Těžká situace, ale nechci fňukat, říká Mlejnek. Juniorům na Karjale věří

Foto: Martin Voltr

Nebýt nezodpovědnosti některých představitelů, hokejová reprezentace do 20 let by se už nyní společně připravovala na mistrovství světa. Místo toho ale musí hlavní kouč Karel Mlejnek jen koukat, jak budou soupeři získávat náskok.

Český hokej měl totiž téměř dojednanou výjimku z vládních opatření a dvacítka se chystala na soustředění v Litoměřicích. Z něj ale bohužel sešlo. Aktuální klubové tréninky mají k ideální přípravě daleko, nicméně osm hokejistů z kádru juniorské reprezentace se aspoň objevilo v nominaci na seniorský Karjala Cup.

A to je pro Karla Mlejnka výrazně lepší než „nic“.

„Jsem za to velmi rád, může to být v téhle nelehké době určitý střípek do mozaiky na mistrovství světa,“ říká lodivod dvacítky.

Jak prožíváte situaci, kdy většina ostatních týmů už spouští intenzivní přípravu na šampionát dvacítek, zatímco vy nemůžete?
Samozřejmě nemůžu tu situaci vnímat jinak než negativně. Na druhou stranu jsme rádi, že extraligoví hráči jsou v programech klubů, ať s nimi jezdí kousek za hranice, nebo na otevřené hřiště v Dobříši. Zároveň všem skrz našeho kondičního trenéra už třetím týdnem posíláme tréninkový program, aby na sobě pracovali mimo led. Udělali jsme s hráči dva videomítinky, kde jsme se zaměřili nejdřív na hru s kotoučem a potom na hru bez kotouče. Připravili jsme si taky průřez trojutkáním se Slovenskem. Zrušený srpnový turnaj čtyř v Česku jsme se snažili nahradit krátkým, třídenním tréninkovým kempem.

„Jakmile se setkáme, budeme téměř kopírovat předzávodní období, kdy jdou hráči po suché přípravě na led. To znamená červenec a srpen.“

Ten vám ale odpadl. Už je to víc než tři měsíce, kdy jste se viděli naposledy...
Ano, přitom jsme už byli s kluby defakto na všem domluveni. A musím říct, že komunikace probíhala na velmi dobré úrovni. Termín jsme si ale stanovili na 11. až 13. října, a 12. října nám zavřeli vnitřní sportoviště, takže jsme od toho bohužel museli upustit. Teď byl zrušený turnaj čtyř ve Švédsku, a co víc, bohužel u nás ani není možnost adekvátně k období trénovat a neprobíhají ani žádné soutěže. Situace je velmi těžká. Hráčům nicméně prostřednictvím videomítinků sdělujeme, že jsme teď jedni z mála, možná jediní, kteří mají nějaké světlo na konci tunelu. Cíl, který už se hodně blíží. Od soboty je to přesně osm týdnů do prvního ostrého utkání na mistrovství světa proti Švédům.

Nemůžete se na něj ale zdaleka odpovídajícím způsobem připravit. To je obrovská komplikace, ne?
Je pravda, že jakmile se setkáme, budeme téměř kopírovat předzávodní období, kdy jdou hráči po suché přípravě na led. To znamená červenec a srpen. Takové období přitom běžně trvá třeba sedm osm týdnů. A pokud by se nerozběhly soutěže, ale jenom tréninkový program, tak bychom byli jako v tom srpnu, ale bohužel ještě navíc bez utkání. Nechci fňukat, ale ta situace není jednoduchá.

Foto: Petr Coufal, Český hokej

Touto dobou už jste přitom mohli intenzivně trénovat v Litoměřicích. Projekt bubliny byl nachystaný, viďte?
Ano, všichni jsme věřili a byli připraveni na to, že v pondělí 26. října začneme s kempem. Já osobně jsem byl velký optimista. S kolegy jsme měli pro kluky připravený program na čtrnáct dní, protože jsme do toho pochopitelně zahrnuli reprezentační pauzu. Věřili jsme, že minimálně extraliga by se posléze rozjela, hráči z ní by se vrátili do klubů a ostatní, kteří by v klubech ještě program neměli, by s námi mohli pokračovat v tréninku dál až do odletu na mistrovství světa.

Jak tedy situace aktuálně vypadá?
Stále čekáme na možnost otevření tréninkového kempu. Vím, že i do minulého týdne se na tom velmi intenzivně pracovalo, a stejně tak vím, že lidé jako Tomáš Král nebo Milan Hnilička na tom velmi intenzivně pracují i nyní. Za to si jich vážím. Věřím tomu, že co nejdřív budeme mít možnost začít.

„Když jsem se minulý týden dozvěděl, že Rusové nominovali dvacítku, byl to pro mě malinko šok. Do téhle doby vnímám jejich nominaci jako nefér.“

S jak širokou skupinou hráčů nyní pracujete?
Pracujeme se skupinou zhruba pětatřiceti hráčů. Většina z nich prošla oběma letními kempy, někteří absolvovali třeba jenom jeden. Máme určitou představu o skladbě týmu na mistrovství světa, nicméně držíme v kontaktu takové množství hráčů. Sami jsme jim řekli, že na šampionát jich poletí pětadvacet.

Osm hokejistů z vašeho kádru nominoval Filip Pešán na Karjala Cup s reprezentačním A-mužstvem. Jakým způsobem jste vůbec zapojení mladíků řešili?
Musím říct, že když jsem se minulý týden dozvěděl, že Rusové nominovali dvacítku, byl to pro mě malinko šok. Do téhle doby vnímám jejich nominaci jako nefér. Na druhou stranu jsem velmi rád, že náš A-tým se k tomu postavil – v našich mezích – maximalisticky. Pakliže je aktuálně nominováno třicet hráčů a třeba z nich pojede 24 do pole a tři brankáři, tak by tam mohl odjet velký počet z nominovaných hráčů dvacítky. Jsem za to velmi rád, může to být v téhle nelehké době určitý střípek do mozaiky na mistrovství světa.

Dáváte tou konkrétní osmičkou nominovaných najevo, že právě oni by mohli tvořit základní osu kádru dvacítky?
Takhle se o tom určitě nechci bavit. Pro nás jako trenéry dvacítky bude na mistrovství světa důležitých všech 22 hráčů a tři brankáři, každý hráč dostane svoji roli. Teď jsme měli tu možnost a společnými silami jsme nominovali, respektive Filip nominoval hráče, z nichž šest prošlo loňským šampionátem do dvaceti let a zbylí dva jsou hráči velmi mladého věku: Standa Svozil, junior sezony, a David Jiříček jako v uvozovkách kometa letošního začátku extraligy. Spíš bych to bral takhle než z hlediska nějaké důležitosti. Na mistrovství světa musíme vystupovat skutečně jako tým, kde každý hráč přijme svoji roli a bude respektovat i role ostatních.

Pokud někteří z juniorů dostanou na Karjale šanci i proti dospělým týmům Švédska a Finska, věříte, že mohou obstát? Že mají na ten opravdu velký mezinárodní hokej?
Jsem o tom přesvědčený, například všichni čtyři útočníci byli draftovaní. Proč by tomu tak nemělo být? Pevně věřím, že kluci obstojí.

„Nedokážu si představit, že by kterýkoli hráč nepodal stoprocentní výkon. Myslím, že budeme mít dostatek času a prostoru, abychom se v tréninku a přípravných utkáních srovnali se specifickými podmínkami.“

Co se týče vašich příprav na prosinec a odlet do Kanady, už máte z organizační stránky jasno, jak bude vše probíhat?
Prostřednictvím generálního manažera týmu, který absolvuje videomítinky s Hockey Canada, už máme představu o tom, co se bude v prosinci dít. Máme odletět charterem z Vídně 13. prosince a sedm dní předtím musíme dle nařízení absolvovat sedmidenní tréninkový kemp v Česku za velmi přísných hygienických opatření. V jeho průběhu budou všichni členové výpravy absolvovat tři testování – první, třetí a pátý den.

A co vás čeká po příletu do Edmontonu?
Všechny týmy budou nejprve čtyři dny v karanténě bez tréninku. Posléze se rozjede tréninkový program, jehož součástí budou i dvě přípravná utkání před vstupem do turnaje. 20. prosince máme sehrát zápas s Finskem a 23. prosince zápas s Německem. Do turnaje vstoupíme 26. prosince se Švédy.

Dokáží se hráči v ten moment oprostit od všech těžkostí či prázdného stadionu? Budou schopní předvést stoprocentní výkon, jako by se šampionát hrál za běžných okolností?
Já jsem o tom přesvědčený. Nedokážu si představit, že by kterýkoli hráč nepodal stoprocentní výkon. To sem vlastně ani nepatří – v uvozovkách, kdy jindy než na mistrovství světa by měli podat stoprocentní výkon? Každý hráč ho musí vždycky podat a být za jakýchkoli okolností stoprocentně připraven. Myslím, že budeme mít dostatek času a prostoru, abychom se v tréninku a přípravných utkáních srovnali se specifickými podmínkami.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz