Už jsem se učil rusky, přiznává Růžička. Místo Omsku povede Chomutov

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Už se zdálo, že je všechno jasné. Vladimír Růžička vedl delší dobu jednání s ruským Omskem, obě strany byly předběžně domluvené a kouč národního týmu se chystal na sibiřskou misi. Ovšem narýsovaný scénář vzal nakonec za své. Zástupci Avangardu v úterý jmenovali do funkce hlavního trenéra Jevgenije Kornouchova s tím, že je čas vsadit na domácího odborníka. Růžička má tím pádem jasno. "Padlo to, už se tím nezabývám a soustředím se na mistrovství světa," potvrzuje.

Generali Česká Cup

Poněkud nečekaný vývoj vzešel z ruské strany, Růžička byl připraven vyrazit. "Nějaká šance tam byla. Letos jsem o KHL hodně uvažoval, byl jsem rozhodnutý! A kdyby to klaplo, do Ruska bych šel. Jenže v Omsku si vybrali jiného trenéra," tvrdí pragmaticky. V jeho hlasu není ani troška smutku, či snad vzteku. Naopak se zdá, že z Růžičky spadlo určité závaží. Je totiž konec všem spekulacím.

Ruským směrem nyní určitě nekouká. "O žádné jiné nabídce z KHL neuvažuju, to je teď jasné. Jsem pevně rozhodnutý. Kdyby bylo na mě, šel bych tam, ovšem nedopadlo to a nic z toho už v hlavě nemám." Odchod do východních končin zvažoval Růžička několikrát. Před časem ho chtěl Petrohrad, mluvilo se o Ufě, Kazani, možná o Jaroslavli. Varianta s Omskem se zdála být pravděpodobnou, některé zdroje z klubu mluvily o tom, že je ruka v rukávě.

Nicméně všechno dopadlo jinak. Představitelé Avangardu vsadili na domácího kouče Jevgenije Kornouchova, který dosud vedl farmu a v minulé sezoně končil s prvním týmem v Poháru naděje. Ruský trenér byl zároveň letos asistentem Fina Summanena. Podle dostupných zdrojů nastala tahle varianta možná i proto, že klub snižuje finanční rozpočet a bude hrát víc s mladými hokejisty. "To nevím, tohle je věc Omsku," reaguje Růžička.

Kouč národního týmu byl dohodě s klubem blízko, už s touto verzí částečně počítal. "Bylo by to složité. Mám tady zázemí, manželka by za mnou musela létat. Máme psy a svoje závazky. Ale chtěl jsem to zkusit. Opravdu jsem byl rozhodnutý. Teď to je však dané," hlásí. Přiznává, že se už učil rusky. "Něco jo," usměje se. "Privět, do svidanjia a jiné výrazy umím. Něco si člověk vybaví z dřívějška, něco jsem se naučil. Doma mám dvě tři knihy a slovníky."

Jednání Růžičky s Omskem probíhala delší dobu. Debaty došly ke konkrétním detailům. "Jednou z mých podmínek bylo, že by u týmu působil Andrej Jakovenko, který umí česky a tlumočil by. V začátcích by to bylo hodně důležité," zmiňuje bývalého zadáka Slavie a nyní skauta Omsku. Dalším spolupracovníkem měl být kondiční kouč Lukáš Stránský, v úvahu padala další jména kolegů. "Lidi k sobě jsem měl připravené. Dal jsem si jednu dvě podmínky, které pro mě byly důležité. Pak se tam začalo objevovat, že toho ne, toho jo... Já řekl, že v žádném případě. Že nechci měnit nic, na čem jsme se domluvili v uvozovkách trošku dřív. Chtěl jsem dělat s lidmi, s nimiž si rozumím."

Když padla verze s Omskem, logicky se nabízí jiná. Tedy Růžičkův nástup na střídačku Chomutova. "Je to trošku předčasné," říká nejprve. Ovšem pak naznačuje další scénář. "Myslím si, že to tak dopadne. S Jardou Veverkou jsme se na něčem domluvili," potvrzuje. Scénář zněl patrně tak, že když Růžička nepůjde do Omsku, nastane možnost s příchodem k Pirátům, kde kouč dvojnásobných mistrů světa od loňska pracuje jako konzultant.

Krušnohorci momentálně bojují v extraligové baráži, tým mají na povel trenéři Břetislav Kopřiva a Aleš Totter. Příští hlavní kouč je s nimi v úzkém kontaktu, všichni budou patrně spolupracovat i nadále. Teď je hlavní postup. "Baráž sleduju, zatím jsem spokojený. Je to dobrý, ale ještě zbývá dost zápasů do konce. Uvidíme," konstatuje Růžička. Trenérské angažmá v Chomutově uskuteční za každých okolností, i kdyby se klub do Tipsport extraligy neprodral. "Pro mě to nemá žádný vliv, něco jsem slíbil Jardovi Veverkovi - a to dodržím! Jak jsem řekl, proto ani neřeším žádné jiné ruské kluby," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz