Tomica o Chance lize, Chomutovu i návratu do své Slavie: Je to kus života

Foto: hc-slavia.cz

23. května 2020, 16:47

Jan Šimek

16 sezon a 812 zápasů. Tolik v dresu Slavie odehrál zkušený útočník Marek Tomica, jenž se po pětiletém působení v Chomutově opět vrátil do pražského klubu. Jak vnímá svůj návrat a co říká o úrovni Chance ligy?

„Těším se hrozně moc, vracím se v podstatě domů. Když jsem během karantény sledoval v televizi historické záběry z našich zápasů, úplně mě to vzalo. I když jsme tady během minulé sezony hráli s Chomutovem, oživily se mi vzpomínky. Člověk tady zná střídačku, spoustu lidí kolem, to je výhoda a těším se, až si tady zase zahraju. Navíc už nebudu muset nikam daleko dojíždět,“ říká Marek Tomica v rozhovoru pro klubový web.

„Nechci říkat takové fráze, jako že chci pomoci Slavii. Vracím se do míst, kde jsem hrál od svých osmnácti až do třiceti čtyř let, takže mám ke klubu pořád velký vztah a chtěl bych být přínosem a uhrát s týmem co nejlepší výsledky. Musím říct, že je to opravdu kus života,“ dodává vzápětí.

„Na Slavii byla vždycky dobrá parta a kluci, které znám, jsou všichni v klidu. A když někdo v klidu nebude, ošéfujeme si to mezi sebou.“

V historických klubových statistikách je s 812 zápasy na kontě v počtu odehraných utkání třetí. V patách mu je bek Jan Novák. „Ale Koláč je stejně ještě daleko před námi (Pavel Kolařík má na kontě 1122 zápasů – pozn. red.), takže jestli se pereme o třetí čtvrtý flek, to už není tak podstatné. Ale třeba mě Honza trefí do nohy a předběhne mě,“ směje se zkušený útočník, jenž se nyní připravuje individuálně s kondičním trenérem.

„Můj táta, jak už je starší, do Chomutova postupem času tolik nejezdil, protože to na něj bylo daleko, ale když jsme hráli minulý rok v Edenu, přijel a sám mi říkal, že tady strávil takového času a takového fandění, že ho z toho normálně bolí u srdce. Je to pěkné tolik zápasů, ale zas je to jenom číslo,“ doplňuje.

Foto: hc-slavia.cz

Devětatřicetiletý borec se do Slavie vrátil po pěti sezonách v dresu Pirátů, s nimiž si v uplynulém ročníku vyzkoušel po dlouhé době druhou nejvyšší soutěž. Jaká podle něj je? „Hodně těžká, docela mě to překvapilo. Je vidět, že v ní hraje hodně mladých kluků a hodně se bruslí, někdy až lítá. Odehráli jsme hodně dobrých zápasů, ale samozřejmě byly i slabší. Zmínil bych střídavé starty hráčů z extraligy. Někteří kluci, co přijdou na pár zápasů, je vidět, že se chtějí zviditelnit. Hrají na sebe, a tým pak nemůže udělat úspěch. Ten hráč tahá puky a jde to takového rizika, které by si v extralize nedovolil,“ všímá si.

Kouč Martin Štrba? Cukr a bič

V pražském klubu bude ostřílený hokejista radit mladým hráčům a plnit roli mentora. „Jsem na to zvyklý, v Chomutově jich bylo také hodně. Nechci říkat úplně radit, spíš jim říct, co jsem zažil, s čím jsem měl zkušenosti já a co mi pomáhalo. Jde o to je i podržet nebo zklidnit, protože kolikrát třeba hrají dobře a daří se jim, a pak přijde v sezoně pokles formy a začnou se trápit. My, když jsme byli zobáci, taky jsme měli starší kluky, kteří poradili nebo nás usměrnili, a když bylo potřeba, tak i zařvali,“ oceňuje Tomica. „Na Slavii byla vždycky dobrá parta a kluci, které znám, jsou všichni v klidu. A když někdo v klidu nebude, ošéfujeme si to mezi sebou,“ má jasno.

V Edenu se potká s koučem Martinem Štrbou, jenž na začátku poslední sezony trénoval právě Chomutov. „Trénovalo se úplně jinak, než třeba za Růži, dělaly se hodně situace jeden na jednoho. Je přísný, co řekne, to musí platit. Je vidět, že to hrál, takže na jednu stranu umí hráče seřvat, ale na druhou stranu je schopný poznat, kdy to nefunguje a má polevit. Je to takový cukr a bič, ale dělá to tak, jak by trenér měl,“ uzavírá Marek Tomica.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz