Victoria Cup: Rangers proti Rusům. Průcha s Rolinkem vzpomínají

Petr Průcha. | Foto: X @nyrangersmuse

9. července 13:32

Dominik Dubovči

Stoleté výročí založení IIHF? Ideální příležitost k oslavám. Jejich součástí byl v roce 2008 taky Victoria Cup, nově založený pohár, o který bojoval evropský velkoklub proti zástupci NHL. Tradice ale nevznikla. Proč?

Prvního října, Bern. Tomáš Rolinek je čerstvou posilou Magnitogorsku, kterému se v KHL nedaří. Ale před sebou má větší výzvu – porazit hokejový symbol Ameriky, New York Rangers. 

Scéna, která trochu připomíná film Mystery, Aljaška… 

„Tlak tam byl hlavně od vedení. My jsme to jako jeden z nejlepších klubů KHL museli vyhrát. Nikdo si nepřipouštěl, že bychom prohráli. Rusové uznávají hlavně svůj hokej, takže tam byl obrovský cíl v podobě vítězství,“ vzpomíná Tomáš Rolinek. 

Vedení jeho klubu dokonce vypsalo prémie v tehdejší výši 800 tisíc korun pro každého hráče, pokud se duel s Rangers povede vyhrát.

„My jsme to jako jeden z nejlepších klubů KHL museli vyhrát. Nikdo si nepřipouštěl, že bychom prohráli.“

„Byla to pecka, hráli jsme tam jako vítěz Super Six. Ani nevím, jak tenkrát vybrali Rangers. Ale hrálo se to ve Švýcarsku v Bernu, kde mají arénu pro 17 tisíc lidí. Byla tam perfektní atmosféra, taky to s námi vypadalo dobře. Ale pak se kluci z NHL rozjeli a ve třetí třetině nás válcovali,“ vzpomíná Rolinek na průběh zápasu, který živě vysílala i Česká televize.

„Novináři o to měli velký zájem, bylo to netradiční. Tehdy se ještě nehrály žádné zápasy týmů NHL v Evropě, takže vidět naživo Rangers bylo skvělé.“ O to víc, když ruský klub z města na pomezí Evropy a Asie už ve druhé minutě zápasu vstřelil vedoucí branku.

„Bylo to super. Dokonce jsme po dvou třetinách nad Rangers vedli 3:1. Byly vypsané velké prémie, takže ruský kluci už o přestávce přemýšleli, co si za to koupí,“ směje se Rolinek s hořkou vzpomínkou na následný průběh: „Nakonec jsme prohráli 3:4…“

„Byly vypsané velké prémie, takže ruský kluci už o přestávce přemýšleli, co si za to koupí.“

U řeky Ural, kde se železná ruda těží přes 200 let, tehdy hráli hokej i Jan Marek, Karel Pilař a Jaroslav Kudrna. Za Rangers nastoupili Petr Průcha a Michal Rozsíval.

„Byl to jen jeden zápas proti Magnitogorsku. Tehdy jsem ani pořádně nevěděl, o co jde. Bral jsem to jako normální zápas, na konci nám akorát předávali pohár a medaile. Pamatuju si, že jsme vyhráli 3:2 a dávali jsme gól asi třicet sekund před koncem, ještě se to povedlo naší lajně,“ pobaví Průcha hodnocením prestižního souboje. 

Hned poznáte, že zámořská parta brala zápas jinak. O prémiích pro Rusy i Čechy z Magnitogorsku ale Petr Průcha věděl. „Tomáš Rolinek mi to po zápase říkal. Přišlo mi zajímavé, jak moc to brali prestižně, zatímco my jsme jeli na přípravný zápas. Pro nás to byl v podstatě přátelák před sezonou.“ 

A přidá: „Byl to opravdu dobrý zápas, lítali nahoru dolu. Možná jim ale tlak prémií svazoval ruce.“

Petr Průcha během utkání NHL v Praze.

Petr Průcha během utkání NHL v Praze. | Foto: X @HCPCE

Méněcenná Evropa?

Victoria Cup byl akcí IIHF. Tehdy, v roce 2008, byly vztahy s NHL na nejlepší úrovni, zámořské hvězdy jezdily na olympiádu a v hojném počtu i na MS. 

„O rok později se v rámci Victoria Cupu utkal vítěz Ligy mistrů Curych utkal s Chicagem (2:1 pro Curych – poznámka redakce). Ale pak vztahy IIHF a NHL ochladly. NHL zkrátka nemá touhu ukazovat svého šampiona,“ zazní hořká narážka od tehdejšího tiskového mluvčího IIHF Szymona Szemberga.

Ochladly ale i turnaje IIHF. V rámci Super Six v Petrohradě se například utkávaly mistři šesti nejlepších hokejových lig v Evropě mezi lety 2005-2008. Pak byl projekt nahrazen Ligou mistrů IIHF. Odehrál se ovšem jediný ročník a federace se pak rozhodla turnaj z ekonomických důvodů zrušit.

A zmíněné vztahy s NHL?

„S naší Aliancí evropských hokejových klubů jsme měli schůzku s Garym Bettmanem, šéfem NHL. Požádali jsme marketingovou agenturu Infront, která má na starost i mistrovství světa, aby přišla s perfektním návrhem, který by vydělal spoustu peněz.“

„Kdyby se nám tenhle formát líbil, mohli bychom si ho uspořádat sami. Nepotřebujeme vaši pomoc.“

„Byl to formát turnaje, ve kterém by soupeřil nejlepší kanadský tým, nejlepší americký tým, vítěz Champions Hockey League i finalista, a dva nejlepší týmy z KHL – bylo to pár let zpátky, ještě před válkou. Šest týmů, dvě skupiny, čtyři dny… Mezi fanoušky by o tohle byl extrémní zájem,“ cítil Szemberg.

Přišli jsme s tím za Bettmanem a ten řekl: ‚Nemáme zájem.’ A dodal: ‚Kdyby se nám tenhle formát líbil, mohli bychom si ho uspořádat sami. Nepotřebujeme vaši pomoc.‘

A tak dnes NHL putuje do Evropy jen za přátelskými zápasy – a v posledních letech i k regulérním ligovým utkáním.

Kapitánovo přání

Průchu ale mrzí, že se největší hvězdy světa nepodívají na olympiádu. „Sebralo to hokejovému turnaji výjimečnost. Na turnaj se člověk kouká úplně jinak, když tam hrají kluci z NHL. Nechci snižovat úroveň olympiády, ale když tam mohli jezdit nejlepší z nejlepších, tak se na to člověk díval trochu jinak,“ popsal bývalý šikovný útočník.

Jeho historie s pardubickým kamarádem Rolinkem pokračovala – tehdejší reprezentační kapitán Průchu kritizoval kvůli odmítnutí účasti na MS 2010, on ale odmítl zřejmě kvůli následkům po otřesech mozku, na které trpěl – a důvod nechtěl sdělovat veřejně. Hned o rok později si to před MS 2011 vyříkali a nároďák dovedli k další medaili. 

To už hrál Průcha za Petrohrad. Dnešní odchody Čechů do Ruska ale Rolinek nechápe.

„Samozřejmě tam někteří hráči jdou. Ale pro mě je to v téhle době nepochopitelné. Tečka.“

„Když jsme tam hráli my, byla nejlepší evropská soutěž. Ale teď je úplně jiná situace. Za rohem máme válku a mně se tohle hrozně nelíbí. Takže souhlasím s tím, že ti hráči nesmí reprezentovat Česko. Jsem rád, že to je takhle nastavené.“

„Pro mě je to v téhle době nepochopitelné. Tečka.“

A taky je rád, že se zbavil nálepky posledního kapitána mistrů světa! Málokdo přál nároďáku úspěch tak, jako Rolinek.

„To, co jsme zažili v roce 2010, když jsme se domů vraceli se zlatou medailí, už na letišti na nás čekali davy fanoušků a pak jsme to slavili na Staroměstském náměstí, tak to bych přál každému sportovci a každému hokejistovi…“

Foto: Facebook

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz