Trenéři řešili na ODM i postaršování. Chceme v hráčích vytvářet lídry, říká Hnilička

Foto: Český olympijský výbor

I když v lednu po mistrovství světa dvacítek vždy přichází trochu klidnější období, hokejistům i trenérům ho pravidelně zpestří mládežnické mistrovství krajů, respektive Olympiáda dětí a mládeže. V rámci letošní olympiády se sešli trenéři reprezentací s těmi klubovými.

Hokejový turnaj Olympiády dětí a mládeže ve Vrchlabí a Trutnově ovládli mladíci z Moravskoslezského kraje. Jedna věc je ale týmový výsledek, a druhá věc individuální výkony. Hráči, kteří na sebe upozornili, se budou moci těšit na dubnový výběrový kemp – a ti lepší z nich pak na premiérové povolání do reprezentační šestnáctky.

Trenéři Českého hokeje si přitom dali záležet, aby je hodnotili pečlivě.

„Chtěli jsme, aby výběr probíhal co nejobjektivněji a vícero očima. Nejenom trenéry reprezentace do šestnácti let. Chtěli jsme zapojit veškerou trenérskou sílu, kterou jsme měli na svazu v danou chvíli k dispozici,“ líčí Milan Hnilička, sportovní manažer českých národních týmů.

„Chtěli jsme, aby výběr probíhal co nejobjektivněji a vícero očima. Nejenom trenéry reprezentace do šestnácti let.“

K hlavním reprezentačním koučům Jakubu Petrovi a Milanu Razýmovi se tak přidali zástupci Sportovního oddělení svazu – metodik Zdeněk Vojta, manažer akademií Pavel Geffert, jejich kolegové Petr Jonák i Lukáš Jankovič, zmiňovaný Hnilička a rovněž Václav Nedorost, nový manažer reprezentační osmnáctky.

Ti zasvětili pozorování mladých, povětšinou čtrnáctiletých hokejistů zejména průběh základních skupin. Závěrečný den totiž ve Vrchlabí patřil i společné schůzi svazových trenérů s trenéry klubovými. Pod Krkonoše dorazili kouči z akademií a sportovních center mládeže.

„Všechno je o sdílení informací. Jsme moc rádi, že jsme se mohli sejít a společně diskutovat. Vidím to jako pozitivní krok směrem ke kontinuálnímu zlepšování českého hokeje na mezinárodní scéně,“ oceňuje Hnilička.

Zásadním bodem schůze byl výstup reprezentačních trenérů z akcí, které proběhly na přelomu roku. „Potkáváme se po každé mezinárodní akci, i když ne vždy to je za účasti trenérů akademií. Teď jsme tu možnost využili. Z Mladé Boleslavi přijel i Jirka Kalous odprezentovat úspěšný turnaj dvacítek v Kanadě,“ zmiňuje Milan Hnilička nejstarší kategorii, která na mistrovství světa získala parádní stříbro.

„Úspěch pomůže v tom směru, že se všichni cítí trošku lépe.“

Vánoční termín ale sedl i mladším výběrům. Osmnáctka a šestnáctka vyhrály své turnaje, sedmnáctka se z Finska vracela s pozitivní bilancí.

A to tu opravdu dlouho nebylo!

„Úspěch pomůže v tom směru, že se všichni cítí trošku lépe a lépe se jim pracuje s výhledem do dalších akcí,“ pokyvuje Hnilička, nicméně dodává: „Trenéři pracují pořád stejně poctivě, tak, jak to cítí. Navíc v mládežnických výběrech jste samozřejmě závislí i na tom, jak se daný ročník povede.“

Letošní dvacítka se tedy opravdu povedla. „Evidentně měla silné ročníky, turnaj navíc sedl všem hráčům,“ kvituje bývalý špičkový brankář, jenž přidává k dobru další pozitivní aspekt skvělého výsledku pro trenérskou práci.

„Máme ke komu přirovávat hráče v mladších kategoriích. Ve skautingu nám pomůže, když se máme při hodnocení koho ‚chytnout‘, a nemusíme se řídit třeba přehnanými parametry už vyspělých hráčů NHL. Teď můžeme beky typologicky přirovnat třeba k Davidu Jiříčkovi, k Davidu Špačkovi a podobně,“ zmiňuje Milan Hnilička.

Schůzka v rámci ODM měla i jeden speciální bod. Kouč reprezentační šestnáctky Milan Razým vystoupil s prezentací na téma filozofie posouvání hráčů do vyšších věkových kategorií.

„Často jsou hráči postaršeni, když na to nemají až takovou výkonnost.“

„Plno trenérů to vidí jako problém, ale bohužel se to z různých důvodů děje. Diskutovali jsme o tom, že chceme, aby hráči co nejdéle hráli ve svých rolích. Klidně v kategorii, do které patří, přestože v ní dominují. Chceme v nich vytvářet toho dominantního hráče, lídra,“ popisuje Hnilička.

Když dojde k postaršení, řada mladíků se ve starší kategorii trochu „utopí“. Jakmile přijedou na mezinárodní akci ke svým vrstevníkům, těžko se jim rychle vrací do zmiňovaných rolí tahounů.

„Často jsou hráči postaršeni, když na to nemají až takovou výkonnost. Pokud pak ve starší kategorii deset patnáct zápasů téměř nebodují, tak to určitě není to, co od lídrů očekáváme a k čemu je chceme vychovat,“ uzavírá Milan Hnilička.

Foto: Český olympijský výbor

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz