VIDEO: Na draft příliš nemyslím, soustředím se na hokej, říká Tomáš Šoustal

Foto: kevinlight.photoshelter.com

2. dubna 2016, 21:39

Jan Havlovic

(KAMLOOPS, od našeho zpravodaje) Draft NHL se kvapem blíží a jednou z českých nadějí pro letošní rok bude Tomáš Šoustal, útočník Kelowna Blazers. Účastník letošního MS dvacetiletých válí v kanadské CHL, kde se svým týmem momentálně bojuje v play off. Po čtvrtém utkání série s Kamloops jsme Tomáše vyzpovídali v útrobách SandMan Centre, dějiště mistrovství světa žen.

Fanshop národního týmu

Jak vedla vaše cesta do zámoří?
Loni po Vánocích jsem ještě hrál v Olomouci. Poté mě kontaktoval můj agent, zdali bych měl zájem jít do kanadské CHL. A já jsem řekl, že určitě, že to by byl můj sen se do CHL jednoho dne dostat. Můj agent začal po Vánocích jednat a nakonec to klaplo koncem června na draftu, kde si mě Kelowna vzala z posledního místa v prvním kole.

Jak probíhala aklimatizace v novém prostředí? Nový jazyk, kultura, spoluhráči...
Já jsem si tady zvykl poměrně rychle, angličtinu jsem již trochu uměl, neboť jsem chodil na doučování. Věděl jsem, že angličitinu potřebuju. I kdyby to nemělo být v hokeji, tak angličtina je strašně důležitá, takže s jazykem jsem problém neměl. Je tady menší hřiště, hraje se víc do těla, takže na to jsem si měsíc až dva zvykal a poté už to bylo v pohodě. Tohle už je moje druhá sezona, tudíž s tím vůbec nemám problém.

Sledujete českou extraligu? Konkrétně ve vašem případě Olomouc, kde jste strávil několik let před odchodem do zámoří?
Ano, trochu jsem to sledoval. Že bych na to každý den čučel, to ne, ale Olomouc jsem sledoval. Byl jsem strašně překvapený, jak Olomouci pomohli trenér Venera a pan Tomajko. Oni zahájili sezonu výborně, poté měli takový pokles, ale v play off hrozně překvapili, neboť se do vyřazovací části dostali bez potíží s týmem, se kterým se počítalo spíš na baráž. Byl jsem z toho příjemně překvapený. V Olomouci mám bráchu, který tam hraje, takže ten mi občas dává info, jak to tam probíhá a jak Mora hraje, ale to je tak zhruba všechno.

Jak se vám líbí Kelowna? Na oba domácí zápasy v play off bylo prakticky vyprodáno.
Kelowna je super. Všichni tady říkají, že Kelowna má jedno z nejlepších zázemí v celé CHL, a vůbec se tomu nedivím. Od generálního manažera až po malé kluky, kteří nám nosí flašky na zápas, je to prvotřídní organizace, ve které dostanete vše, co potřebujete. Takže já jsem maximálně spokojený a snažím se jim to vracet na ledě, jak nejvíc to jen jde!

V základní části jste nasbíral celkem 46 bodů, poměrně se vám povedla. Jak myslíte, že se vaše výkony v základní části odrazí směrem k blížícímu se draftu? Jak vidíte svoje šance?
Zatím na draft příliš nemyslím. Minulý rok jsem měl takové období, ve kterém jsem se soutředil spíše na draft. Nevyšlo to, takže jsem byl zklamaný. Teď se na to vůbec nesoustředím, koukám se spíš jen zápas od zápasu, abychom postoupili co nejdál, protože to mi může hodně pomoct. Ale takhle na draft se nedívám. Samozřejmě, v hloubi duše doufám, že si mě někdo vybere. Teď se však soustředím na hokej. Co bude po sezoně, to bude po sezoně, to já neovlivním.

Máte nějaký výsněný klub v NHL, do kterého byste chtěl jít?
Washington Capitals, neboť jsem jim fandil už jako malý kluk. Ale minulý rok po sezoně jsem byl na kampu v Calgary Flames, čehož si hrozně moc vážím. Takže, pokud by si mě vzalo Calgary, byl bych straně moc rád, neboť mi dali v loňském roce příležitost. Dali šanci klukovi, kterému se sezona příliš nepovedla, ale viděli ve mně nějaký potenciál a vytáhli si mě tam.

Osmifinálovou sérii s Kamloops jste zahájili domácí výhrou. V druhém zápase jste směřovali k vítězství, ale v poslední půlminutě soupeř dokázal skóre otočit. Odrazil se tento nepovedený závěr utkání na atmosféře v týmu?
Ne, to si nemyslím. Já si myslím, že jsme ten druhý zápas měli vyhrát, neboť jsme soupeře jasně přestříleli a přehráli. Jediné, co oni udělali, je to, že v posledních třiceti vteřinách vstřelili dva góly, jinak já jsem o nich celý zápas nevěděl. Nevěděl jsem, že ti kluci hráli. Kdybychom za stavu 3:1 dali další branku, bylo by po zápase a nikdo by se nemohl ničemu divit. Jejich gólman však chytá celou sérii výborně, on je ročník 97, takže opravdu klobouk dolů. Podává stoprocentní výkony a když ho nejvíc potřebují, tak vytáhne nějaký neskutečný zásah. Jinak si myslím, že na tenhle tým máme, jen se musíme vrátit k tomu, co nás zdobí – chodit do brány, a začne to tam padat!

V týmu Kamloops působí Jiří Vála a s Ondřejem Smejkalem. Probíhalo před touto sérii nějaké hecování, popichování?
V základní části jsme vždycky po zápase pokecali, ale teď spolu ani mluvit nemůžeme. Nevím, jak to mají oni, ale nám generální manažer zakázal mluvit s hráči z týmu soupeře. Takže s nimi budu mluvit až po sérii, až oni vypadnou a my půjdeme do druhého kola. Po sérii si s nimi pokecám, ale zatím ne.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz