Trenéři Lva zase spolu! Jalonen našel v Sýkorovi pomocníka pro MS

23. března 2015, 15:30

Václav Jáchim

Spolupracovali v pražském Lvu, sedli si také po lidské stránce. Trenéři Kari Jalonen a Václav Sýkora zůstali přáteli i poté, co český klub vzdal účast v KHL a mužstvo rozpustil. Dva bývalí vládci střídačky Lva se brzy potkají znovu, byť ve zcela novém spojení. Během mistrovství světa bude Sýkora pomáhat finské reprezentaci, kterou vede Jalonen. "Nebude to ve smyslu práce u týmu a trénování, měl bych být jakýmsi průvodcem a člověkem, který bude řešit nejrůznější věci," říká zkušený kouč.

Plekanec TELH

Všechno je předjednáno, akci zbývá jen doladit. Kari Jalonen nastoupil k výběru Suomi loni v létě poté, co se Lvem dokráčel do finále Gagarinova poháru. U mužstva tehdy spolupracoval s Václavem Sýkororu, jehož Jalonen vystřídal ve funkci na podzim 2013. Nyní se zase dají dohromady. "Kari se mi ozval s tím, zda bych neměl zájem působit u mužstva jako tzv. team host. Tedy průvodce. Je to pro mě zcela nová role, hned jsem přijal. Musím přiznat, že mě nabídka Kariho potěšila," konstatuje.

Václav Sýkora bude na světovém šampionátu finským styčným důstojníkem. Na starost si vezme organizační detaily, musí být připraven na permanentní zápřah. "Půjde o činnost, která potrvá od rána do večera. Sám jsem zvědav, ale tuším, co mě čeká. Když jsme jezdili s týmem na turnaje nebo na tripy k utkáním ven, člověk si uvědomí, co všechno je třeba zařídit. Takže určitou představu mám," potvrzuje.

Do působení u finské reprezentace půjde s chutí. "Těším se, bude to zase něco nového. Zažil jsem už leccos, hlavně jako hráč nebo trenér. Teď budu mít možnost poznat šampionát z trochu jiné stránky," říká. Je připraven být neustále k ruce, průvodci mužstev se mimo jiné starají o komunikaci s pořadateli, pomáhají tvořit servis mužstva v hotelu či v aréně. Stejně tak sekundují třeba při cestách na lékařská vyšetření a podobně.

Sýkoru oslovil sám Jalonen, někdejší kladenský útočník a později vynikající trenér už s představiteli Suomi osobně mluvil v Ostravě. "Sešli jsme se tam v době, kdy lidé z finské reprezentace dorazili na obhlídku. Probrali jsme všechny důležité body a rámcově se dohodli, další věci dořešíme teď před mistrovstvím světa. Finové přijedou v dubnu ke dvěma utkáním do České republiky, uvidíme, jestli Kari bude chtít, aby se jich také zúčastnil. Předpokládám, že asi ano. Kádr se sice ještě změní, ale mohl bych v předstihu poznat všechny členy realizačního týmu," uvažuje.

Václav Sýkora už pomalu začíná na šampionát myslet, ale donedávna se věnoval povinnostem v KHL. "Pracoval jsem pro Čerepovec, strávil jsem skoro čtyři měsíce mimo domov. Když jsem skončil ve Lvu, přišla nabídka od Kariho. Pak jsem nastoupil v klubu KHL, ale nenapadlo by mě, že bych se měl finské straně omluvit. Beru to jako výraz uznání, půjde to skloubit s tím, co je pro mě hlavní činností. Momentálně zvažuji další práci v Rusku, ale to na působení u Finů nebude mít vliv," vysvětluje.

Bývalému kolegovi prý kývl s radostí, aspoň na chvíli zase opráší někdejší spolupráci. "Už je to hodně dlouho, co Lev skončil. Musím říci, že jsem nikdy nepracoval v týmu, kde by panovaly tak vřelé vztahy. Jakmile se s někým z kolegů potkáme, vždycky se rádi vidíme. Ať je to Kari nebo třeba kondiční kouč Brandon Bovee a další. Pokaždé hned vzpomínáme, časy ve Lvu byly krásné. Nikdy na ně nezapomenu, ani na lidi z klubu. Takže když se mi ozval Kari Jalonen, jestli bych nechtěl působit jako průvodce finské reprezentace, udělalo mi to radost," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz