VIDEO: Kovář si zpíval, na puk čekal marně. Simon v tichu dobře slyšel

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

4. dubna 2015, 21:50

Václav Jáchim

(LILLEHAMMER, od našeho zpravodaje) Vyhráli oba zápasy, ani jednou neinkasovali, většinou měli převahu a puk pod kontrolou. Čeští hokejisté začali přípravu na domácí šampionát dobře. Nejprve Norům nasázeli čtyři branky, pak je srazili nejtěsnějším fotbalovým poměrem. V obou kláních udržel čisté konto Jakub Kovář. "Samozřejmě jsem rád, že jsem nedostal góla. Ale soupeř moc těžkých momentů neměl, takže se ukáže v dalších zápasech," reaguje upřímně.

Kovář přitom nebyl ve snadné pozici. "Největší problém vám v takovém utkání dělá to, že na vás žádné střely nejdou. Když pět nebo sedm minut stojíte, a pak u vás ve třetině soupeř krouží, vydýcháte se a máte toho plné kecky. Člověk je vymrzlý, takže není jednoduché chytat každou střelu, aby vám puk nevypadl. V přerušené hře je třeba se pořádně hýbat," upozorňuje.

V sobotní bitvě hrozil protivník vlastně jen v přesilovkách. "To byla jediná možnost, jak se Norové mohli dostat do zápasu," upozorňuje. Kovář se předvedl především při šanci Borresena ve třetí třetině, norský útočník mířil na odkrytou klec, jenže kotouč skončil v lapačce českého gólmana! "Docela hodně jsem vyjel proti hráči, který nahrával. Branka byla tím pádem dost odkrytá, kdyby se na mě trošku podíval, stačilo poslat puk po ledě. Já mohl jen natáhnout ruku a on mě trefil pěkně do košíčku," hlásí.

I druhé utkání většinou probíhalo podle českých not, z toho vyplynul menší počet střel. "Byli jsme většinou lepší. Škoda, že jsme málo chodili do branky, a že jsme chtěli dávat jenom hezké góly. Na konci jsme je pak pustili do tlaku a trošku se i báli o výsledek. Zápas jsme mohli dohrát víc v klidu," připomíná. Mezistátnímu souboji by také slušela lepší atmosféra. "Já si celé dva zápasy v brance zpíval. Líbilo se mi, co hráli za písničky. Měl jsem se docela dobře," směje se. Po utkání chtěl po organizátorech puk. "Za tu nulu, ale bohužel. Už prý žádný neměli," dodává.

Kovář si v Lillehammeru mohl tak trochu připomenout reprezentační premiéru. Před čtyřmi lety chytal v Gjoviku proti Norsku a Češi dvakrát vyhráli 2:1. "Je pravda, že se zápasy dost podobaly. Letos jsme tu měli asi silnější tým. Tehdy to bylo víc vyrovnanější, ale utkání dopadla podobně. Tehdy v Gjoviku jsem dost smolně ztratil pokaždé nulu, mám radost, že se mi to teď povedlo." Norové by mohli být jeho oblíbeným soupeřem. "Také jsem o tom přemýšlel. S Nory mám už docela dost zápasů, jediný bod jsme ztratili na mistrovství světa v nájezdech. Zatím se mi proti nim daří. Ale tohle byly přáteláky. Určitě by byla chyba, kdybych vzpomínal na to, jak jsme s nimi hráli 3. a 4. dubna," zmiňuje.

Velký podíl na druhé výhře má také Dominik Simon. Nejmladší útočník výběru trefil ve druhé třetině vítěznou branku. Byla to krásná akce. "Pláňa mi to tam pěkně hodil, já zkusil vystřelit zpoza hráče a naštěstí mi to tam spadlo," pochvaluje si. Mířil pohotově pod horní tyčku. Simon přiznává, že mu gól zvedl sebevědomí. "Určitě to potěší," přiznává. Na dotaz, zda v Norsku získal plusové body směrem k mistrovství světa, krčí rameny. "To netuším, ale myslím, že to je spíš o výkonech a o předvedené hře, než o jednom gólu. A také - kdo se hodí do týmového konceptu," připomene.

Účastník loňského mistrovství světa dvacetiletých patřil v utkáních k nejlepším českým hokejistům. Sobotní klání podle něj bylo náročnější než předchozí měření sil. "Norové po nás šli agresivněji a vynutili si pár našich chyb. Ale Jakub Kovář chytal parádně a všechny jejich šance vychytal," chválí gólmana. Domácí byli nepříjemní, toužili uzmout aspoň jednu výhru. "Norové napadali, na všechno jsme měli méně času. Myslím, že hráli lépe než včera. My naopak tolik ne, hlavně na začátku, kdy nám tam nepadl žádná gól."

Reprezentanti sehráli zápas v nedůstojné kulise, takhle slabá návštěva se jen tak nevidí. "Atmosféra byla komorní, ale nikdo na to nemyslel. Snažili jsme se hrát jako obvykle. Aspoň jsme slyšeli pokyny trenérů, člověk vnímal úplně všechno. Každé zařvání," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz