Ukrajinci chtějí mezi elitu. Reprezentaci má převzít trenér Nazarov, získají občanství nové posily?

29. července 2013, 10:29

Václav Jáchim

Po skončení minulé sezony převzal ukrajinský Donbass Doněck, nyní je před Andrejem Nazarovem další výzva. Bývalý kouč Čerepovce, Podolsku a asistent u ruské sborné má nastoupit coby hlavní trenér ukrajinské reprezentace, která sní o návratu mezi světovou elitu. "Zatím je předčasné o tom mluvit, počkejme na oficiální vyjádření prezidenta Donbassu Borise Kolesnikova a představitelů ukrajinského svazu. Ale zájem bych měl," říká Nazarov v rozhovoru pro deník Sport-Express.

Jágr Chance liga

Všechno je už připravené, zbývá jen věc potvrdit. Ukrajinci zaznamenali poslední dobou velký ústup z dřívějších pozic. Po rozpadu Sovětského svazu těžili z velké základny špičkových hráčů i ze systému, který roky fungoval s přispěním státních finančních prostředků. Jenže pak nastal útlum. Silná generace hokejistů skončila, ukrajinský hokej neměl dostatečné ekonomické podmínky. A tamní národní tým postupně spadl až do třetí výkonnostní kategorie mistrovství světa.

Letos se Ukrajincům povedl návrat do I. divize, to ale nemá být všechno. Země, kde úroveň hokeje vydatně zvedá Donbass Doněck (na snímku ze souboje s pražským Lvem), chce vybojovat na příštím MS postup mezi elitu. Nazarov nepochybuje, že šance tu jsou. "V Donbassu jsou všichni zvyklí tvrdě pracovat, potenciál klubu je veliký. Proč by to nemohlo fungovat také v reprezentaci?" ptá se.

Někdejší bitkař, který v NHL hrával mj. za Calgary, Phoenix či San Jose, je poněkud excentrickým trenérem. Ale výsledky má. Nazarov je možná trošku zvláštní ve vztahu k fanouškům a novinářům, ovšem s hráči to umí. Vyžaduje disciplínu, je tvrdý. Zároveň však férový. Když na jaře nečekaně vyměnil Čerepovec za Doněck, probleskly zprávy, zda nezamíří také k tamnímu národnímu mužstvu.

Teď je tahle akce na spadnutí. A co víc, Ukrajinci zvažují i jiné cesty, jak naplnit velký návrat mezi nejlepší. Inspirovali se u Kazachů, kteří naturalizovali několik cizinců včetně Kanaďana Dallmana a vybraných ruských hokejistů. Ostatně, podobný projekt v minulosti realizovali také Bělorusové. "Na Ukrajině jsou kvalitní právníci, kteří hledají způsoby, jak naturalizovat určité hráče," potvrzuje Nazarov.

Kdo by mohl přicházet v úvahu? Hlavně ti, kteří mají v zemi kořeny, případně v ní delší dobu působí. Podle pravidel Mezinárodní hokejové federace smí hokejisté změnit občanství jednou za kariéru za jasně daných podmínek, jednou z nich je nutnost trvalého pobytu v zemi po určitou dobu. A také angažmá v některém z tamních klubů. "Nemá cenu hovořit o konkrétních jménech, ale tenhle proces by reprezentaci určitě prospěl," říká kouč.

Vzápětí připustí, že už o některých hokejistech uvažuje. "V Rusku na úrovni reprezentace například úplně zapomněli na Alexandera Jerjomenka. Dvojnásobný nejužitečnější hráč Gagarinova poháru nemá jen ukrajinské příjmení, ale také dostatek mezistátních zkušeností. Mohl by být jako kdysi Nabokov, jenž vyměnil Kazachstán za Rusko. S brankářem takové úrovně by ukrajinský národní tým mohl pomýšlet na úspěchy," přemítá.

Další variantou je prý Michail Anisin. "Jde přece o nejlepšího střelce posledních dvou play off KHL. Ale v úvahu mohou přicházet třeba i Kanaďané. V NHL hrávali Andreychuk, Tkachuk, Hawerchuk, Hordichuk. Jsou tam i další borci s ukrajinskými jmény. Možná bychom nějaké možnosti našli," směje se Nazarov. O legraci ovšem jinak rozhodně nejde. Ukrajinci to myslí vážně.

"Když se podíváte na fotbal, ve východní Evropě nenajdete lepší klub, než je Šachťar Doněck. Pravidelně hraje Ligu mistrů, má jasnou kvalitu. Ukrajina se výborně zhostila organizace fotbalového mistrovství Evropy, nevidím důvod, proč by se nemohla zlepšit i situace v místním hokeji. Projekt má podporu prezidenta Janukoviče, jsem přesvědčen, že se podaří naplnit," uzavírá Nazarov.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz