Světový pohár 2016 zpečetěn! Češi na něm chybět nebudou

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

24. ledna 2015, 20:34

Martin Voltr

Po dvanácti letech odmlky se na hokejovou scénu vrátí Světový pohár. Definitivní razítko na konání prestižního turnaje přidalo vedení NHL a hráčské asociace NHLPA společně s Mezinárodní hokejovou federací v sobotu, historicky třetí ročník se odehraje od 17. září do 1. října 2016 v kanadském Torontu. A jedním z jeho osmi účastníků bude česká reprezentace.

Nový fanshop

Dlouho se diskutovalo, kdo by si své místo na obnoveném Světovém poháru zasloužil. Nakonec se ho zúčastní šest zemí s největším zastoupením hráčů v NHL – Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko a Česká republika – a kromě nich také výběr zámořských hráčů do 23 let a tým složený z hokejistů ostatních evropských zemí.

"IIHF vítá návrat Světového poháru. Je to fantastická událost, která může hokeji dělat reklamu po celém světě. Děkujeme NHL, NHLPA a členským zemím za spolupráci, která vedla k jeho obnově," řekl šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

S návratem turnaje ovšem zase o něco stoupla pravděpodobnost, že NHL už své hráče nebude chtít pustit na příští olympijské hry. "Očekáváme, že to bude nejlepší mezinárodní hokejový turnaj na světě," prohlásil komisionář NHL Gary Bettman v Columbusu, kde probíhala jednání před startem víkendu pro Utkání hvězd. "Těšíme se na další práci s NHL, IIHF a jejími federacemi na této neobyčejné akci. Očekáváme, že je to úvodní krok v sérii turnajů, které pozvednou úroveň naší hry, včetně Světového poháru v roce 2020," doplnil výkonný ředitel NHLPA Don Fehr.

Základní nominaci ohlásí týmy 1. března, finále na dva vítězné zápasy

Světový pohár se jako nástupce Kanadského poháru konal už v letech 1996 a 2004. Na rozdíl od předchozích ročníků bude mít tentokrát celý svůj program v jednom místě, na půdě Toronta v hale Air Canada Centre. Málokterý z českých fanoušků od posledního turnaje, který se hrál jen pár týdnů po tragické smrti Ivana Hlinky, zapomněl na tehdejší skvělou cestu národního týmu. Češi vypadli v prodloužení dramatického semifinále proti pozdějším šampionům z Kanady.

Týmy vyšlou do Toronta 20 hokejistů do pole a tři brankáře. Nejméně 16 hráčů ze soupisky, včetně dvou gólmanů, však musí nahlásit do 1. března 2016. Konečnou nominaci pak nejpozději 1. června. Hrát se bude na rozměrech kluziště NHL, před startem samotného turnaje nastoupí všichni účastníci v Severní Americe také k jednomu přípravnému utkání.

Základní fáze Světového poháru proběhne ve dvou čtyřlčenných skupinách, kde se týmy střetnou každý s každým. První dva ze skupiny postoupí do semifinále, jeho vítězové se o celkové prvenství utkají ve finálové sérii hrané na dva vítězné zápasy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz