Univerzitní liga odstartovala. Na programu jsou velká derby, vzorem je zámoří

Foto: Barbora Jungová

Nově vzniklá Univerzitní liga ledního hokeje má za sebou první utkání. Akademici Plzeň, tvořeni studenty Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, před necelou pětistovkou diváků porazili Black Dogs Budweis, studenty Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovic, 6:3. Co ukázal hokejový večer na západě Čech?

Aplikace Tipsport extraligy

Před sedmi týdny byl na tiskové konferenci ohlášen vznik historicky první české hokejové ligy univerzit. A 22. září se odehrál vůbec první zápas. „Vytvářeli jsme z nuly kompletní identitu soutěže navenek a na sociálních sítích. Hráči si museli zařizovat řádnou registraci, jelikož spadáme pod Český hokej. Nebylo na to moc času, ale vše se stihlo,“ pochvaluje si marketingový manažer ULLH a místopředseda Akademiků Vilém Franěk.

„Do začátku nám ohromně pomohly BPA a Český hokej, podporují nás finančně do první sezóny. Když ukážeme soutěž dalším lidem, následující ročníky budou už jen a jen lepší,“ věří Franěk.

Foto: Barbora Jungová

Akademici jako první univerzitní tým podepsali memorandum o spolupráci s extraligovým týmem, marketingově je podporuje HC Škoda Plzeň. V neděli tak fanoušci měli možnost v LOGSPEED CZ Aréně vidět hned dva zápasy. Po souboji indiánů se Zlínem následoval duel Akademiků proti Black Dogs Budweis. „Už při podpisu jsme plánovali udělat jedno hokejové odpoledne. Chtěli jsme vyzkoušet, jestli jsou tu diváci ochotni zůstat.“ Při návštěvě nad 3000 fanoušků totiž Západočeši slíbili do dalšího duelu 500 piv zdarma.

A výsledek? „Bohužel to moc nevyšlo,“ přiznává Franěk. Oficiální zápis totiž čítá 489 diváků. Liga je na úplném počátku a její spoluzakladatel věří, že atraktivita půjde stále vzhůru: „Děláme vše pro to, aby soutěž byla vidět. Aby ji kluci hráli rádi a diváci se hokejem bavili. Našim dlouhodobým cílem je stát se druhou nejúspěšnější ligou v Česku. Půjdeme ve stopách zámořských univerzitních soutěží.“

Současnou úroveň univerzitních týmů se pokusil přiblížit trenér Akademiků Tomáš Ceperko: „Trénujeme třikrát týdně. Kádr na zápasy můžeme doplnit třemi hokejisty ze druhé ligy. Prostor dostávají hráči z Klatov, ti jsou vyhranější a mají lepší dovednosti. Například tady v Plzni prošli mládežnickými kategoriemi a třeba nakoukli i do A-týmu,“ popisuje.

„Ovšem soutěž má svou úroveň. Věřím, že do pár let bude dosahovat kvalit druhé ligy. Kluci musejí univerzitnímu hokeji hodně dát. Bez obětování času a vynaložení spousty úsilí to nejde. Je nutné mít motivaci a chodit na tréninky. Přeci jen hrají zadarmo a nemají za to ani žádná stipendia.“

Foto: Barbora Jungová

Po hokejové stránce první zápas rozhodně bavil. Bylo znát nadšení a bojovnost obou týmů. Utkání nabídlo spoustu šancí, a nakonec i devět gólů. V první i druhé třetině padla na obou stranách jedna branka, v té třetí však Akademici vsítili dva klíčové zásahy během šestnácti sekund a došli si pro tři body za výhru 6:3.

Jakým směrem bude bude univerzitní hokej v Česku dále kráčet? To teprve uvidíme. Do premiérové sezóny se zapojilo osm týmů z třinácti univerzit. V základní části každý celek odehraje 21 kol. Hned v prvním kole je naplánováno úterní derby Prague Engineers proti UK Hockey Prague, ve středu pak brněnská bitva HC Masaryk University s VUT Cavaliers Brno. Program úvodních duelů uzavře souboj HC Univerzita Palackého v Olomouci s BO Ostrava.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz