TELH po letech bez baráže, poslední má padáka! Nově i trenérská výzva

Foto: Karel Švec, Český hokej

11. září 15:44

Václav Jáchim

Něco přes čtyři měsíce trvaly extraligové prázdniny, teď se tuzemská nejvyšší soutěž zase hlásí o slovo. Tipsport extraliga nakrojí 83. ročník, ve startovním poli 14 klubů došlo k jedné změně. Jarní baráž nezvládli hokejisté Chomutova a sestoupili, účast si naopak vybojovali Rytíři Kladno, které na ledě skvěle vedl majitel Jaromír Jágr.

HokejkaTV

Kladenský klub se vrátil mezi elitu po pěti letech, pokud bude fit Jaromír Jágr, bude o zápasy Rytířů bezpochyby zájem. „Také jsem hrál do poměrně vysokého věku, ale Jarda je o hodně dál. Přeju mu, aby byl zdravý, jsem přesvědčený, že Tipsport extralize má pořád co dát," konstatuje ředitel soutěže Josef Řezníček.

Hlavní novinka nového ročníku TELH se týká herního formátu. Rozhodnutím výkonného výboru Českého hokeje z letošního února byla zrušena tzv. Skupina o umístění (play out) a také baráž dvou nejhorších týmů TELH s vítězi semifinále play off Chance ligy. V ročníku 2019-20 už na baráž nedojde, poslední tým TELH po 52.kole základní části sestoupí do Chance ligy, přímý postup z ní si naopak zajistí vítěz play off Chance ligy 2019-20.

Sezonu zahájí duel Sparty s Plzní, nový mistr nejpozději 28. dubna

„K rozhodnutí o přímém postupu a sestupu došlo na půdě výkonného výboru po dlouhých diskusích. Sportovně jde o spravedlivější herní systém," reaguje Řezníček. Úvodní duel ročníku 2019-20 proběhne ve čtvrtek 12. září, kdy se utkají Sparta s Plzní. Odvysílá ho Česká televize, jež si připomene jubilejní 1500. vydání pořadu Buly. Shodou okolností půjde o utkání soupeřů, jejichž souboj v roce 1957 byl prvním hokejovým přenosem v tehdejší Československé televizi.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Kromě ČT bude střetnutí TELH vysílat také O2 TV Sport, rozdělení přenosů do hracích dnů platí stejně jako loni. Základní část Tipsport extraligy skončí 6. března, tři dny poté odstartuje předkolo Generali play off, v němž budou k postupu zapotřebí tři vítězství. Klasické play off hrané na čtyři výhry proběhne od 16. března nejpozději do 28. dubna, kdy bude znám nový vítěz Masarykova poháru. Titul obhajují třinečtí Oceláři, Prezidentský pohár za triumf v základní části zase hokejisté Liberce.

Další novinky v TELH se týkají výraznějšího zapojení videa, nejzásadnější změnou pravidel je zavedení tzv. coach challenge – po inkasované brance mohou trenéři reklamovat postavení útočícího hráče v brankovišti, přihrávku rukou nebo hru vysokou holí. „S Vladimírem Šindlerem jsme se tomu hodně věnovali, objeli jsme všechny kluby, kde jsme strávili vždy dvě hodiny debatou o trenérské výzvě a úpravě pravidel," říká Řezníček. Coach Challenge podle něj není stoprocentním lékem na sporné situace. „Ale může hodně pomoci, posuneme se zhruba ze 70 na 90 procent," dodává. Novinka si vyžádá větší zapojení videa, na extraligových zápasech bude k dispozici celkem devět kamer.

Výjimky pro Mladou Boleslav a Litvínov, padne v Drážďanech rekord?

TELH chystá rovněž utkání pod otevřeným nebem. 4. ledna 2020 se hokejisté Litvínova a Sparty utkají na fotbalovém stadionu v Drážďanech. Pokud se naplní předpoklady, měl by padnout dosavadní divácký rekord, na duel Komety se Spartou 8. ledna 2016 přišlo 21.500 fanoušků. Startovní pole nejvyšší soutěže tvoří 14 klubů, všechny splnily potřebné podmínky a byla jim udělena licence. „Jediné dvě výjimky jsou u Mladé Boleslavi a Litvínova, týkají se kapacity stadionu a míst k sezení. V Mladé Boleslavi pracují na modernizaci stadionu a možná i na vybudování nové haly, v Litvínově jsou dál – připravují se na rekonstrukci tribuny směrem k fotbalovému hřišti," zmiňuje Josef Řezníček.

Do jubilejní 25. sezony výhradního marketingového partnerství s TELH vstupuje společnost BPA. „Po čtyřech letech jsme zadali tvorbu nové znělky, spolupracovali jsme s Grafickým studiem Oficírna za externí spolupráce s Alanem Zárubou," připomíná předsedkyně představenstva Jana Obermajerová. Vedle televizních přenosů mohou diváci sledovat také ty internetové na Hokejka TV, kde budou k vidění všechna utkání s výjimkou těch, jež odvysílá O2 TV Sport. „Roční předplatné stojí jako loni 499 korun, třicetidenní 99 korun a nově denní 49 korun," informuje s tím, že Hokejka TV bude podobně jako loni vysílat také všechny zápasy Chance ligy a k vidění budou i v zahraničí.

Fanoušci se mohou těšit na tradiční soutěže jako Ledová klapka, Zlatá helma Sencor, třetí ročník čeká projekt Extraligová NEJ, pokračuje i Hokejová tombola 50 na 50. Generální partner soutěže, společnost Tipsport, odmění dva nejlepší týmy finanční prémií. „Vítěz play off získá milión korun, poražený finalista 500 tisíc korun," informuje Václav Sochor, ředitel komunikace skupiny Tipsport. U bookmakerů zmíněné společnosti jsou největšími favority na zisk titulu hokejisté Sparty (kurs 4.85), následují Třinec (5.30), Liberec (6.00), Kometa (6.20), nejméně naopak věří Karlovým Varům (100.00) a Kladnu (110.00).

Foto: Karel Švec, Český hokej

I v nové extraligové sezoně 2019-20 bude přeskakovat mantinely řada osobností. S aktivní kariérou pokračují Viktor Hübl, Zbyněk Irgl, Jakub Klepiš, Michal Vondrka, Ondřej Němec, Martin Erat, Milan Gulaš, František Lukeš, Martin Zaťovič, Jakub Petružálek, Rostislav Olesz. Návraty do domácí nejvyšší soutěže hlásí zkušení a úspěšní hokejisté Michal Řepík, Tomáš Kundrátek, Jan Kolář, Adam Polášek, Robert Kousal, Marek Mazanec, Michal Bulíř, Jakub Štěpánek či Tomáš Mertl.

Bohatou aktivní kariéru naopak uzavřeli veteráni Ondřej Kratěna, Leoš Čermák, Jaroslav Hlinka, Petr Sýkora, Jan Hanzlík, Václav Nedorost, Petr Kumstát, angažmá v zahraničí si během minulé sezony TELH vybojovali například Jan Kovář, Šimon Hrubec, Jakub Kindl, Roman Will nebo David Němeček.

Chance liga otevírá brány. Vítěz bere postup!

Už dnes, ve středu 11. září, zahajuje nový ročník Chance ligy. Druhou nejvyšší soutěž opustili Rytíři Kladno, kteří si v jarní baráži zajistili postup do TELH, sestoupili naopak Piráti Chomutov. Chance ligu bude hrát 16 mužstev, která se nejprve utkají dvoukolově systémem každý s každým. Po 30. kole bude startovní pole rozděleno na dvě části. Týmy z 1. až 8. místa se utkají ve skupině O pořadí v play off čtyřkolově každý s každým, přičemž se započítávají výsledky všech utkání z první části. Týmy z 9. až 16. místa čeká skupina O předkolo play off, hrát se bude čtyřkolově každý s každým, i zde se započítávají výsledky z první části.

7. a 8. mužstvo ze skupiny O pořadí v play off a týmy z 9. a 10. místa skupiny O předkolo v play off sehrají předkolo play off na tři vítězné zápasy (7. tým s 10., 8. tým s 9.). Poté bude následovat play off šesti nejlepších týmů ze skupiny O pořadí v play off a dvou vítězů předkola. Od čtvrtfinále se hraje na čtyři výhry. Vítěz Chance ligy 2019-20 si zajistí účast v dalším ročníku Tipsport extraligy, z Chance ligy nikdo nesestupuje.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz