Víme, jak být úspěšní, potvrzuje Kovář. Po třech zápasech chtěl devět bodů

Foto: Michal Eger

11. května 2016, 8:00

Václav Jáchim

(MOSKVA, od našeho zpravodaje) V utkání proti Švédsku dal nádherný gól, přesně takový, jaký žádá moderní hokej. Jan Kovář pohotově tečoval střelu Jakuba Jeřábka a kotouč zaplul do brány Jakoba Marsktröma. Další dvě trefy přidal Michal Birner, který spolu s Michalem Řepíkem doplňuje centra z ruského Magnitogorsku. Tahle formace jde stále nahoru! "Ale stále se potřebujeme sehrát. Myslím, že by to mohlo být ještě lepší," hlásí Kovář.

Tahle formace vznikla možná lehce náhodou. Jan Kovář měl v přípravě jiné kumpány, oba liberečtí Bílí Tygři se přidali až před druhým duelem se Švédy ve Znojmě. Trenéři i pod dojmem předchozí debaklu přistoupili ke změně - a měli šťastnou trefu. Dispečer Kovář velí kombinacím, Birner doluje puky a dře do úmoru. Řepík odvede mraky práce u mantinelu, navíc dokáže nebezpečně zakončit.

Mozjakin je nejlepší hráč Evropy. V NHL by patřil mezi top deset

Kovář oceňuje, v jaké formě oba Michalové do reprezentace dorazili. "Myslím, že je na nich vidět sebevědomí. Celou sezonu vyhrávali, daří se jim. Já se snažím o to, co umím. Tedy rozdávat puky a kombinovat. Řípa s Birnym mají sebevědomí, dávají strašně lehce góly. Já doufám, že to bude pokračovat," přeje si. Sám v KHL tři roky válel vedle ruských hokejových legend Mozjakina se Zaripovem. Jak vyznívá srovnání se zmíněnou dvojicí v reprezentaci? "Tam trošku rozdíl je," usměje se. "Myslím, že Mozjakin je nejlepší hráč v Evropě. Kdyby šel do NHL  patřil by mezi top deset hokejistů celé soutěže. Ale zatím je v Rusku," dodává.

Liberecká křídla jsou jinými typy hokejistů než ruští mistři světa. Zatímco v klubu má Kovář parťáky dlouhé měsíce, v elitním výběru jen krátce. "Musíme si na sebe zvyknout, pořádně jsme spolu nehráli. Řepu s Birnym jsem měl v útoku během sezony jen jednou, a zápas jsme ještě prohráli. Myslím, že to bude lepší a lepší. Hlavní je, abychom pomáhali týmu," uvědomuje si. Nicméně proti Švédsku se dařilo náramně, zmíněná trojice vstřelila tři branky ze čtyř. "Jsme rádi, že góly dáváme, samozřejmě to přijde vhod. Ale turnaj se teprve rozběhl. Musíme to ještě zlepšit, stejně tak přesilovky. Fakt jsme na začátku, jsme rádi za osm bodů. Jenže ve skupině hrajeme sedm zápasů. Je třeba šlapat dál."

Od národního mužstva původně nikdo moc nepředpokládal, že skolí Rusy i Švédy - tedy největší favority moskevské základní skupiny. Vůjtkova armáda má po třech zápasech osm bodů  Jak to viděl Jan Kovář? "Nevím, jestli jsem čekal podobný výsledek. Ale chtěli jsme devět. Takže trošku zklamání," směje se. Vzápětí zvážní, sladké skalpy sborné i Tre Kronor přinesla tvrdá dřina, hokej na hranici sebeobětování a především týmový výkon. "Hrozně nám pomohl první zápas, kdy jsme porazili Rusy 3:0 a dostali trošku sebevědomí,"upozorní.

Nováčci? Kluci hráli výborně už v sezoně. Nominaci si zaslouží

Zatímco doma se mnozí fanoušci posunuli na oběžnou dráhu euforie a zcela jiných ambicí než před nějakými deseti dny, Kovář i všichni reprezentanti zůstávají stále stejně ostražití. Odstartovali výborně, ovšem výsledky teď potřebují potvrdit. "Opakuju, musíme makat pořád, abychom pohodu neztratili. Teď nás čekají zápasy, kdy favority budeme my. Což bývá trošku ošemetné. Takže je nutná stoprocentní koncentrace, dál musíme dělat body." Je tady velký příslib, že se tak stane. V mužstvu je sice řada nováčků, jenže všichni makají jako ostřílení kozáci. "Je to tím, že kluci hráli výborně už v sezoně. Nominaci si zaslouží, tady to potvrzují."

Pozitivní zprávou budiž rovněž skutečnost, že reprezentanti dokázali zabrat v těžké situaci. Proti Švédsku přišli do druhé třetiny jako vyměnění. Vrátili se ke stylu hry, kterým srazili sbornou, a dalšího favorita přehráli. Nasazením, bruslením, agresivitou. Obrat z 0:2 nebo 4:2 nebyl žádnou nahodilou akcí, případně shodou okolností. "První třetinu jsme měli fakt hodně špatnou, vůbec jsme nedělali, co jsme chtěli. My víme, jak musíme hrát, abychom byli úspěšní. A toho se musíme držet."

Díky výtečnému vstupu do turnaje vyvstala reálná možnost útoku na špičku moskevské hitparády. První příčka a nejvýhodnější pozice pro čtvrtfinále by byla hodně lákavá. Mají to hráči v hlavách? "Těžko říci. Dneska tu není žádný lehký soupeř. Když vidíme Kazachstán, je to vlastně tým Astany z KHL, který hraje dobře. Každý zápas je hrozně těžký, na naší straně musí být maximální koncentrace. Pokud skončíme první, tak samozřejmě dobře. Uvidíme," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz