Švýcarsko místo Ruska? Finové spekulují, že u MS 2023 může nastat změna

Foto: Stanislav Souček

Jak známo, mistrovství světa v roce 2023 bude hostit Rusko. Konkrétně Petrohrad. Finský list Iltalehti ovšem přišel se spekulací, že to nemusí být jisté. Zájem o pořádání turnaje prý mají Švýcaři, ve hře by mohla být změna dějiště s ohledem na dvě důležité skutečnosti.

partneři českého hokeje

 první jsou průtahy s výstavbou nové moderní arény v Petrohradu, druhou pak verdikt Světové antidopingové agentury WADA o čtyřletém zákazu pořádání velkých sportovních akcí na území Ruské federace. 

Obě skutečnosti mohou mít velký vliv, nicméně zatím jsou s otazníkem. Podle Iltalehti je vývoj otevřený. „V Petrohradu má být postavena největší hala v Evropě s kapacitou pro 23 tisíc diváků, ale podle švýcarských zdrojů má výstavba skluz," uvádí finský deník. Proti verdiktu WADA, který reagoval na manipulaci se stovkami dopingový vzorků, se ruská strana odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Na kongresech Mezinárodní hokejové federace bylo v minulosti rozhodnuto, že mistrovství světa 2022 uspořádají Bělorusko a Lotyšsko, rok poté Rusko. Na jaře 2024 bude turnaj hosti Česko, následně pak společně Švédsko s Dánskem. O šampionát 2026 usilují Švýcaři, jimž letos v pořádání zabránila pandemie koronaviru.

Foto: Martin Voltr

K případné změně organizátorů pro rok 2023 se vyjádřil šéf světového hokeje René Fasel: „Fakta jsou k dnešnímu dni taková, že v roce 2023 bude mistrovství světa hostit Rusko. A to v nové hale v Petrohradu," uvedl prezident IIHF pro ruskou agenturu TASS.

Ohledně zmíněných průtahů s výstavbou arény Fasel odmítá předbíhat. „Zatím je předčasné cokoli komentovat. Musíme počkat do září, abychom zjistili, jak se změnila situace s koronavirem," připomněl. „Pamatuji si na Soči, kde byly problémy s dokončením hokejové haly. Ale v Rusku se nemožné věci stávají možnými," doplnil.

Současná pandemie má dopad na ekonomiku celého světa, Rusko nevyjímaje. „Nedokážu posoudit, nakolik vážné jsou problémy v Petrohradu. Jde o významnou stavbu. Mohu předpokládat, že koronavirus může mít na realizaci vliv," připustil Fasel.

Letošní šampionát byl už dřív zrušen, Švýcaři ho podle vyjádření Fasela uspořádají nejdřív v roce 2026, na kdy plánují podat oficiální kandidaturu. Případná změna pořadatele pro rok 2023 je zatím pouze spekulací.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz