Univerzitní liga má smělý cíl: Chceme být špičkovou soutěží. Připojí se další týmy?

Foto: univerzitnihokej.cz

Zbrusu nová hokejová soutěž v Česku má za sebou premiérový ročník. Jaká byla historicky první sezona Univerzitní ligy ledního hokeje? S jakými problémy se potýká a jakou vizi má liga studentů směrem do budoucna? V rozhovoru pro hokej.cz o tom hovoří předseda České asociace univerzitního hokeje a zároveň člen představenstva ULLH Tomáš Hlaváč (na snímku uprostřed).

Chance liga na Hokejka TV

Premiérový ročník Univerzitní ligy ledního hokeje za námi. Jak historicky první sezonu hodnotíte?
Šli jsme do něčeho úplně nového, protože jsme se rozhodli vytvořit úplně novou soutěž. Měli jsme zkušenosti s řízením jednotlivých univerzitních klubů, ale s řízením soutěže jako takové vůbec. Byl to skok do vody bez velký přípravy a s minimálními zkušenostmi. Na to, že šlo o naši premiérovou sezonu, to bylo dobré. Jsme vesměs spokojeni s tím, jak sezona probíhala, zejména jak jsme se prezentovali ze sportovně-marketingového hlediska.

Pomocnou ruku při rozjezdu soutěže vám podal Český hokej i společnost BPA. Generálním partnerem Univerzitní ligy ledního hokeje se stal Tipsport. To je významná podpora…
V českém hokejovém prostředí jsou svaz s BPA nejvýznamnějšími hráči a podali nám pomocnou ruku, což pro nás bylo klíčové. V podstatě nás přivítali do hokejové rodiny a umožnili nám využívat svou infrastrukturu. Ať už se jedná o práci s rozhodčími a jejich nasazováním či systémem pro elektronické zápisy z utkání. Tohle bylo zásadní ačkoliv to třeba běžný divák nevidí. Mohli jsme též oslovit tradiční "hokejové" partnery, kteří o naši soutěž projevili zájem. Tipsport nám hodně "foukl" do zad, za to je mu potřeba i prostřednictvím BPA velice poděkovat.

Koronavirus? Měli jsme štěstí v neštěstí

Univerzitní liga je v rámci komunikace velmi aktivní na sociálních sítích. Jaká je odezva na vaše snažení?
Ukázalo se, že tahle soutěž diváky hodně baví. Prezentujeme se trošku jinak než tradiční kluby a soutěže. Snažíme se do toho dát trochu vtipu a lehkosti. Podařilo se zorganizovat deset TOP utkání se zvýšenou návštěvností a speciálním programem. Aktivní jsme i na sociálních sítích, které jsou naším hlavním polem mediální působnosti.

Foto: univerzitnihokej.cz

Samozřejmě nám první sezona ukázala i to, že je na čem pracovat. Chtěli bychom rozhodně zvyšovat počet TOP utkání a zvyšovat atraktivitu těch dosavadních Za obrovský úspěch považujeme, že se nám podařilo dostat dva zápasy v přímém přenosu do České televize, ačkoliv jeden bohužel bez diváků.

Sezonu ULLH bohužel předčasně ukončil koronavirus, to je velká škoda, že?
V tomhle směru jsme měli štěstí v neštěstí, protože se koronavirus u nás rozjel prakticky s koncem základní části, kterou jsme zaplaťpánbůh mohli dohrát. Play off se bohužel nekoná, ale kdybychom museli skončit v polovině sezony, byl by to pro nás obrovský problém. Díky tomu, že byla odehraná základní část, se nám podařilo splnit základní závazky vůči našim partnerům a mohl se vyhlásit první mistr na základě sportovního parametru. 

Odehrály se kvalitní zápasy, ze kterých vzešel vítěz. Snažíme se to vnímat skromně. Jasně, play off se nehrálo, ale v současnou situaci, kdy jde hlavně o zdraví, ve světě umírají lidé a ekonomika zpomaluje, to bereme tak, jak to je. Jsme vděčni, že jsme náš projekt mohli vůbec nastartovat. 

Výběr soupeřů? Nenecháme to ležet v šuplíku

Pohár získali Engineers Prague, kteří ovládli základní část. Vy jste byl před lety jedním ze spoluzakladatelů tohoto klubu. Jak vnímáte úspěch Inženýrů?
Když jsme klub před pěti lety zakládali, měli jsme určitou vizi. Jsme rádi, že se nám ji podařilo naplnit a klub má svůj první titul, což mě jako jednoho ze zakládajících členů klubu moc těší, ačkoliv tomu chyběly ty emoce z play off.

Na druhou stranu mám coby předseda České asociace univerzitního hokeje radost, že je soutěž obrovsky vyrovnaná. Mrzí mě, že jsme nemohli odehrát play off, protože si myslím, že bychom byli hodně překvapení a třeba by to Inženýři ani celé nevyhráli. Uvidíme, jak to bude vypadat v příští sezoně. 

Foto: univerzitnihokej.cz

Měli jste připravený atraktivní formát losu play off, kam si jednotlivé týmy měly vybírat svého soupeře. Dočkáme se toho příští rok?
Tento model pro další sezony zatím potvrzený nemáme. Bude se to řešit na posezónní konferenci klubů, nicméně když se nám to nepodařilo letos, určitě bude tendence zrealizovat výběr soupeřů v příštím roce. Měli jsme připravenou show včetně představení poháru Jana Palacha na tiskovce kapitánů, kteří měli netradiční formou komentovat výběr soupeřů. Máme to připravené a myslím si, že to nenecháme ležet v šuplíku. (směje se) 

Rozšíření ligy je na stole

Jaké máte ohlasy na první sezonu ze strany veřejnosti?
Velmi pozitivní zpětnou vazbu máme z toho pohledu, že se hraje na území České republiky. Studenti nemusí cestovat tak daleko, jako když některé kluby dříve hrály evropskou soutěž (EUHL – pozn. red.) Takhle je to super, protože odpadá časově i finančně náročné cestování. Vnímáme i vyšší divácký zájem o jednotlivá utkání. Pro fanouškyje zajímavější přijít na zápas, kde proti sobě hrají známé univerzity. Například, když se střetnou týmy pražské Karlovky s brněnskou Masárnou, jde cítit dlouholetá rivalita. Fanoušci hodně sledují sociální sítě, aktivita na nich je pro nás tedy podstatná.

Jak mají jednotlivé týmy nastavenou spolupráci s univerzitami?
Každý klub má memorandum s jednou či více univerzitami, které reprezentují. Projektu dal záštitu i pan profesor Petr Sklenička coby předseda České konference rektorů, takže Univerzitní liga ledního hokeje má velkou podporu jak od jednotlivých univerzit, tak osobně od rektorů. 

Hovoří se o možném rozšíření počtu účastníků soutěže, je tato možnost opravdu na stole?
V tuto chvíli musíme především zjistit, jaká situace panuje u všech současných účastníků soutěže. Provoz týmů je minimálně z padesáti procent tvořen vlastními partnery daných mužstev. Uvidíme, jestli je všichni budou podporovat dál ve chvíli, kdy se očekává propad ekonomiky. Soutěž bychom každopádně rozšířili rádi. Už jsme měli na stole první žádost o vstup do naší asociace a bavíme se dál. Výhledově by do soutěže chtěli vstoupit týmy z Ústí nad Labem, Liberce, Pardubic a zárodek možné spolupráce je v Hradci Králové. V komunikaci jsme nejdál s Nord Wings Ústí nad Ladem. 

Inspirace leží v zámoří 

Co je vaším nejbližším cílem a jaké máte vize do budoucna?
Chtěli bychom zvyšovat sportovní i marketingovou úroveň soutěže, abychom se postupem času stali alternativou pro špičkové hráče juniorského věku. Aby mohli jít do naší soutěže třeba místo první ligy, a pak měli možnost se rozhodnout, zda se vrátí do profesionální soutěže, nebo se budou věnovat studijní dráze. Rádi bychom byli soutěží pro mladé špičkové hráče. V soutěži jsou nyní hráči, kteří se z devadesáti procent hokejem živit zřejmě nebudou. Počet těchto hráčů bychom postupně snižovali, abychom mohli nabídnout kvalitní soutěž pro hráče, kteří mají potenciál živit se hokejem. Zkrátka, aby měli možnost volby.

V zámoří mají univerzitní soutěže obrovskou prestiž. Čerpáte z nich inspiraci?
Stoprocentně. Myslím si, že NCAA je vzorem pro celý svět. Dané kluby tam v podstatě fungují jako skvělé marketingové nástroje zámořských univerzit. Hráči se tam připravují pro vstup do profi soutěží, primárně pak pro NHL. Kluby hrají v kampusech, mají vlastní stadiony. U nás je to složité. Když to řeknu blbě: Týmy jsou parazity na cizích stadionech, kde složitě bojují o prostor na ledě. Pokud se nám v kampusech podaří postavit stadiony, může soutěž rychle vyrůst. S penězi ve spojení s programem, který se snažíme neustále pilovat, může být tato soutěž špičková. Důležité je, že model existuje a funguje. Není třeba vymýšlet něco nového.

Foto: Tom Gort, fineartamerica.com

A je nyní reálné, aby zimní stadiony v univerzitních kampusech vyrostly?
Je to poměrně velká investice, ale školy mají pozemky a jsou ochotny se bavit o tom, že by je využily pro výstavbu sportovišť. Pak už ale musí přijít stát s dotačním programem, případně soukromý investor, který bude schopen stavbu financovat. Už se o tom bavíme. Máme návrhy, ale nyní čekáme na to, jak se vyvrbí situace s ministerstvem školství a Národní sportovní agenturou, abychom měli daného partnera pro komunikaci.

Foto: univerzitnihokej.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz