Vejmelka po vyřazení: Máme nad čím přemýšlet. A co šachování s gólmany?

Karel Vejmelka | Foto: Markéta Křížová

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Předvedl několik těžkých zákroků, ale ani to nestačilo. Karel Vejmelka nakonec svůj tým do semifinále nedotáhl, česká reprezentace se na světovém šampionátu loučí už po čtvrtfinále, na Američany nestačila a padla 0:3. Jak konec na turnaji brankář národního týmu hodnotí? A co řekl o šachovaní s gólmany?

Finskou skupinou na MS v Tampere prolétli Američané bez porážky, v nastaveném trendu pak svěřenci Davida Quinna pokračovali i ve čtvrtfinále proti Česku. Do vedení se dostali šťastným gólem a vlastně podobně nečekaně udeřili poté ještě dvakrát. 

„První gól jsem neviděl vůbec, ani nevím, kudy to prolétlo. U druhého jsem viděl puk, až když vyletěl ze clony, a to bylo pozdě. Těžko říct, co se tam dalo udělat jinak. Snažil jsem se vždycky puk najít, ale někdy to tak prostě je. Nedá se nic dělat,“ líčí brankář Karel Vejmelka.

Čtvrtfinálová bitva v Tampere se hrála prakticky bez atmosféry. Zkrátka to vůbec nevypadalo jako jeden z nejdůležitějších zápasů celého turnaje. 

„Z Rigy jsme byli zvyklí, že nás fanoušci hnali a my vnímali jejich velkou podporu. Změnu jsme vnímali, ale to není výmluva, proč jsme prohráli. Pokud chceme takové zápasy vyhrávat, tak se nemůžeme dívat napravo nebo nalevo. Musíme hrát svou hru. Američané nám svou hru vnutili, my jim měli vnutit naši,“ mrzí českého gólmana.

Český tým se proti žádnému ze silnějších soupeřů neradoval. Postupně padla družina trenéra Kariho Jalonena se Švýcary, Kanadou a nyní i s USA. A pokaždé to bylo s jedním společným jmenovatelem. Češi nedokázali hrát nadstandardně po celých šedesát minut.

„Myslím si, že co jste viděli na tribuně, tak stejně tomu bylo i na ledě. Bohužel jsme se nedokázali více vybičovat, abychom drželi tempo delší dobu.“

„Myslím si, že co jste viděli na tribuně, tak stejně tomu bylo i na ledě. Bohužel jsme se nedokázali více vybičovat, abychom drželi tempo delší dobu. Proti USA se to všechno ztvrdilo, že máme na čem pracovat a nad čím přemýšlet,“ ví moc dobře Karel Vejmelka.

Ten nyní vidí právě severoamerický celek jako jednoho z favoritů.

„Soustředil jsem se jen na náš tým a neřešil ostatní. Ale rozhodně můžu říct, že velkým kandidátem na finále je Amerika po tom, co jsme je viděli hrát. Myslím, že můžou dojít daleko,“ myslí si brankář Arizony a jediný z českých maskovaných mužů z NHL.

I tak však nebyl jasnou jedničkou. Nad šachy v brankovišti se ostatně podivovalo více expertů. Jak to viděl Karel Vejmelka?

„Vždycky jsme se dozvěděli den před zápasem, kdo bude chytat. A já na to byl nachystaný. Rozhodně to nebylo tak, že bych byl já jednička. To rozhodně ne. A ukázalo se, že trenér měl nějaký svůj plán, ale neříkal nám ho dopředu, nevěděli jsme, jak to bude. Ale všichni jsme byli připravení a nachystaní chytat,“ popisuje.

„Přáli jsme si navzájem štěstí, podporovali se. Tahali jsme za jeden provaz a tvořili super trojici. Kdokoliv by šel do brány, tak by chtěl dotáhnout tým do vítězného konce.“

A jak to všechno bral? A bylo to téma i mezi samotnými gólmany?

„V první řadě je to trenérova věc. Jak to má on naplánované, tak to nemůže nikdo ovlivnit. Bavili jsme se o tom, ale jen v rámci toho, kdo bude chytat. Přáli jsme si navzájem štěstí, podporovali se. To nebylo v ničem specifické. Tahali jsme za jeden provaz a tvořili super trojici. Kdokoliv by šel do brány, tak by chtěl dotáhnout tým do vítězného konce. Byli jsme takhle nastavení stejně,“ tvrdí.

Nyní po náročné sezoně Karel Vejmelka od hokeje vypne. A bude si užívat zasloužené volno.

„Budu dělat cokoliv jiného. Mám rád i další sporty, jako například tenis, který se snažím v létě hrát docela dost. Budu se nějakým způsobem udržovat, půjdu na kolo a budu trávit čas s rodinou. Chci jim vrátit čas, během kterého jsme se během sezony moc neviděli,“ uzavírá sedmadvacetiletý gólman.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz