Trenér Jandač se loučí: Vyřazení mrzí, ale ostudu jsme neudělali

Foto: Vladimír Koča

18. května 2018, 8:00

Václav Jáchim

(HERNING, od našeho zpravodaje) Moc toužil zlomit čtvrtfinálové prokletí, které na šampionátech trápí český hokej. Leč nepovedlo se. Josef Jandač proti Američanům koučoval poslední zápas u národního mužstva. "Vyřazení mrzí, jsme zklamaní. K tomu není moc co říci," povídá. Smutek ho bude trápit ještě dlouho, ovšem při hodnocení turnaje vidí i pozitiva. "Zapojili jsme hodně mladých hráčů, kteří příjemně překvapili. Brzy budou páteří reprezentace," dodává.

partneři českého hokeje

Co jste říkal hráčům v kabině po první třetině, kterou jste prohráli 0:2?
Snažili jsme se mužstvo trošku probudit, protože první třetina byla z naší strany zakřiknutá. Umocnily to obdržené góly. Později se hra zvedla, bylo to lepší. Dali jsme kontaktní gól a z přesilovky pak vyrovnali. Do poslední třetiny jsme šli s tím, že chceme rozhodnout. Pak to bylo padesát na padesát. Bohužel, rozhodla jedna chyba. Měli jsme tam ještě pár momentů, ale i v power play se trošku odklonilo štěstí. Vyhráli jsme bully, ale Šulák při střele zlomil hokejku. Tím jsme dali soupeři šanci, aby hrál delší čas u nás v pásmu. Už jsme nestačili vyrovnat.

Štve vyřazení tím víc, že o porážce rozhodla nešťastná chybka před třetím americkým gólem?
Hokej je hra chyb, my to nikomu nechceme ani nebudeme vyčítat. Na druhou stranu Kane má určitou rychlost ve hře, patří k nejlepším hráčům na světě. Vzal to na sebe. Rozhodl. Jeho bránit není až tak jednoduché. Zaškobrtnutí Hronka vycházelo také z rychlosti Kanea.

Jaké ve vás teď převládají pocity?
V žádném případě se nehroutíme. Není to tak, že bychom se měli stydět za to, co jsme na turnaji odvedli. Do mistrovství světa jsme chtěli vstoupit dobře, ubojovat první body. Mužstvo jsme složili na poslední chvíli, pak si postupně sedalo. Týmový cíl se splnil, věděli jsme, že musíme bojovat a zlepšovat se. Myslím, že se tak dělo. Pochopitelně pomohl příjezd obou Davidů Pastrňáka s Krejčím. Měli jsme první pětku. Pak se to odvíjelo směrem ke čtvrtfinále, které vždycky o všem rozhodne.

Američané byli k poražení, má jasno Roman Červenka

Když jsme zmínil posily z Bostonu. Panuje spokojenost, jak Krejčí s Pastrňákem zahráli proti Američanům?
Dali jsme jim hodně minut, soupeři se na ně zaměřili. Musím říci, že jsme se nebáli dávat jejich pětku na Kanea, protože dopředu je vynikající, dozadu až tolik ne. Američané si oba naše kluky hodně hlídali. Pastra s Krejčou bojovali, prosadili se v přesilovce, šli za tím. Bohužel, gól v pět na pět nepřišel. Kromě Michala Řepíka se nikdo další nepřidal.

V týmu byla spousta mladých hráčů. Kdo z nich vás potěšil?
Možná bych to vzal i společně s celou přípravou. Ne všichni hráči se dostali na šampionát, ale jsem přesvědčen, že v budoucnu budou tihle mladí páteří národního týmu. Ať už Zadina, Kaut, Galvas, všichni to hrát budou. Chytil a Nečas odvedli na turnaji výbornou práci. To samé Hronek, byl příjemným překvapením. Samozřejmě, je špatný z chyby ve čtvrtfinále. Ale nabral zkušenosti, příště může být v obraně klíčovým hráčem. Stejně tak Šulák, plzeňští beci Moravčík se Skleničkou, ti s v turnaji také zlepšovali. Tihle hráči příjemně překvapili. Přeju jim, aby v dalších letech nezapomněli, že nároďák jim dal nějakou šanci a možnost. A aby pak reprezentaci zase něco vrátili.

Výborný šampionát předvedl Dmitrij Jaškin, souhlasíte?
Jo, turnaj mu vyšel hodně dobře. I předtím, než přijeli Krejčí s Pastrňákem. Když pak k oběma naskočil, nejen, že jim dělal prostor robustní postavou, ale stačil i hokejově. Příjemné překvapení. Navíc měl přístup. Když jsme ho oslovili, měl zájem přijet co nejdřív, aby se rychle adaptoval.

Utekl nám začátek. Prohra strašně bolí, přiznává Krejčí

Když se na turnaj podíváte z celkového pohledu, udělal byste něco jinak?
Po utkání je to vždycky čerstvé, myšlenky se časem budou srovnávat a měnit. Ale nedělal bych nic jinak. Nevím o ničem, co bych změnil.

Zvládl omlazený národní tým turnaj slušně?
Nemám moc rád vzletná slova. Tvrdím, že kluci bojovali, prali se. Vyhráli jsem šest ze sedmi utkání základní části, byť s nějakými prodlouženími a nájezdy. Začátek byl těžký, mužstvo prokázalo velmi dobrý charakter. Nakonec i ve čtvrtfinále, jelikož jsme se za stavu 0:2 vrátili do hry. Jsem hrozně rád za kluky, že nezklamali. Potvrdili nominaci i plán v olympijském roce, kdy jsem do Koreje vzal starší hráče a na mistrovství spíš mladší tým. V Dánsku jsme podle mě hráli slušný turnaj. Bohužel, čtvrtfinále se nepovedlo. Ale takový je hokej.

Osobně vás asi hodně štve, že nevyšel atak na medaili.
Jsem zklamaný, k tomu se nedá moc co říci. Samozřejmě jsem se chtěl rozloučit s medailí nebo postupem mezi čtyři nejlepší. Ale dali jsme tomu 200 procent, jsem naprosto přesvědčen, že jsme udělali maximum. Sluší se poděkovat hráčům i realizačnímu týmu, který se mnou celé dva roky byl.

Končíte dvouletou etapu u národního mužstva. Co pro vás znamenala?
Za prvé obrovskou zkušenost. A také velkou odpovědnost.

Gudas: Před Američany jsme měli přílišný respekt

Je to teď svým způsobem i úleva, že už nebudete pod tlakem?
Víte co, tlak samozřejmě je. Ale kdyby si to člověk až úplně všechno připouštěl, nemohl by do toho jít. Nemohl by tuhle práci dělat. Patří to k tomu. Pro mě byl největší tlak vždycky ten, který jsem vytvářel sám na sebe.

Zeptám se, jestli vás národní mužstvo zocelilo před prací v Rusku?
To nevím (usměje se). Uvidíme. Jdu zkusit zahraniční angažmá. Vím, že tlak tam bude také. A obrovský. Je potřeba, aby byly rychle výsledky. Potřebuju mít hlavně zameteno před vlastním prahem. Musím vědět, že jsem té práci dal maximum. Je to klubová úroveň, přehodím se z turnajového zatížení na to soutěžní.

Váš nástupce u reprezentace zatím není znám. Koho byste vybral vy?
Těžko říci. Jednoznačně souhlasím s tím, že by to měl být český trenér. Ale abych tady říkal, koho bych doporučil, to po mně nechtějte. Rozhodovat bude výkonný výbor. Svému nástupci každopádně přeju, aby se mu dařilo. Aby se povedlo prolomit bariéru čtvrtfinále a čekání na medaili. Doufám, že my jsme za ty dva roky ostudu neudělali.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz