Vlastimil Bubník sklízel úspěchy na ledě i fotbalovém trávníku

18. března 2006, 11:15

ČTK

Mezi množstvím vynikajících českých sportovců se najdou i tací, kteří se dokázali prosadit v několika sportech najednou. Jedním z nejslavnějších sportovních "obojživelníků" je Vlastimil Bubník (na snímku vlevo), který vybojoval medaile na vrcholných akcích ve fotbale i v hokeji a dodnes drží přední pozice v řadě statistik. Člen Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Bubník oslaví 18. března pětasedmdesátiny.

Plekanec Chance liga

V dresu hokejové reprezentace startoval mimo jiné na čtyřech olympijských hrách a pěti mistrovstvích světa. Celkem má ve sbírce jednu stříbrnou (MS 1961) a tři bronzové medaile (MS 1955 a 1963 a ZOH 1964). Na světovém šampionátu 1961 ve Švýcarsku byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje. Ze čtyř startů na ZOH má na kontě 34 bodů (19+15). Hokejista, který v národním týmu sehrál 127 utkání a vstřelil 121 branek, byl na olympiádách v roce 1952 v Oslu a o čtyři roky později v Cortině d'Ampezzo vlajkonošem československé výpravy.

S fotbalovou reprezentací, za kterou nastoupil jedenáctkrát a vstřelil čtyři góly, se zúčastnil premiérového mistrovství Evropy (Poháru národů) ve Francii v roce 1960. Československo skončilo třetí a Bubník dal jeden ze dvou československých gólů v utkání o třetí místo s domácí Francií.

Vlastimil Bubník se narodil 18. března 1931 v Kelči u Hranic na Moravě. S opravdovým tréninkem začal až ve třinácti letech, dělil svůj volný čas mezi fotbal a hokej. Obojím se bavil v Brně, kam se s rodiči přistěhoval, když mu byly tři roky. V zimě hrával na pravém křídle útoku hokejového celku SK Královo Pole, v létě obouval kopačky a nastupoval jako střední útočník Spartaku Královopolská.

V nově vytvořeném celku Rudé hvězdy (později ZKL) Brno se v období let 1953-66 podílel na celkem 11 titulech mistra republiky. V lize měl během šestnácti sezon bilanci 320 zápasů a 300 branek. S celkovým počtem 421 gólů mu dodnes patří deváté místo v Klubu hokejových střelců.

Po úspěchu na fotbalovém Poháru národů se rozhodl věnovat více hokeji, úplně s fotbalem skončil v roce 1967. Už o rok dříve totiž coby hokejista přestoupil do Vítkovic, a tak v posledním roce brněnskému Spartaku jen vypomáhal. Po dvou letech v ostravském celku se rozhodl zkusit hokej za hranicemi a do roku 1971 hrál za rakouský Feldkirch.

Poté pověsil na hřebík i brusle a v sezoně 1972/73 vedl jako trenér hokejisty brněnského Zetoru. Další dva roky se věnoval mládeži, v rozmezí let 1975-1978 trénoval v jugoslávské Jesenici. Od konce 70. let už opět působil v brněnském hokeji.

Podle odborníků Bubník patřil mezi mimořádné sportovní talenty, a kdyby si nevybral fotbal a hokej, určitě by vynikal v jiných sportech. Sám se sportováním definitivně skončil až v roce 1998, kdy mu na operačním sále vyměnili srdeční chlopeň.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz