V Magnitogorsku je králem, ale po bitvě se Lvem nebyl Jan Kovář spokojen. Hrál jsem špatně, říká

7. října 2013, 22:02

Václav Jáchim

Do ruské Kontinentální ligy vlétl jako velká voda, Jan Kovář (vpravo na snímku) válí v Magnitogorsku stejně dobře jako loni v Plzni. Odchovanec píseckého hokeje měl obdivuhodný vstup do soutěže, sbírá body, má velký podíl, že Metallurg už osm zápasů za sebou zvítězil. Magnitogorsk prodloužil sérii i v Praze, i když v závěru třetí třetiny sahal po třech bodech Lev. "Nehráli jsme dobře, naštěstí jsme pak využili přesilovku a zápas zachránili," konstatuje.

Na návrat do vlasti se těšil dlouho dopředu, Kovář se ale moc nezdržel. Hokejisté Magnitogorsku přiletěli do Prahy v neděli odpoledne, explzeňský útočník se večer jen chvilku sešel s Pavlem Horváthem, agentem Michalem Sivkem a několika kamarády, den poté už následovalo klání se Lvem. Do Tipsport arény dorazil slušný Kovářův fanklub. "Bylo to super. Kluci vytvořili možná větší kotel, než měl Lev. Ne, dělám si legraci. Ale je moc dobře, že tady všichni byli," hlásí na adresu chlapíků, kteří měli na sobě bílá trička s velkou číslicí 43.

Po zápase měl velmi napilno. Kovář převzal cenu pro nejlepšího hráče hostí, bleskově svlékl výstroj a okamžitě uháněl před halu, kde čekali rodiče, známí a spousta přátel. "Bohužel tu nemůžeme být déle," lituje. Když zazní dotaz k utkání, jen krčí rameny. "Nebudu skrývat, hrál jsem špatně. Dali mi cenu pro nejlepšího hráče, ale nezasloužil jsem si ji. Asi mi ji dali jen proto, že jsem Čech," říká.

V Magnitogorsku je Kovář málem králem. Patří k nejproduktivnějším hokejistům Kontinentální ligy, má místo v elitní vozbě vedle mistrů světa Danise Zaripova a Sergeje Mozjakina. "Hraju v první lajně, dostávám dost prostoru. Nemohu si stěžovat, padají nám tam góly, takže je to zatím dobré," pochvaluje si.

V klubu, kde před lety zářili Jan Marek, Jaroslav Kudrna a další čeští krajánci, možná ani původně nevěděli, jakou posilu získali. Nejlepší hokejista jarního play off si na nové štaci obdivuhodně zvykl, Magnitogorsk sice odstartoval několika slabšími zápasy, ovšem poslední dobou Metallurg šlape. Kouč Mike Keenan vyladil slušný hokejový stroj. "Pro nás je důležité, že bodujeme. Máme pohodu, od toho se všechno odvíjí," povídá v poklusu.

Kovář si v utkání připsal jednu nahrávku a posunul se do čela produktivity soutěže. Český reprezentant nahrával v 52. minutě na druhý gól Zaripovovi. Pak ale Lev znovu odskočil na průběžných 3:2 a sahal po vítězství, závěr byl infarktový. Rozhodčí v 59.minutě vyloučili Ševce, Pražané odolávali, necelé čtyři vteřiny před třetí sirénou se ale Magnitogorsk trefil. Branka bijce Timkina poslala duel do prodloužení, v něm pak muži v pruhovaném vykázali nejprve Birjukova a v závěru Vránu, načež v čase 64:25 trefil bodík navíc Chris Lee.

Není divu, že hráči Metallurgu opouštěli led spokojeni. "Z naší strany to nebyl dobrý zápas, naštěstí se nám povedlo vyrovnat a pak rozhodnout. Jsme spokojeni," kvituje. Utkání pro jeho tým dopadlo lépe, Kovář přiznává, že se do Prahy těšil. "Slyšel jsem českou hymnu, je zvláštní hrát tady za ruský tým. Před zápasem jsem si to trošku přehrával, ale jinak jsem to bral jako každé jiné utkání," popisuje.

Rozdíl byl však třeba v tom, jak značná byla poptávka po vstupenkách. "Sehnal jsem jich snad čtyřicet. Kdyby to šlo, udal bych jich ještě víc," vykládá. Věty ze sebe sype za pochodu. Z kabiny vyběhl jen v košili, pot se z něj řinul, takže za chvilku vzal do ruky ručník. Zatímco jiní hráči byli ještě v bruslích, čeští útočníci Kovář s Gulašem spěchali za svými blízkými. "Víc času bude v Bratislavě, tady jsme byli bohužel jen krátce," povídá v letu Gulaš.

Výprava Metallurgu netradičně cestovala autobusem, letecký speciál si dal volno. Kováře při cestě po dálnici mohlo hřát, že přispěl k další výhře. Magnitogorsk má aktuálně 25 bodů a ve Východní konferenci mu patří třetí příčka. Možná takhle si to Honza v létě tajně představoval. "Zatím je to v pohodě. Vyhráváme, daří se," říká. Své výkony ovšem hodnotí s nadhledem. "Jsem samozřejmě rád, ale stále máme začátek sezony. Zápasů bude ještě hodně, moc bych to tedy nepřeceňoval," uzavírá s pokorou.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz