Talent Matěj Stránský se chystá na první sezonu mezi dospělými. Bude to úplně jiné, uvědomuje si

16. července 2013, 10:15

Jan Vacek

Má za sebou tři sezony v juniorském týmu Saskatoon Blades, nyní je před Matějem Stránským další krok. Šikovný útočník, který patří mezi nejtalentovanější mladé hráče Dallasu, se v uplynulých dnech zúčastnil nováčkovského kempu texasského klubu. Na podzim by měl vstoupit do seniorského hokeje, čeká ho první ročník v dresu farmářského týmu Texas Stars. "Vím, že to bude něco úplně jiného," říká v rozhovoru pro klubový web Dallasu.

Nový fanshop

Na první rok mezi profesionály se Matěj Stránský pochopitelně těší. "Vím, že to bude těžké. Ptal jsem se dalších českých kluků, jaký ten přechod z juniorské kategorie je. Všichni mi říkali, že je to velký rozdíl," vykládá Stránský. "Je mi jasné, že hokej bude na téhle úrovni daleko rychlejší, navíc fyzicky náročnější. Musím ještě zesílit a trochu přibrat. Nečeká mě nic jednoduchého, ale těším se na to. Bude to další krok kupředu," pochvaluje si.

Rodák z Ostravě během tří sezon v juniorské Western Hockey League vyzrál, postupně se zařadil mezi opory Saskatoonu. V uplynulém ročníku nasbíral fantastických pětaosmdesát kanadských bodů. "Matěj je silný hráč, který má velký ofenzivní talent," říká asistent generálního manažera Dallasu Les Jackson. Už v loňské sezoně se při tom dokázal talentovaný útočník přehoupnout přes hranici osmdesáti kanadských bodů.

Nyní tento počin zopakoval. "Jsem rád, že jsem odehrál dvě vyrovnané sezony. Trenéři ode mě očekávali góly a je dobře, že se mi dařilo. Mám z uplynulého ročníku opravdu dobrý pocit," pochvaluje si český útočník, kterého si Dallas vybral v šestém kole draftu 2011 jako celkově 165 hráče v pořadí. Během posledních dvou sezon však v hierarchii mladíků v organizaci Stars výrazně postoupil nahoru.

Se svým týmem při tom ročník nezahájil dobře, Blades se pořádně rozjeli až v průběhu sezony. Nakonec se probojovali do play odd, kde v prvním kole nestačili na Medicine Hat. "Začátek byl hodně těžký, přišlo několik nových hráčů, tým si na sebe zvykal. Potom jsme ale udělali sérii výher, což nám pomohlo," popisuje Matěj Stránský. "Do play off jsme si bohužel formu nepřevedli, i proto jsme prohráli. Byla to dobrá sezona, mohli jsme však být ještě lepší," uvědomuje si.

Stránský si přesto mohl zahrát v prestižním Memorial Cupu, protože právě Saskatoon tuto populární akci letos hostil. Mezi rozhodujícími boji sezony a vyřazením v play off však dělilo dlouhých jednapadesát dnů. "Nebylo to pro nás snadné, do budoucna nám to ale může jenom pomoci. Pokud na sobě budeme neustále pracovat, můžeme se zlepšovat každým dnem. To jsme viděli už během sezony," konstatuje mladý útočník.

V uplynulých dnech se dvacetiletý křídelník zúčastnil nováčkovského kempu Dallasu, kde se mimo jiné potkal třeba s krajanem Radkem Faksou. Ve Spojených státech amerických se nyní bude Stránský dál připravovat na nový ročník. "Musím nabrat nějaké kilogramy, rád bych také zapracoval na bruslení," hlásí odhodlaně produktivní útočník, jenž loni v dubnu podepsal s klubem nováčkovský kontrakt.

Přesun do farmářské AHL představuje pro Stránského velkou výzvu. "Od toho se bude odvíjet jeho další kariéra. Matěj musí zapracovat na konzistenci svých výkonů, není pochyb o tom, že má dostatek talentu. Bude to pro něj velká změna, ale myslím si, že je na to připravený. Půjde se svou kůží na trh, ale my předpokládáme, že to zvládne a obstojí," uzavírá Les Jackson.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz