Vejmelka exkluzivně o roli na MS i stěhování Arizony. Navrhne nový goalsong?

Foto: Jakub Knap

Je potřetí na světovém šampionátu, ale poprvé s nálepkou „toho třetího“. I tak si Karel Vejmelka váží toho, že je součástí domácího MS. V rozhovoru pro Hokej.cz mluvil o své pozici, atmosféře, relokaci Arizony nebo jeho nejhezčím místě na světě.

„Fanoušci v Česku jsou neuvěřitelní. Věděl jsem, že nějak takhle to bude vypadat. Ale popravdě to je ještě lepší,“ přiznává Vejmelka

„Užívám si každý moment. I mimo halu se snažíme nasávat atmosféru,“ říká 27letý brankář, který dva roky zpátky urval s národním týmem bronz.  

Kolik jste měl zpráv ohledně lístků?
No, pořád chodí. (směje se) Nedá se to ani spočítat. Je o to extrémní zájem. Chtěl bych sem dostat všechny ale to je nemožné. Jsem rád, že tu bude na nějaké zápasy moje rodina a moji nejbližší. 

Pamatujete si poslední domácí MS?
Jo, každé utkání jsme sledovali doma a tehdy jsem to prožíval ještě jako kluk. Měl jsem na to jiný pohled než teď. Spoustu věcí jsem si představoval, že fungují úplně jinak… I proto si toho nesmírně vážím, že tu můžu být.  

„Já jsem věděl, že pokud to jen trochu půjde, tak moc rád pojedu. A to v jakékoliv roli.“

Co máte na mysli? 
Nevěděl jsem o tom tolik a myslel jsem, že je vše jednodušší. Je to obrovský kolos, je za tím mnoho lidí – kolem týmu, realizace celého turnaje… 

Je to pro vás splněný sen, i když jste trojka?
Jo, jsem i tak rád, že jsem součástí týmu. Je to další dobrá zkušenost. Já jsem věděl, že pokud to jen trochu půjde, tak moc rád pojedu. A to v jakékoliv roli. Neváhal jsem ani vteřinu. Chtěl jsem tu být za každou cenu. 

Když vám volal Ondřej Pavelec do zámoří, měl už představu o vašem využití? 
Řekl mi s trenéry, že chtějí mít jasno o rolích. V té době jsme to ale přesně neřešili. Bylo to daleko. Plán byl, že nás budou postupně informovat v průběhu zápasů. Bavili jsme se obecně.  

Rozhodnutí padlo až v Brně?
Spíš až tady, je to více otázka na ně. Já jsem zas tak konkrétní informace neměl.  

„Plán byl, že nás budou postupně informovat. Já jsem zas tak konkrétní informace neměl.“

Jaká je spolupráce s Lukášem Dostálem a Petrem Mrázkem?  
Věděl jsem, že nebude žádný problém, když tu budeme my tři. Těšil jsem se na ně, že je uvidím a budeme moct spolu trávit zase více času. Během sezony se vidíme jen před zápasem nebo po něm. Takhle probereme věci i mimo hokej. 

Oba za sebou mají vydařené sezony v NHL…
Jsem za ně rád. Mrázek má vedle sebe Bedarda, což je jedna z největších hvězd. Dosty si zachytá hodně v Anaheimu. Je to pro něj jenom dobře. Byl jsem nadšený, jak se jim sezona podařila.  

Foto: Jakub Knap

V neděli jste absolvoval trénink, na kterém byli nehrající hráči. Na vás šla střela za střelou. 
Je to něco jiného, než když trénuje celý tým společně. Pro brankáře to je paradoxně náročnější. Já jsem rád, že můžu být na ledě – udržuju se v provozní teplotě. 

Na ledě byl také Roman Červenka, který si přidával. A to i po 200. utkání v reprezentaci...
Je to speciální hráč. Tolik zápasů za reprezentaci? To je hrozně moc, neuvěřitelný. Celá jeho kariéra… Když ho sleduju, tak se ani nedivím, jaký je dříč a jak ke všemu přistupuje. Je to pro něj odměna za celou práci. V kabině je nejpilnějším hráčem i v těchto letech. Dokazuje jen svou výjimečnost. Je pořád nachystaný, klobouk dolů. Dává si ještě individuální tréninky v posilovně. Je to perfektní příklad pro nás mladší. 

Kabina si pro letošní šampionát zvolila novou gólovou znělku Hoja hoj, hoja hoj. Líbí se vám?
Líbila se mi i ta předchozí. Ale je to zase něco nového – zpestření. Je fajn, už to párkrát zaznělo a doufám, že to bude znít co nejvíce. 

„Červenka? V kabině je nejpilnějším hráčem i v těchto letech. Dokazuje jen svou výjimečnost.“

Byla nějaká písnička, kterou jste vy doporučoval?
Ne, to ne. Nad tím jsem ani neuvažoval. Každý český hit by to vlastně mohl být. Máme hodně pěkných písniček. Je těžké vybrat něco, co se bude líbit všem. A aby to sedělo do atmosféry.  

Jste z Třebíče, z blízkého městyse Stařeč se teď proslavil Adam Rohony. Jeho jste nenavrhoval? 
Popravdě, to mě nenapadlo. Ale možná to ještě zmíním a navrhnu klukům, zda to nebudou chtít změnit. (směje se) Rozhodně by to bylo vtipný a mělo by to úspěch. 

„Byla to zase jiná zkušenost, musel jsem si tyto věci srovnat v hlavě a posílit mentální stránku.“

Proberme vaši sezonu v NHL. Odchytal jste 38 utkání, s Arizonou jste ale na play off opět nedosáhli. Mrzí to hodně?
Byla nahoru dolů… Dobrý začátek jsme měli jako tým, i já osobně. Pak jsme trošku polevili. Já měl jinou představu, že to bude probíhat více v klidu a budu navazovat na své výkony z předchozích let. Nebylo to podle mých představ, ale takhle to někdy je. Člověk si to nemůže naplánovat přesně podle představ. Byla to zase jiná zkušenost, musel jsem si tyto věci srovnat v hlavě a posílit mentální stránku. Naučilo mě to hrozně moc.  

Takže chcete na mentální stránce více zapracovat do další sezony?
Ano, je to součást každého vrcholového sportovce. Je to alfa a omega. Není to jednoduché, ale je to jen o tom, aby se na to člověk soustředil a zůstal pozitivní. Mít čistou mysl a do každého utkání jít, jako by se nic nestalo. Tohle je jeden z těch aspektů, které mě posunuly…

Karel Vejmelka

Karel Vejmelka | Foto: nhl.com

Jak se vypořádat s tlakem na domácím mistrovství světa? Někteří například omezují sociální sítě.
Popravdě nečtu vůbec články nebo nějaké komentáře okolo. Nemám to rád a soustředím se pouze na hokej. Trenérů je dneska tolik, že se to vše ani nedá postřehnout. (usmívá se) Mě zajímá jen to, co se děje v kabině. Soustředím se jen na to, co můžu ovlivnit. 

Jak berete to, že se vaše organizace stěhuje do Salt Lake City?
Pozitivně. Věděli jsme, že pokud se v Arizoně nezačne co nejrychleji stavět nová hala, tak k tomu dojde. Nakonec se to potvrdilo. Pro nás to bylo těžký přijmout, celý Phoenix je krásný místo pro život. Super lidi, krásné počasí… Nebylo to lehký. Ale seběhlo se to docela rychle a neměli jsme až tolik času nad tím uvažovat. Těšíme se na nové angažmá. 

Nejspíš i fanoušci, že?
Vnímáme extrémní zájem lidí. Viděl jsem, že během pár dní se prodalo snad třicet tisíc vstupenek v předprodeji. To je neskutečný. Po sezoně jsme tam odletěli s klukama na dva dny, abychom poznali prostředí a nového majitele. Byli jsme z toho nadšeni. Je to o dost menší město, ale je to mezi horami. Do toho tam je velké solné jezero.

Už máte zařízené bydlení v novém městě?
Nebyl na to vůbec prostor. Nechal jsem si věci v Arizoně a budu to řešit po mistrovství světa. 

„Během tří let jsem byl devětkrát na Grand Canyonu… Tohle místo mi utkví v paměti do konce života.“

Stihl jste v Arizoně probádat vše, co jste chtěl? 
Já to vždy plánoval, až jsem tam byl. Do té doby jsem neměl tušení, jak to tam vypadá. Je to tam krásné. Prvně jsem viděl, že to je jen poušť a říkal jsem si, co tam budu dělat. (směje se) Nakonec mě to hodně překvapilo, příroda je neskutečná a je to něco úplně jiného než kdekoliv jinde na světě. Během tří let jsem byl devětkrát na Grand Canyonu… Tohle místo mi utkví v paměti do konce života. Arizona mi přirostla k srdci a když bude možnost, rád se tam vrátím.

Takže nejhezčí místo, které jste v životě viděl?
Asi jo, nikdy jsem neměl takový pocit z místa, které by mě až tak ohromilo.

Řeší se ještě název klubu a jeho identita. Pro co byste byl vy?
Moc jsem se na to nedíval, viděl jsem pár návrhů – Yetti nebo Mammoth. Zvířata spojená s horami. Nechám se překvapit, jak to dopadne. Je fajn, že fanoušci si to můžou zvolit sami skrz hlasování. To je za mě ideální. 

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz