Velmi dobré novinky! Fasel věří v účast hráčů NHL na olympiádě

Foto: Filip Kortus

Byla to skvělá zpráva. Po neúčasti zámořských hvězd v Pchjongčchangu se odbornou veřejností nesla všeobecná skepse i směrem k dalším olympiádám. Jenže aktuální jednání o nové kolektivní dohodě přinesla překvapivý zvrat. NHL, zřejmě za cenu jiných ústupků, hokejistům tuto možnost znovu nabídla.

President Cup 2020

Tím ještě není zcela vyhráno. Bude nutné dohodnout řadu věcí. Šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel zůstává přesto optimistický. „Nevidím tam problém, který by nás měl rozdělit. Je tam hodně výzev, nicméně novinky kolem nové kolektivní smlouvy jsou pro mě a zvláště mezinárodní hokej velmi dobré,“ řekl agentuře AP, již citují další zdroje.

„Nevidím tam problém, který by nás měl rozdělit.“

Fasel se v tomto duchu vyslovil jen den poté, co NHL oficiálně oznámila předběžnou dohodu s hráčskou asociací. Nyní probíhají na obou stranách schvalovací procesy. Ve středu ráno už bylo jasné, že výkonný výbor NHLPA pustil návrh k plošnému hlasování.

Podle agentury AP má smlouva obsahovat ustanovení o účasti hráčů NHL na dvou nadcházejících olympijských hrách 2022 a 2026. Vše je zatím neoficiální. Vynašeči informací nechtějí být jmenováni, protože veřejně NHL až na pár termínů pro nejbližší budoucnost nic neupřesnila.

Kdo a co zaplatí?

Je zde několik možných kamenů úrazu. Zdravotní pojistky, cestovní náklady a marketingová práva. Kupříkladu jen cestovní náklady do Pchjongčchangu vyšly na 15 miliónů dolarů, což se IIHF zdráhala uhradit. O tom, že NHL zastaví podnik, přičemž kompenzací fanouškům mají být olympijská klání v čase pro Severní Ameriku naprosto nevhodném, se asi nemá cenu bavit.

René Fasel chápe obavy druhé strany, nicméně zůstává optimistický. Už v únoru si zaletěl popovídat s představiteli nejslavnější ligy do New Yorku a vzájemné setkání nazval „velmi pozitivním mítinkem“. Pokračování pak bohužel zhatil koronavirus.

„Po Pchjongčchangu jsme to nevzdali,“ ujišťoval šéf IIHF. „Rozumíme situaci, jak to tehdy bylo. Žádné špatné pocity. Skutečně věříme, že to v roce 22 vyjde, a jsme připraveni pracovat a najít řešení.“

„Rádi se podíváme na souboj nejlepších s nejlepšími.“

Zástupce ligového komisaře Bill Daly po stejném setkání tak nadšený nebyl. „V této chvíli věříme, že negativa převažují pozitiva,“ řekl v únoru.

Reprezentant hráčské asociace Don Fehr odcházel spokojený. „Můj dojem ze setkání byl takový, že je tam vůle dotáhnout všechno ke všeobecné spokojenosti.“

Hráči samozřejmě možnost startovat za své národní týmy vítají. „Myslím, že je skvělé pro celý hokej, když se ukážou ti nejlepší. Olympiáda je výjimečná událost. Rádi se podíváme na souboj nejlepších s nejlepšími,“ řekl za všechny Justin Williams z Caroliny.

NHL zatím vyslala své hráče na olympijské hry pětkrát, a to v letech 1998, 2002, 2006, 2010 a 2014.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz