V Omsku bylo horko. Část hráčů odmítla hrát pod trenérem, tři se pak porvali

Foto: khl.ru

11. ledna 12:32

Václav Jáchim

Hodně bouřlivý začátek roku prožili v ruském Omsku. Hokejový Avangard uskutečnil 31. prosince změnu trenéra, ačkoli byl tým tehdy na druhém místě Východní konference KHL. Po sérii pěti porážek skončil Andrej Skabelka, záhy ho nahradil German Titov. Jak se posléze ukázalo, dění v klubu bylo pořádně bouřlivé. Proti Skabelkovi se totiž postavila část hráčů, tři z nich se pak na novoroční slavnosti porvali.

Plekanec Chance liga

Události, o kterých v minulých dnech informovalo několik ruských a běloruských médií, shrnuje server championat.ru. Na Silvestra v Omsku skončil běloruský kouč Andrej Skabelka, vliv na to neměly jen horší poslední výsledky, ale také rebélie některých hokejistů.

Jejím hlavním iniciátorem se prý stal Maxim Čudinov, vynikající ruský obránce a někdejší mistr světa. Bývalý zadák Petrohradu nevydýchal spor s trenérem Skabelkou, který ho na tréninku den po prohře s Ufou 1:2 obvinil, že nezablokoval vítěznou trefou útočníka Antona Burdasova. Omsk podle kouče zbytečně prohrál, Čudinov trénink nedokončil a v dalším duelu proti Nižněkamsku nenastoupil.

Jakmile onen trénink skončil, 16 hráčů se dohodlo, že společně odmítnou ponižování a nefér přístup ze strany Skabelky. Načež vyrazili za prezidentem klubu Vladimírem Šalajevem, jemuž dali najevo nechuť nadále pod tímhle koučem působit. Všechno mělo zůstat za zdmi kabiny, případně klubových kanceláří. Ale informace pronikly na veřejnost.

"Nechci se zapojovat do podobných diskusí," reagoval Čudinov, když byl požádán, aby věc vysvětlil. "Pravdu lze těžko dokázat, důležité je, co vím já a moji blízcí. Mým úkolem je, abych se soustředil na své povinnosti na ledě. Ať si každý sám rozhodne, čemu chce věřit. A čemu ne," uvedl Čudinov pro championat.ru.

Ale to není všechno. Klub následně Skabelku odvolal, nyní má tým na povel German Titov. Jenže s odstupem několika dní vyplavala na povrch zvěst, že odchod Skabelky měl dohru na novoroční oslavě hráčů Avangardu. Jak informoval server Byzněs online, mělo dojít ke rvačce mezi Michailem Fisenkem a běloruským útočníkem Andrejem Stasem (na snímku). Důvod? Stasovi se nelíbil způsob, jakým někteří hráči intrikovali proti jeho krajanovi Skabelkovi a nakonec docílili jeho odchodu.

Uvedený zdroj tvrdí, že Stas si z potyčky odnesl zlomený nos a odvezla ho záchranka. Také proto do dalšího utkání proti Kunlunu nastoupil s krytem přes obličej. Při incidentu byla zraněna i Stasova partnerka, která se snažila zachránit situaci a rváče se pokoušela odtrhnout. Dostala přitom ránu pěstí od Čudinova. "Nebudu popírat to, co se píše. Ale také nebudu nic komentovat," vzkázala posléze Stasova partnerka Valerija Kurilskaja, když ji oslovil běloruský web tut.by.

Situace se následně podle všeho uklidnila, PR služba Avangardu před utkáním s Novosibirskem zveřejnila video z tréninku, na němž si Fisenko a Stas plácli a dali jako by najevo, že spor ukončili. Běloruský útočník přišel o kouče, který si ho do Omsku přivedl. Stas se vzdal možnosti nastupovat za svoji zemi., aby nebyl v KHL považován za krajánka, což v Bělorusku vyvolalo vlnu značné kritiky. Teď je Skabelka pryč, tým vede Titov, který má údajně blízko k bývalému obránci Slavie a později činovníkovi Omsku Andreji Jakovenkovi.

Prezident organizace Šalajev, jenž ještě v říjnu veřejně deklaroval radost nad příchodem a prací Skabelky, ustoupil tlaku okolí (i hráčů?) a debaty o poněkud horkém příchodu roku 2018 v klubu rázně odmítá: "Jsou to špinavé klepy a pomluvy," tvrdí na stránkách omské Komsomolské pravdy. Ale že by přece jen? "To jsou naše vnitřní věci. Lidé vědí tolik, co ani vědět nemusejí."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz