Švédové na Karjale bez evropských hvězd, mezi 7 nováčky i hráč nižší soutěže

Foto: facebook.com/trekronorse

26. října 15:44

Václav Jáchim

Švédský národní tým se na turnaji Karjala představí bez krajánků z ruské KHL i z dalších evropských zemí. Hlavní kouč Johan Garpenlöv dnes oznámil nominaci 24 hráčů, ve výběru je i sedm nováčků včetně Jonathana Dahléna, jenž si o pozornost řekl v nižší Allsvenskan.

Pojď hrát hokej

Dvaadvacetiletý syn švédské legendy Ulfa Dahléna je kapitánem týmu Timra IK a v soutěži se vede parádně. Také proto ho Garpenlöv zařadil do mužstva, byť z Allsvenskan do Tre Kronor v minulosti moc hokejistů neproudilo. „Hraje výborně dopředu, ale také si plní obranné úkoly. Nyní se předvede v reprezentaci, a myslím, že to zvládne na úrovni," řekl Garpenlöv na tiskové konferenci.

Dalšími nováčky v jeho týmu jsou brankář Niklas Rubin, který v sedmi duelech letošní SHL udržel třikrát čisté konto, dále zadáci Mattis Norlinder, Adam Ollas Mattsson, útočníci. Jesper Fröden, Pontus Homlberg a Jonatan Berggren.

Posledně zmíněný bronzový medailista z MS dvacítek v Ostravě a Třinci je aktuálně třetí v produktivitě švédské elitní ligy. „Jonatan prošel výběry všech věkových kategorií, udělal velký pokrok. Měl sice určité potíže se zraněním, ale je to neuvěřitelně šikovný hráč. Jsme na něj hodně zvědavi," přiznal Garpenlöv.

Turnaj Karjala proběhne za přísných hygienických a bezpečnostních pravidel. Jelikož pandemie koronaviru řádí v celé Evropě, švédský kouč raději ponechal stranou všechny krajánky. Cestování mezi zeměmi by mohlo složení týmu Tre Kronor zkomplikovat.

Jak připomněl deník Expressen, první podnik Euro Hockey Tour je v zemi přijímán místy s kritikou. Za stávajících okolností jej někteří experti považují za zbytečně rizikový. Vedení svazu ovšem zdůraznilo, že je třeba plnil mezistátní program, Johan Garpenlöv na rozdíl od Rusů (nasadí dvacítku) zařadil elitní hokejisty domácí soutěže.

Někteří mají na kontě i starty v NHL. Chybějí sice borci, které kluby slavné ligy dočasně uvolnily do vlasti, ovšem v sestavě bude mj. Lias Andersson (nedávno byl vyměněn z New York Rangers do Los Angeles), nedávní členové organizace Chicaga Jacob Nilsson s Antonem Wedinem  nebo zadák Joel Persson, jenž v minulém ročníku nastupoval za Edmonton. Nikdo z hráčů dosud nestartoval na velkém světovém turnaji.

Švédský národní tým měl úvodní podnik Euro Hockey Tour původně zahájit v Praze, zápas proti Česku se ale bude hrát ve čtvrtek 5. listopadu na ledě Hartwall Arény v Helsinkách. O víkendu pak Tre Kronor čekají zápasy s Ruskem a Finskem.

Nominace Švédska na turnaj Karjala

Brankáři:
Niklas Rubin (Frölunda), Samuel Ersson (Brynäs Gävle).

Obránci:
Jesper Sellgren, Mattias Norlinder (oba Frölunda), Joel Persson (Växjö), Arvid Lundberg (Skelleftea), Nils Lundkvist (Lulea), Niklas Hansson (Rögle), Adam Ollas Mattsson (Malmö).

Útočníci:
Jacob Nilsson, Michael Lindqvist, Gustav Rydahl (všichni Färjestad), Daniel Zaar, Leon Bristedt (oba Rögle), Max Friberg (Frölunda), Lias Andersson, Anton Wedin (oba HV´71 Jönköping), Emil Sylvegard (Malmö), Linus Ölund (Brynäs Gävle), Pontus Holmberg (Växjö), Jonatan Berggren, Jesper Frödén (oba Skelleftea), Jonathan Dahlén (Timra).

Trenér: Johan Garpenlöv.

Program turnaje Karjala 2020

Čtvrtek 5. listopadu:
14:30 Česko – Švédsko (ČT sport)
18:30 Finsko – Rusko

Sobota 7. listopadu:
13:30 Švédsko – Rusko
17:30 Finsko – Česko (ČT sport)

Neděle 8. listopadu:
13:30 Česko – Rusko (ČT sport)
17:30 Finsko – Švédsko

Poznámka: Začátky utkání ve Finsku jsou uvedeny v tamních časech, všechny zápasy se hrají v Helsinkách.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz