сайты ставок сайты ставок сайты ставок

Super šance, vypráví Doležal o Hradci. Bylo kolem mě zbytečné dusno

Zdeněk Doležal. | Foto: Frederik Karlsson

26. listopadu 2022, 16:29

Pavel Mandát

Přesun Zdeňka Doležala z Českých Budějovic do Hradce Králové má punc pikantnosti. Pro mnohé fanoušky Motoru určitě, vždyť devětadvacetiletý útočník patřil v posledních letech k největším osobnostem klubu. Teď hájí barvy rivala. Nejen o tom mluví Zdeněk Doležal v upřímném rozhovoru a zároveň uznává, že reakce některých fanoušků ho hodně mrzí.

Letos se vám zatím nedaří, takže přesun z Českých Budějovic do Hradce Králové asi nepřekvapil, že?
Vůbec mě to nepřekvapilo. Sezona v Budějovicích byla špatná, nedařilo se mně osobně a nedařilo se ani týmu. Nějaké pohyby v kádru se proto čekat daly. Otázkou bylo hlavně jen to, kdy k nim dojde.

Byl jste postavený před hotovou věc, že jdete do Hradce, nebo se řešilo víc variant?
S agentem jsme řešili víc variant. Postupně se to ale zredukovalo v podstatě jen na Hradec, protože jinde za mě chtěli hráčské náhrady, které neprošly. V Hradci je to pro mě každopádně super šance.

„Sezona v Budějovicích byla špatná. Pohyby v kádru se proto daly čekat.“

Tak trochu možná i vysvobození, ne?
Asi se to tak dá brát. Jsem rád za tuhle příležitost. Mrzelo mě, jaké věci se v Budějovicích udály, řekl bych, že tam kolem mě bylo až zbytečné dusno, ale tak to někdy zkrátka je. Něco takového nicméně přirozeně zažívat nechcete. Vždycky jsem chtěl Motoru pomáhat, nikdy ne škodit.

Sám jste se ale nechal slyšet, že České Budějovice jsou pro vás druhým domovem. Teď hrajete za klub, vůči němuž existuje na jihu Čech velká rivalita. Vnímáte to?
Vůbec ne, kdyby všechno bylo skvělý, tak se takhle nebavíme a dnes jsem pořád v Motoru, ale bohužel… Udály se tam věci, jaké se udály, nedařilo se mi. Hokejista musí jít vždycky tam, kde o něj stojí. O mě teď stojí v Hradci. Je jasné, že část fanoušků Českých Budějovic vnímá Hradec jako úhlavního nepřítele, ale třeba tady v Hradci to lidi tak vůbec neberou.

„Řekl bych, že tam kolem mě bylo až zbytečné dusno.“

A reakce budějovických fanoušků? Nesetkal jste se s negativními postoji?
To je jedna z věcí, která mě hodně mrzí. V Budějovicích mám hodně kamarádů, jak jste říkal i vy, je to můj druhý domov. Kamarádi můj přesun jinam chápou a podporují mě. Říkají, že si to nemám brát, že smůlu prolomím. Dostaly se ke mně ale i negativní reakce. Například po tom, co jsem se v nedávném rozhovoru vyjádřil na adresu trenéra. Chápu, byla to moje chyba, ale i tak jsou mi takové reakce líto. Za Budějovice jsem vždycky bojoval jen v dobrém a pomohl jsem jim, aby se dostaly tam, kam se dostaly.

Zdeněk Doležal.

Zdeněk Doležal. | Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Nebojíte se negativního přivítání, pokud dojde k tomu, že do Českých Budějovic přijedete v hradeckém dresu?
Jasně, reakce nemusí být pozitivní, takový je hokej. Ne vždycky je v něm všechno růžové. Když ho někdo sleduje pečlivě, tak mu to musí být jasné. Osobně bych se na takový zápas těšil a samozřejmě bych odevzdal stoprocentní výkon pro Hradec. Teď jsem jejich součástí, Hradec je klub, který mě zaměstnává.

„Dostaly se ke mně i negativní reakce.“

Nemáte trochu pocit, že v zápalu leckdy možná až fanatického fanouškovství spousta lidí tuhle realitu života hokejisty nechápe?
Upřímně moc nesleduju, co se kde píše, nebo jaké jsou diskuze. Třeba Facebook vůbec nepoužívám. Ale asi jo, troufám si říct, že většina lidí má svůj život nalajnovaný v tom smyslu, že mají stálou stabilní práci a zázemí. U nás hokejistů je to jinak. Byli jsme s rodinou zabydlení v Českých Budějovicích, dcera tu chodí do školky, manželka do práce. Najednou po lusknutí prstem jdu do Hradce Králové. Je to součást hokejového života, do které se asi někteří lidé úplně nedokážou vcítit.

Dovedete si představit, že se do Českých Budějovic vrátíte?
Rozhodně takovou možnost nezavrhuju. Sice v Českých Budějovicích došlo k určitým věcem, ale pořád jsou pro mě druhým domovem. V Hradci mi pro změnu ukázali jiné prostředí, nemám si na co stěžovat, všechno tady funguje skvěle. Beru to tak, že obě cesty jsou pro mě správné a budu čekat vyloženě na to, jak se kluby mezi sebou domluví.

Co se týče kanadského bodování extraligy, tak máte na svém bodovém kontě stále nulu. Berete si to hodně?
(povzdechne si) Nevím snad o nikom, kdo by si tohle nebral. Samozřejmě to v hlavě mám, práci si beru domů, není to pro mě příjemné. Vždycky jsem byl takový, že jsem hodně přemýšlel a přemýšlím, pokud se mi nedaří.

„Návrat do Českých Budějovic nezavrhuju.“

Není právě tohle problém? Před chvílí jste mi říkal, že máte rodinu, můžete se věnovat práci, která vás baví, tak vám toho vlastně možná moc nechybí, ne? Pokud člověk dokáže myslet takhle, dost možná by se cítil mnohem líp i na ledě…
Samozřejmě máte pravdu. Přesně tohle si často říkám a možná bych si to měl říkat i mnohem častěji. Pak jsou ale chvíle, kdy na vás všechno doléhá. Za poslední roky jsem si vydobyl určitou pozici, ale teď se mi nedaří a vezměte si, že bych na další sezonu teoreticky neměl smlouvu. Pokud by k tomu došlo, v létě bych takovou situaci psychicky prožíval ještě mnohem více. Pořád se mi to v hlavě zkrátka honí, pořád se to ve mně láme. Musím ale říct, že v Hradci jsem psychicky pookřál.

Zdeněk Doležal.

Zdeněk Doležal. | Foto: Frederik Karlsson

Protože cítíte důvěru ve vaše schopnosti?
Jasně, trenér mi věří, dostávám prostor na přesilovkách… Tohle je pro hráče vždycky důležité. Navíc i do kabiny jsem zapadl, takže si nemám na co stěžovat. Ale zase nechci, aby to vyznělo tak, že v Českých Budějovicích bylo všechno špatně. Už jednou jsem se v rozhovoru takhle spálil, znáte to…

„Vždycky jsem byl takový, že jsem hodně přemýšlel o tom, když se mi nedařilo.“

Jak na vás působí aktivní styl Hradce, který vyznává trenér Martinec?
Užívám si ho, je v něm hodně bruslení, snažíme se napadat… Samozřejmě dbáme i na obranu, ale prvořadým cílem je zatlačit soupeře a vnutit mu u něj v pásmu naši hru. Když jako útočník jdete na led s takovými pokyny, musí se vám hrát dobře.

Mimochodem, v osmifinále play off Ligy mistrů jste vyřadili švédský Färjestad. K čemuž jste bodově přispěl i vy.
Vyřadit švédského mistra je velký úspěch. Myslím si, že je to něco, na čem všichni společně v Hradci můžeme stavět i do budoucna. Byla to obrovská euforie a samozřejmě jsem rád, že jsem přispěl gólem a asistencí. I z osobního pohledu jsem s těmi zápasy spokojen. Snad se brzy začnu prosazovat i v extralize.

Hlavně v počátcích Ligy mistrů se tradovalo, že některé týmy k ní nepřistupují stoprocentně. Vaše pocity?
Ligu mistrů hraju dva roky a ještě jsem nezažil, že by v ní někdo něco vypustil. Možná první zápasy, které se hrají někdy v srpnu, jsou trochu na rozjezd, ale jinak má soutěž velké grády. Každému bych ji doporučil. Možnost poměřit se s elitními evropskými kluby je super. Ve středu večer jsem koukal na zápasy Zugu, který nás čeká ve čtvrtfinále, a musím říct, že hrál skvěle. Všichni se na ty zápasy moc těšíme.

„Ligu mistrů hraju dva roky a ještě jsem nezažil, že by v ní někdo něco vypustil.“

Souboj s Janem Kovářem bude asi docela pikantní, že?
Určitě! V našem týmu je řada kluků, kteří se znají osobně přímo s ním. Bude to skvělá zkušenost, švédská a švýcarská liga jsou momentálně asi dvě top evropské soutěže, takže si zase budeme moci ověřit, jak na tom v porovnání s nimi jsme.

Zdeněk Doležal.

Zdeněk Doležal. | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz