsem se víc rozcvičit. Nezbývalo moc času na rozkoukání,“ rekapituluje.  

Odchovanec havířovského hokeje, jenž si pod Černou věží odbývá šestou sezonu, přečkal v brankovišti dvanáct vteřin a Severočeši křepčili již nad šestým gólem. 

„Vlezl jsem na led, ani jsem se pořádně neprotáhl. Soupeř nahodil puk. Jel pro něj obránce, dojížděl ho hráč. Nastal nějaký blbý odraz od mantinelu, vyjel jsem proti střelci, jenže on to přehrál na volného borce, který měl snadnou práci zacílit do prázdné brány. Vůbec jsem si na to nesáhl. Velmi nepříjemné,“ odhaluje své pocity.

 „Vůbec jsem si na puk nesáhl, velmi nepříjemné.“ 

Dvaatřicetiletý gólman se však nerozsypal. Prostě se kousnul a do závěru udržel čisté konto. „Hosté mě příliš nerozchytali, i když si vytvořili pár šancí. Pro mě to nebylo jednoduché, nebyl jsem zahřátý. Snažil jsem se dostat do tempa a komunikovat s klukama,“ popisuje nelehký úkol.

Vývoj se začal obracet. Střelou od modré čáry v přesilovce snížil Jan Štencel. Bekhendem v pádu do odkryté klec přidal druhou trefu Jakub Valský. Kapitán Milan Gulaš našel před brankou Jáchyma Kondelíka, jenž oklamal brankáře Mateje Tomka.

Jan Strmeň

Jan Strmeň | Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Následovala Gulašova rána a jenom dvě trefy chyběly k remíze. „Vzali jsme zápas do rukou. Tlačili jsme. Ve třetí třetině jsme soupeře nepustili k ničemu. Myslím, že Litvínov taky trochu polevil. Asi počítal s jistým výsledkem. Skvělé, že jsme to nevzdali. Můžeme si z toho odnést alespoň malé povzbuzení a odpíchnout se do dalšího zápasu,“ pokouší se Strmeň hledat pozitiva.

 „Škoda, že jsme takhle nenastoupili od začátku.“ 

Narůstala převaha domácích. Více než tři a půl minuty před sirénou si vzali time out a rozehráli hru v šesti. Hosté čelili enormnímu tlaku, jenže Banes Motoru nevycházelo zakončení. „Bylo vidět, že stoupá nervozita na straně Litvínova. Škoda, že jsme takhle nenastoupili od začátku. Měli jsme hodně příležitostí, určitě jsme to mohli urvat do prodloužení, ale štěstí se k nám lehce otáčelo zády. Asi za tu první část zápasu. Možná byl problém v přemíře snahy,“ rozvažuje gólman, který se vrátil na střídačku.   

Nastal rozhodující moment. Po Tomkově levici se házelo buly. David Kaše stál proti Lukáši Vopelkovi a praštil do kotouče takovou silou, že ho zastavila až vnitřní konstrukce opuštěné budějovické branky.„Když se týmu daří, padá mu tam úplně všechno. To byl případ Litvínova. Takový gól určitě není běžný. Pro nás to byl hřebíček do rakve,“ krčil rameny Strmeň po prohře 4:7.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz