U16 hrála se Švédy vyrovnanou partii. Můžeme být smutní, říká Razým po prohře

Foto: Jiří Koňařík, Český hokej

Česká reprezentační šestnáctka ve svém úvodním utkání domácího turnaje tří dlouho držela v Novém Jičíně nad Švédskem jednobrankové vedení. Hru měla navíc pod kontrolou a zdobila ji také střelecká převaha. Jenže pak přišlo vyloučení a vyrovnávací gól, rozhodl tak až úplný závěr, v nemž Švédové minutu a půl před koncem vstřelili rozhodující branku.

Šestnáctka vstoupila do úvodního domácího turnaje tří správnou nohou. Na prosincovém turnaji byly podle hlavního trenéra Milana Razýma začátky utkání problémem, alespoň pro tentokrát se ale tento nešvar podařilo odstranit.

„Kluky jsme na to připravovali a upozorňovali. Kladli jsme důraz hned na první střídání, protože jak se začne, tak se taky pokračuje. To se nám povedlo, šli jsme dopředu do útočného pásma. Celou první třetinu jsme měli hru pod kontrolou a soupeře jsme k žádným větším gólovým akcím nepouštěli,“ popisuje Razým.

A dobrý vstup se vyplatil. Tomáš Malínek vystřelil od modré, brankář Härenstam kotouč pravým betonem vyrazil před sebe, kde se kotouč od Adriena Bartoviče dostal k Michalu Rybnikárovi, který už svou dorážku proměnil.

„Kluci už se prosadili, sedli si k sobě, proto jsme je nechali i pro toto utkání pohromadě.“

Druhá třetina byla ze strany Čechů velká jízda. Gól byl na spadnutí, když na teč střely od modré byli na hranici brankoviště připraveni Čihař a Klatovský. Vše vyvrcholilo přesilovou hrou, přitom Poletín mohl skórovat už v signalizované výhodě, ale ani natřikrát puk neprocpal mezi betony švédského gólmana.

A Poletín měl ve druhé třetině ještě jednu velkou šanci. Frolo nejprve střílel z úhlu a po zisku odraženého kotouče nahrál právě svému kolegovi, který měl před sebou úplně prázdnou bránu.

První formace byla prostě vidět a trenér Razým také prozradil důvod. „Je to jediná kompletní pětka, která nám zbyla z úspěšného prosincového turnaje ve Finsku. Kluci už se prosadili, sedli si k sobě, proto jsme je nechali i pro toto utkání pohromadě,“ vysvětluje.

Od poloviny utkání už se ale začali ozývat i hráči ve žlutých dresech, ani oni však nedokázali soupeřova brankáře překonat. Martin Fajmon držel i nadále čisté konto, a že měl zejména v závěru dějství plné ruce práce.

„Na konci můžeme být smutní, protože jsme zápas měli rozehraný velmi dobře.“

Do třetí části zápasu vstupovali Češi v oslabení, to ale nezabránilo Frolovi v tom, aby unikl po pravém křídle. Jenže český útočník svou šanci neproměnil… A Albin Laksonen na druhé straně už úspěšný byl. Ve 42. minutě tak bylo srovnáno.

Dvě minuty před koncem základní doby si Švédové vyvinuli efektivní tlak, Fajmon měl namále už při první prudké ráně Thea Sonestedta z mezikruží, to však ještě stačil zakročit. Švédové si ale v okolí brankoviště několikrát vyměnili kotouč a na další Sonestedtovu střelu už český gólman nedosáhl.

Foto: Jiří Koňařík, Český hokej

„Ztratili jsme kotouč, nestačili pokrýt soupeře v předbrankovém prostoru a Švédové touto střelou rozhodli o svém vítěztsví," komentuje Razým.

Češi tak ve svém prvním utkání prohráli 1:2. „Na konci můžeme být smutní, protože jsme zápas měli rozehraný velmi dobře a myslím si, že jsme se kvalitnímu soupeři vyrovnali po všech směrech,“ hodnotí trenér.

„Snažíme se střílet ze všech pozic. I z takových, které nejsou úplně gólové. Naopak Švédi nestřílí, když to tak řeknu, zbytečně.“

Zaujmout může výrazná střelecká převaha 45:26. „To bych nehodnotil, protože se snažíme střílet ze všech pozic. I z takových, které nejsou úplně gólové. Naopak Švédi nestřílí, když to tak řeknu, zbytečně. Snaží se situace dohrát lépe, připravit si střeleckou příležitost a jít do brankového zakončení. Proto je tato statistika relativní,“ soudí Razým.

A co očekává od Finů, kteří budou soupeřem české šestnáctky ve čtvrtek? „Bude to podobný zápas. Finové sem ale určitě přijeli s jiným týmem, než jaký byl na prosincovém turnaji. Z toho týmu jsou tady asi čtyři hráči a celkově tady mají jen dva nováčky, takže to bude určitě silný výběr,“ uzavírá.

Foto: Jiří Koňařík, Český hokej

ČESKO – ŠVÉDSKO 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Rybnikár (Bartovič, Malínek) – 42. Laksonen (Novotny), 59. Sonestedt (Andersson, Ihs Wozniak).
Rozhodčí: Cabák – Bartoň, Tvrdík.
Vyloučení: 4:2.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 45:26 (15:9, 17:8, 13:9).
Diváci: 523.
Nejlepší hráči: Martin Fajmon – Love Härenstam.
Česko: Fajmon – Černý, Mikel, Zimovčák, Mrtka, Malínek, Holub, Winkelhöfer – Poletín, Frolo, Pekař – Bartovič, Rybnikár, Hrubý – Novotný, Švančara, Lev – Klatovský, Věchet, Čihař. Trenér: Razým.
Švédsko: Härenstam – Sjöström, Lindgren, Boumedienne, Annborn, Holmgren, Dahlqvist, Hallin – Gästrin, Frondell, Novotny – Laksonen, Ekberg, Klingsell – Morin, Sonestedt, Ihs Wozniak – Bräutigam, Styf, Krantz – Andersson. Trenér: Korpinen.

Záznam utkání

Soupiska české šestnáctky

Brankáři:
Martin Fajmon (Kometa Brno), Ondřej Štěbeták (Jihlava).

Obránci:
Štěpán Černý (Hradec Králové), David Lukas Holub (Třinec), Tomáš Malínek (Sparta Praha), Tomáš Mikel (Zlín), Radim Mrtka (Třinec), Jakub Winkelhöfer (Litvínov), Filip Zimovčák (Ambri-Piotta, Švýcarsko).

Útočníci:
Adrien Bartovič (Malmö, Švédsko), Vojtěch Čihař (Karlovy Vary), Jakub Frolo (Vsetín), Imrich Maxin (Liberec), Antonín Klatovský (Plzeň), Jakub Lev (Mladá Boleslav), Adam Novotný (Hradec Králové), Matěj Pekař (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Tomáš Poletín (Slavia Praha), Robin Švančara, Michal Rybnikár (oba Třinec), Petr Věchet (Lukko Rauma, Finsko), David Hrubý (Sparta Praha).

Realizační tým:

Manažer: Jan Rachota
Hlavní trenér: Milan Razým
Asistenti trenéra: Marek Malík a František Ptáček
Trenér brankářů: Václav Fürbacher
Videotrenér: Josef Janča
Lékař: MUDr. Milan Novotný
Fyzioterapeut: David Janoušek
Hospodář: Zdeněk Vojtěchovský

Další program turnaje tří v Česku

Středa 8. února:
17:00 Švédsko – Finsko (Nový Jičín)

Čtvrtek 9. února:
17:00 Česko – Finsko (Kopřivnice)

Pátek 10. února:
17:00 Švédsko – Česko (Nový Jičín)

Sobota 11. února:
12:00 Finsko – Švédsko (Kopřivnice)

Neděle 12. února:
10:30 Finsko – Česko (Nový Jičín)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz