Teď, nebo nikdy! Montreal mám pořád v hlavě, tvrdí Jakub Jeřábek

Foto: Michal Eger

12. července 2017, 11:10

Václav Jáchim

Před rokem touto dobou už zařezával ve společné přípravě ruského Podolsku, teď se Jakub Jeřábek chystá na životní sezonu. Vybojoval si zájem a smlouvu v Montrealu, bude útočit na NHL. "Beru to tak, že jde o životní šanci. Teď, nebo nikdy! Podobná nabídka už přijít nemusela," hlásí. Doma v Plzni jede naplno tréninkové porce a převaluje myšlenky o tom, co ho čeká. "Nedá se říci, že bych na Montreal myslel pořád. Ale v hlavě ho mám," dodává.

Kontrakt s Canadiens uzavřel ještě před světovým šampionátem, takže v Paříži měl v tomto ohledu čistou hlavu. Jakmile turnaj doběhl pro český tým do cíle, dostal prostor odpočinek. "S přítelkyní jsme byli nejdřív doma, protože její sestru čekala svatba a my šli oba za svědky. Proběhla rozlučka se svobodu, přípravy a pak samotný obřad. Bylo to fajn," povídá.

Teprve pak následovala dovolená. "Ale nikam jsme neletěli, protože za minulou sezonu jsem měl letadel plné zuby. Sedli jsme do auta a vyrazili se podívat do Rakouska a Itálie. Žádný stres, pohodička. Moc se nám to líbilo," usměje se. Po návratu do Plzně začal Jakub postupně s tréninkem. "Chystám se tradičně, v naší skupině, která takhle funguje už delší dobu. Na led budu chodit s plzeňským áčkem, za což bych chtěl vedení klubu moc poděkovat."

Foto: Michal Eger

Formu na nový ročník už ladí coby hráč NHL. "Já se tak ale vůbec necítím," namítá. V Canadiens bude nováčkem, jde takříkajíc do neznáma. "Samozřejmě se snažím sledovat, co se v klubu přes léto děje. Párkrát jsem si psal s Tomášem Plekancem, uklidňuje mě, že všechno bude v pohodě. Ale znáte to. Moc nevím, co od toho čekat. Jsem zvědavý," potvrzuje.

Slavný kanadský klub uskutečnil některé změny v sestavě, které se dotkly i obránců. Smlouvu nemá Andrej Markov, odešel jeho krajan Alexej Jemelin. To by mohla být pro Jeřábka šance. "Uvidíme. Musím si to vybojovat sám, klíčový bude kemp. Udělám maximum, abych získal místo v prvním týmu. Pokud mě pošlou na farmu, budu se snažit tam. Vím, že nemám nic jistého," uvědomuje si.

V organizaci už nepotká Alexandera Radulova, ruský útočník před několika dny uzavřel smlouvu s Dallasem. "Mohl jsem ho poznat, ale tak to chodí. Nově do Montrealu naopak přijde Aleš Hemský. Osobně se neznáme, je to vynikající útočník, který toho hodně dokázal. Navíc také Čech, což je fajn. SA Tomášem Plekancem tam budeme tři, to je pro mě výborná zpráva," těší se na zkušenější krajany.

Aby byl v optimální pohodě, nepoletí do Kanady až těsně před začátkem kempu. "Chtěl bych vyrazit někdy kolem 20. srpna. Hráči mého agenta Allana Walshe každým rokem trénují v Montrealu, bavili jsme se s Honzou Ruttou, že bychom se chtěli také zapojit. Hodně nám to pomůže. Proběhne aklimatizace, zvykneme si v novém prostředí a pořádně potrénujeme. Rozdíl bude v tom, že Honza pak odjede do Chicaga a já začnu kemp Canadiens," připomíná.

Jakub nehodlá nic podcenit, je mu například jasné, že se bude hodit kvalitní angličtina. "Snažím se ji vylepšovat," hlásí. Životní příležitosti obětoval i olympiádu. "Vím, že do Koreje nepojedou hráči NHL. Kdybych zůstal, mohl bych se zúčastnit. Přemýšlel jsem o tom, ale když se objevovala možnost dostat se do NHL, řekl jsem si, že to může být třeba poslední možnost, jak si splnit sen. Vybral jsem si tuhle cestu," vysvětluje.

Pokud by to viděl jinak, nic by neměnil. "V Podolsku jsem byl spokojený, minulá sezona vyšla parádně. Řekl jsem si ale, že pokud člověk něco chce, musí za tím jít." V kádru Viťazu došlo k mnoha změnám, s kluby NHL podepsali také jiní hokejisté Aaltonen, Säteri nebo Kempe. Z původní sestavy krajánků zůstal pouze Roman Horák. "Sleduju, co se v klubu děje, s Romanem jsem v kontaktu. Volal jsem si také s Vojtou Mozíkem, který tam teď nově přišel," doplňuje.

Jinak se ovšem soustředí na to, co přijde počátkem září. "Přemýšlím, co mě v Montrealu čeká. Tomáš Plekanec mě vybízí, ať jsem v klidu. Psal mi i ohledně bydlení, to by mělo být v pohodě. Jsem zvědav, jak to bude vypadat. Jsem zkrátka v očekávání," přiznává. Cíl je jasný. Jmenuje se NHL! "Musím si tam co nejdřív zvyknout. A dokázat, že na to mám," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz