Václav Prospal v 1. lize? Dechberoucí rekord, postup i kontroverze

Foto: hcmotor.cz

Málokterá sezona druhé nejvyšší soutěže byla tak zajímavá jako ta s datováním 2004/2005. Kvůli výluce si v první lize zahrály hvězdy našeho hokeje. Ta největší z nich, Václav Prospal, vytvořila rekord, který jen tak někdo nepřekoná. Útočník, jenž po skončení ročníku získal zlato na MS a uspěl na Zlaté hokejce, získal ve 39 zápasech nevídaných 88 kanadských bodů! Prospalovo jednoleté působení v 1. lize však nemělo jen samá pozitiva. Fanoušky a hráče soupeře iritoval častými diskuzemi s rozhodčími.

NHL 20

Cesta Českých Budějovic zpět do extraligy:
» Budějovický dream team válcoval soupeře. Pak měl namále

Václav Prospal měl za sebou v době svého návratu na jih Čech účast na Světovém poháru či triumf na mistrovství světa 2000. V National Hockey League pak patřil k nejlepším evropským útočníkům. Nebylo tedy divu, že Prospal během výluky táhl diváky do ochozů. Nebyl ale jedinou ozdobou soutěže. Za České Budějovice si v památném ročníku zahráli i Radek Dvořák, Andrew Ference, Stanislav Neckář, Roman Turek nebo Radek Martínek (více viz odkaz nahoře).

Forvard, jenž v průběhu sezony oslavil třicáté narozeniny, stanovil rekord i přesto, že za mateřský klub sehrál pouze 39 utkání. Průměrně tak sbíral 2,26 bodů na zápas! Rekordnímu milníku se nejvíce přiblížili Josef Straka s Tomášem Nouzou, kteří svým výkonem z loňského ročníku zaostali o jedenáct bodů. „NHL se nedá s první ligou srovnat. Rozdíl je obrovský. Určitě jsem ale první ligu nebral jako nějakou procházku," přiznal v rozhovoru pro oficiální klubové stránky.

„První ligu jsem nebral jako nějakou procházku."

Klíčovým hráčem Jihočechů byl i v play off, v němž v jedenácti duelech vsítil stejný počet branek. Řádil i v pětizápasové baráži, ve kterých zaznamenal hned 11 kanadských bodů. Při vší úctě k dalším posilám Českých Budějovic měl právě Prospal největší podíl na návratu extraligy zpět na jih Čech. „Budějovice měli tu výhodu, že jsme tam byli. Myslím tím hráče, kteří mají vztah ke klubu. A to dokonce takový, že se sem rozhodli přijít. Je to o tom, že jsme z Budějovic, v Budějovicích jsme hokejově vyrostli a měli jsme jedinečnou možnost to budějovickému klubu vrátit,“ pronesl pro hcmotor.cz.

Povedenou sezonu korunoval účastí na mistrovství světa ve Vídni, kam byl nominován přímo ze druhé nejvyšší soutěže. Odměnou za jeho výkony mu krom týmových úspěchů bylo i čtvrté místo v anketě Zlatá hokejka. Něco podobného už asi žádný prvoligový hokejista nezopakuje. „Bylo to mé nejlepší umístění ve Zlaté hokejce v kariéře, což byl paradox. Moc si toho vážím," netajil se pro iDnes.cz.

„Rozhodčí jsou arogantní žebráci.“

Prospalovo působení v první lize však nebylo tak ukázkové, jak by se z předcházejících odstavců mohlo zdát. Krom těžko uvěřitelných 118 kanadských bodů z 55 zápasů si do statistik zapsal i 114 trestných minut. Mnohé z fanoušků pak dráždil častými debatami s rozhodčími. Svým emocím dával průchod zejména v napínavé semifinálové sérii proti Chomutovu.

Novinářům navíc poskytl rozhovor, kvůli němuž měl řadu problémů. Prvoligové rozhodčí totiž označil za arogantní žebráky. „Hokejisté v první lize si občas musí pomoct faulem, protože nestíhají. To, že se to netrestá, brání v rozletu hokeje," uvedl v jednom z dalších interview.

Byť ve druhé nejvyšší soutěži ukázal i trochu ze své temnější tváře, na jeho výkony a bodový počin se nezapomene. A klobouk musí uznale smeknout i fanoušci soupeře.

Václav Prospal podal Motoru pomocnou ruku i po přesunu licence do Hradce Králové. Útočník, který si za České Budějovice zahrál rovněž během výluky v roce 2012 (19 zápasů, 9+14), podpořil snahy klubových odchovanců a podílel se na obrodě tamějšího hokeje. Nejen za to mu budou fanoušci Motoru navždy vděční.

Václav Prospal na České Budějovice nezapomíná. Podpořil snahy nově vzniklého klubu a vedl i trénink A-týmu.

Václav Prospal na České Budějovice nezapomíná. Podpořil snahy nově vzniklého klubu a vedl i trénink A-týmu. | Foto: Pavel Kacerovský

Detailní statistiky Václava Prospala

Základní část:
39 zápasů,
28 branek,
60 asistencí,
+57 ve statistice +/-,
82 trestných minut.

Play off:
11 zápasů,
11 branek,
8 asistencí,
+8 ve statistice +/-,
24 trestných minut.

Baráž:
5 zápasů,
4 branky,
7 asistencí,
+3 ve statistice +/-,
8 trestných minut.

Kanadské bodování sezony 2004/2005

1. Václav Prospal (Č. Budějovice), 88b
2. Radek Dvořák (Č. Budějovice), 58b
3. Tomáš Martinec (Hradec K.), 53b
4. Radoslav Kropáč (Č. Budějovice), 45b
5. Jaroslav Roubík (Hradec K.), 44b

Historické bodování WSM Ligy

1. Václav Prospal (Č. Budějovice, 2004/2005), 88b
2. Tomáš Nouza (Č. Budějovice, 2014/2015), 77b
3. Josef Straka (Č. Budějovice, 2014/2015), 77b
4. Kamil Koláček (Chomutov, 1997/1998), 73b
5. Daniel Branda (Chomutov, 1997/1998), 73b
6. Jaroslav Roubík (Ústí n/L, 2014/2015), 71b
7. Petr Kaňkovský (Jihlava, 2006/2007), 71b
8. Lukáš Říha (Prostějov, 2006/2007), 70b
9. Oldřich Bakus (Jihlava, 2005/2006), 65b
10. Tomáš Čachotský (Jihlava, 2013/2014), 65b
(od sezony 1993/1994)

Václav Prospal cestu Motoru do nejvyšší soutěže prožíval velmi emotivně. Důkazem budiž sestřih z úspěšné baráže proti jihlavské Dukle:

Předchozí díl seriálu o Vladimíru Růžičkovi:
» Pohádka se smutným koncem. Jak začala Růžičkova éra ve Slavii?

Předchozí díl seriálu o Eliášovi a Morrisonovi:
» Chceme přidáno! požadovali Eliáš a Morrison. Stávkovali v Třebíči 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz