VIDEO: Sekáč chválí Chicago: Hráli na 80 procent. Když potřebovali, zabrali!

16. června 2015, 17:00

Václav Jáchim

Chicago je na nohou, hokejisté Blackhawks v noci na úterý zmákli šestý duel finále s Tampou Bay a zvedli nad hlavu Stanleyův pohár. Borcům kolem Toewse, Keitha, Kanea a dalších hvězd se to povedlo potřetí za posledních let, tahle dynastie teď jasně vládne nejlepší soutěži planety. Z českých hokejistů měl s Blackhawks nedávno čest Jiří Sekáč, jeho Anaheim ve finále Západní konference srdnatě vzdoroval a padl až v rozhodující sedmé bitvě. Dál šlo Chicago, bojovníci Ducks musejí na šanci počkat minimálně rok!

Zatímco fanoušci Blackhawks právě prožívají obrovskou euforii a celé Chicago je na nohou, hokejisté Anaheimu už jsou nějaký ten den na dovolené. Jiří Sekáč tráví volno doma, během úterního odpoledne absolvoval setkání s médií, které v autosalonu Charouz Motors organizovala hráčova zastupující agentura Eurohockey Services. Právě skončené finále Stanley Cupu bylo i pro Sekáče hodně žhavé téma.

"Hodně se psalo o tom, že kdo postoupí ze semifinále mezi Chicagem a Anaheimem, kdo vyhraje Západní konferenci, ten nakonec také získá Stanley Cup," říká bývalý útočník pražského Lva. "Potvrdilo se to, což pak člověka zamrzí, že jsme místo Blackhawks mohli být vítězi my. Ale měli jsme hodně mladý tým. Pokud zůstane pohromadě, tak myslím, že není všem dnům konec. Určitě tam jsou velké šance do dalších sezon," doufá.

Sekáč začal první zámořskou sezonu v Montrealu, po výměně do Anaheimu se zahnízdil v sestavě Ducks a s týmem absolvoval celé tažení play off. Cílová rovinka však byla kratší, než by si Kačeři přáli a představovali. Nad jejich síly bylo právě Chicago, český mladík kvality soupeře uznává. "Řekl bych, že hráli na 80 procent. A když to vážně potřebovali, tak zabrali. Jejich lídři to vzali do vlastních rukou, bylo to znát," připomíná.

Vynikající předváděl kupříkladu obránce Duncan Keith, jenž byl ostatně vyhlášen nejužitečnějším hráčem Stanley Cup. "Je dobrý. Ale i další jejich kluci. Jsou to nejlépe placení hráči NHL, klub by jim peníze nedal, kdyby nešlo o nejlepší hokejisty. Zrovna u Duncana Keitha je vidět, s jakou vášní hokej hraje. Bylo mu dáno do vínku. Je to jeden z nejlepších beků ligy," oceňuje. Samostatnou kapitolou jsou ofenzivní dispečeři Jonathan Toews a Patrick Kane. Sekáč přiznává, že tým Anaheimu je považoval za největší zbraně Chicaga: "Samozřejmě se jejich hra hodně rozebírala, měli jsme i jednu speciální lajnu, která na oba hrála. Ale bylo vidět, že si člověk může říkat, co chce, rozebírat různá videa... Jenže tihle kluci jsou nevyzpytatelní. Dají se strašně těžko bránit."

Anaheim měl semifinálovou sérii rozehranou výborně. Vedl a sahal po postupu, jenže Blackhwaks mají sedm životů. Těžkou situaci zvládli, vyhráli rozhodující sedmý duel. A ve finále pak strojovým hokejem s vynikající defenzivou a efektivitou opor zničili i Tampu Bay. "Mají zkušenosti. Stanley Cup získali třikrát za posledních pět let, to je znát. Nenechají se zviklat, lídři je podrží. Celý tým to zvedne, takže jsou schopni dostat se z větších problémů nebo kolapsů, které je třeba potkaly v předchozím zápase," upozorňuje.

Zdá se, že recept na čerstvé šampióny pořádně nefunguje. "Ale nikdo není neporazitelný. Porazit se určitě dají. Je těžké to vysvětlit. Málokdo zatím vyřešil, aby Chicago zdolal. Zvlášť když jsou už v play off takhle daleko. Jejich kluci si to umí neskutečně pohlídat." Protivníci dobře vědí, jaká kvalita stojí na opačné straně barikády. Tým s vítězným duchem a ohromnou vnitřní energií jede jako válec! "Hráči Chicaga mají u ostatních samozřejmě respekt, ale v NHL vám vtloukají do hlavy, že těmhle hráčům se právě moc respektu dávat nesmí. V opačném případě je to pak ještě horší," říká Sekáč.

Nicméně jakmile slyší dotaz, jestli je Chicago letos spravedlivým držitelem nejcennější hokejové trofeje planety, chvilku váhá. "Naše zápasy s Chicagem byly hrozně vyrovnané, vážně mohly vyhrát oba týmy. Jednou jsme jim nedali čuchnout my, pak zase oni nám. Rozhodovalo kolikrát to, že tam puk někdo vyloženě domlátil. Vyhrát mohl kdokoli. Nebylo to tak, že by někdo někoho přetlačoval nebo herně převyšoval. Záleží i dost na štěstí. A toho nakonec měli víc oni," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz