Testování akademií: Na špici Kometa, kvalita i v Pardubicích či Táboře

Letní příprava dorostenců Karlových Varů | Foto: Nikola Křížová, hokejkv.cz

Jako je nedílnou součástí celé hokejové sezony tvrdá letní příprava, tak je nedílnou součástí chodu klubů s licencí Akademie Českého hokeje i testování, které přípravu uzavírá. Letos si v něm nejlépe vedly naděje brněnské Komety.

Testování se týká extraligových kategorií U20, U17 i U15, tedy juniorů, dorostenců i deváťáků. Dvě starší kategorie absolvují sedm různých testů – Illinoiský na suchu i na ledě, skok z místa, bench-press, shyby a běhy na 1500 metrů a třikrát 200 metrů. Nejmladší kategorie vynechává běhy, má tak o dva testy méně.

Do srovnání se každému klubu započítá průměrná hodnota patnácti nejlepších dosažených výsledků z každé disciplíny. Průměr pořadí ve všech disciplínách pak stanoví celkové pořadí klubů v dané věkové kategorii.

„V sezoně jsme na mnoha věcech zapracovali a ukazuje to dobrou práci všech trenérů v rámci naší akademie. Jsme na správné cestě, která přináší výsledky.“

Dle výsledků, které má redakce hokej.cz k dispozici, si úplně nejlépe vedly naděje brněnské Komety. Sice ani v jedné kategorii nedosáhly na první místo, ale junioři i deváťáci skončili druzí a dorostenci třetí.

V průměru pořadí (2,33) to Kometu s odstupem vyneslo nad Pardubice (4), Liberec (4,33), Škodu Plzeň (4,67), Třinec (5,67), Zlín a Tábor (oba 6). Posledně zmiňovaní kohouti nicméně mají v extralize jen dvě kategorie, junioři tedy svazové testy neabsolvovali.

„Ocenění si nesmírně vážíme a za skvělé výsledky našich kluků jsme moc rádi. Je to dílem dlouhodobé práce všech trenérů v našem klubu, nejen těch tří zmíněných kategorií, ale všech našich tříd. Zakládáme si na tom, aby se ve všech kategoriích co nejlépe trénovalo a byla tu návaznost. To znamená, že po přechodu z jedné třídy do druhé mají hráči základy a návyky,“ uvedl pro web hc-kometa.cz předseda výboru brněnské mládeže Pavel Zubíček.

„Musím kluky pochválit. V sezoně jsme na mnoha věcech zapracovali a ukazuje to dobrou práci všech trenérů v rámci naší akademie. Jsme na správné cestě, která přináší výsledky. Nesmíme polevit a musíme jít nastolenou cestou dál,“ doplnil ho kondiční trenér mládežníků Michal Brzobohatý.

Mezi juniory měli nejlepší průměr výsledků Bílí Tygři. Pro představu: Z místa skočili 270 centimetrů, zvládli 16 shybů a „patnáctistovku“ zaběhli za 5 minut a 9 sekund. Dorostencům vládli Oceláři, deváťákům zase mladí indiáni.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Akademie BTL (@akademiebtl)

Z klubů, které mají A-tým v extralize, si nejhůř vedly Hradec Králové, Vítkovice a Mladá Boleslav. Hokejový svaz přitom klade na fyzickou zdatnost hráčů v akademiích velký zřetel. Dokonce jde o jednu z položek, které mají v případě nedostatečných výsledků negativní vliv na finanční ohodnocení trenérů jednotlivých mužstev.

Dle informační příručky pro akademie přijde trenér v měsíci následujícím po testech o 2 500 korun například v případě, kdy jeho svěřenci v kategorii U20 neskočí z místa alespoň 255 centimetrů, nezvládnou alespoň 12 shybů a nezaběhnou 1500 metrů pod 5:15. Pakliže by svaz tato kritéria aplikoval už nyní, řada koučů by to na svých výplatách pocítila.

Naopak kluby s nejlepšími výsledky (tři v každé kategorii) dostávají po sezoně bonusové body do hodnocení akademií, které jim navýší pohyblivou část dotace.

TOP 10 klubů v kategorii juniorů

1. Liberec
2. Kometa Brno
3. Škoda Plzeň
4. Pardubice
5.–6. Jihlava
5.–6. Karlovy Vary
7. Zlín
8.–9. Sparta Praha
8.–9. Litvínov
10. Mladá Boleslav

TOP 10 klubů v kategorii dorostu

1. Třinec
2. Pardubice
3. Kometa Brno
4. Tábor
5. Liberec
6. Sparta Praha
7. Litvínov
8. Zlín
9. České Budějovice
10. Škoda Plzeň

TOP 10 klubů v kategorii 9. tříd

1. Škoda Plzeň
2. Kometa Brno
3. Zlín
4. Karlovy Vary
5. Třinec
6. Pardubice
7. Liberec
8. Tábor
9. Jihlava
10. Kladno

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz