Vichřice v Opavě: Suchánek končí, z KHL se vrací Haas. Hlásí se i Gulda

Foto: Lenka Rybaříková, hcslezan.cz

4. března 2016, 9:23

Jan Šimek

Pořádné zemětřesení nastalo po konci sezony v Opavě. Vedení klubu sáhlo k personálním změnám a po dlouhých letech v tamní organizaci končí trenér a funkcionář Karel Suchánek (na snímku vpravo). Společně s ním klub rozvázal spolupráci také s ambiciózním koučem Davidem Musialem (vlevo). Ten však zůstává v dozorčí radě klubu. Do Slezska se naopak vrací jako šéftrenér uznávaný kouč brankářů Rostislav Haas, mladší a starší dorost povedou bývalí opavští hráči Petr Gulda a Dalibor Římský.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli na základě neuspokojivých výsledků a také ztráty důvěry k oběma trenérům. První tým nepostoupil do vyřazovacích bojů, dorostenci sestupují. Týmy mladšího a staršího dorostu se od začátku sezóny pohybovaly na posledních příčkách tabulky a nyní jsou oba na posledním sestupujícím místě,“ vysvětluje na klubovém webu jeden z jednatelů Hokejového klubu Opava Miroslav Glos.

Zkušený Karel Suchánek, který byl u historického postupu Třince do extraligy a s polskou Osvětimí získal tři mistrovské tituly, strávil v Opavě řadu let a byl u počátku nové druholigové éry klubu. V "novém" Slezanu působil sedm let jako trenér áčka, mládežnických výběrů a sekretář klubu. Mezí tím si ještě na dva roky odskočil zpátky do Osvětimi. Teď se opavská kapitola uzavřela, ke svému konci se ale jedenašedesátiletý kouč nechtěl vyjadřovat.

Druhý končící trenér David Musial byl sdílnější. „S pány jednateli jsme nenašli společnou řeč ohledně vedení klubu a způsobu trénování. Má smlouva končí, chtěl jsem do konce března dotrénovat a jít jinam. Jsem překvapený, že informace o ukončení spolupráce přišla v SMS zprávě,“ přiznává David Musial.

Slezan má za sebou ročník nejistoty. V létě musel zrušit čtyři přípravné zápasy, hráči nedostali ani korunu. Dlouhé měsíce trénovali a hráli zdarma. V lednu klub převzalo město a na povel jej dostali dva jednatelé Miroslav Glos a Milan Kolář. Situace se sice zlepšila, áčko ale nakonec na postup do play off těsně nedosáhlo.

„Jsem tady druhým rokem. V první sezoně jsme se s mužským týmem dostali po sedmi letech do semifinále a s mladším dorostem jsme se zachránili v extralize. Všechno fungovalo a bylo v pořádku. Letos jsme už od léta měli finanční problémy a jsme rád, že jsme s áčkem soutěž vůbec dohráli. Vzhledem k tomu, že jsme velkou část sezony neměli peníze, považuji za úspěch, že jsme se s muži do posledního kola prali o osmé místo,“ pokračuje.

Dorost přišel o extraligu, šéftrenérem bude Rostislav Haas

Nepříjemné rány schytal klub v mládeži. Starší dorostence potkal očekávaný sestup z extraligy, nejvyšší soutěž ale opouští i mladší dorost, což je velká komplikace. Ta mimo jiné znamená i to, že v Opavě nemohou počítat se svazovými penězi na profesionální trenéry. „V mladším dorostu, který jsme vedli společně s Miloslavem Kukolem, jsme hráli čtyři měsíce v deseti lidech. Nebylo to jednoduché, ale o záchranu jsme se rvali až do konce. Spadli jsme, to se stává. Je to sport. Přeji klubu, ať se mu podaří mladší dorost nakopnout tak, aby příští rok postoupil zpátky do extraligy,“ říká Musial.

Zajímavostí je, že navzdory svému konci na střídačce áčka a mladších dorostenců, zůstává členem dozorčí rady nového klubu. „Jsem za to rád. Chci, aby klub fungoval na úrovni. Pokud budu moci a bude to v mých silách, budu se mu snažit pomoci. Jsem rád, že jsem tady mohl dva roky být a sbírat zkušenosti. Nyní se budu dívat, kde budu moci v trenérské kariéře pokračovat. Novým trenérům přeji do nové sezony hodně štěstí,“ dodává bývalý vynikající útočník, který si udělal velké jméno v Německu.

Kdo povede druholigový opavský výběr v nové sezoně zatím není jasno. „Věříme, že tento krok přinese nový impulz ke změnám, které se v klubu chystají. Personální obsazení u družstva mužů, ale i nové trenérské složení pro celý hokejový klub je v řešení,“ doplnil Miroslav Glos.

Jisté je, že do rodné Opavy se po čtyřech letech angažmá v KHL vrací respektovaný specialista na trénink brankářů Rostislav Haas, jenž naposledy působil v Čerepovci. „Novým šéftrenérem je potvrzený pan Rostislav Haas. Mladší a starší dorostence povedou do konce sezóny trenéři Dalibor Římský a Petr Gulda,“ uzavírá Glos.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz