Viktor Hübl má další extraligovou asistenci. Jak to dokázal?

Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Viktor Hübl přepisuje rekordy a historii české nejvyšší soutěže, i když v ní už nepůsobí. To je samozřejmě řečeno s lehkou nadsázkou, nicméně ale jde o věc pravdivou. V důsledku záměny čísel v jednom ze starších zápisů přibyla do statistických zápisů Hüblovi jedna asistence.

Viktor Hübl, který drží rekord v počtu startů v nejvyšší soutěži, má díky novému nálezu místo rovných 500 asistencí o jednu více. A celkově tedy ve 1 276 zápasech 903 bodů.

Tuto asistenci Hübl získal v sezoně 1999/2000, kdy došlo k záměně čísel 21 a 26 při přepisu odfaxovaného zápisu o utkání. Konkrétně jde o zápas 32. kola základní části mezi Havířovem a Litvínovem, kdy si 4. ledna 2000 Hübl připsal druhou asistenci.

Situaci detailněji vysvětluje Ondřej Zamazal, který je autorem Knihy rekordů ELH, a který tuto chybu ve statistikách díky podnětu soukromého badatele našel a opravil.

„Hokej.cz začal jako oficiální výsledkový a statistický systém fungovat od sezony 1999/2000. Elektronické (on-line) zápasové protokoly se začaly používat až o dekádu později," popisuje Zamazal.

„Hüblův případ je výjimka, kdy chyba unikla bezděčně."

„Do té doby se papírové zápisy o utkání (jejich odeslané kopie) co nejrychleji převáděly na web manuálně, což s ohledem na lidský faktor občas způsobovalo nepřesnosti a rozpory mezi originálem a digitalizovanou verzí (nejčastěji v časech gólů a vyloučení, v označeních speciálních branek atd.). Góly a asistence si vesměs hlídaly kluby; pokud vznikl jakýkoliv problém, hlásily návrhy na opravy přímo řediteli ELH," vypráví Zamazal.

„Hüblův případ je tedy výjimka, kdy chyba unikla bezděčně," vysvětluje. „Upozornil na ni soukromý badatel Zdeněk Černý, který detailně pracoval s originály zápisů o utkání. Z dalších zdrojů (média, litvínovské hokejové noviny Brejk, informace ze svazu) jsem pak ověřil, že se opravdu jedná o chybu v přepisu, a ne o dodatečný zásah do zápisu. Druhá asistence na gól Chemopetrolu v zápase Havířov–Litvínov (4. 1. 2000) patří Viktoru Hüblovi, nikoliv Radku Mrázkovi."

„Na chybu upozornil soukromý badatel Zdeněk Černý, který detailně pracoval s originály zápisů o utkání."

Sportovní vedení Českého hokeje tedy nařídilo zdigitalizovaný zápis o utkání opravit, čímž se mění individuální statistiky Viktora Hübla ze sezony 1999/00 i jeho celkový kariérní součet.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz