Volný den v Moskvě? Kalous Lenina vynechá. Kovář poradí, kam na večeři

Foto: Michal Eger

10. května 2016, 12:57

Václav Jáchim

(MOSKVA, od našeho zpravodaje) Konečně mohli vypnout a hodit hokej několik hodin za hlavu. Čeští hokejisté parádně zvládli těžký vstup do šampionátu, ve čtyřech dnech vydřeli skalpy Rusů, Lotyšů i Švédů, v úterý dostali za odměnu úplné volno. "Hráčům jsme řekli, že nebude trénink, ani nepojedeme do haly. Ať si každý odpočine po svém, dáme jim prostor k tomu, aby doplnili energii," řekl hned po duelu s Tre Kronor trenér Vůjtek.

Přesně tak se stalo, den po velké bitvě se Švédy si hokejisté užili pozdější probuzení a naprostý relax. Někdo zůstal v pokoji hotelu Crowne Plaza, jiný vyrazil na procházku. Nebo jen tak na kafe do vedlejšího obchodního centra. Liberečtí Michalové Birner s Řepíkem krátce po jedenácté hodině místního času mířili do Parku legend, ačkoli nemuseli. "Jdeme do posilovny, potřebujeme trošku potrénovat. Děláme to pravidelně," připomněli.

Také trenéři si dopoledne dali pohov. "Řekli jsme si, že půjdeme s kolegy na kafe, probereme určité věci," zmínil asistent Jiří Kalous. Realizační tým měl po obědě v plánu procházku po Rudém náměstí. "Já už tam jednou byl," zahlásil nový hlavní kouč Sparty. "Ale na Lenina se podívat nepůjdeme," doplnil ke známému mauzoleu. Pak už zase nastane čas debat o povinnostech. "Den bez hokeje si nedáme, připravujeme se už na další soupeře. Na rozdíl od hráčů musíme nachystat porady, rozebrat soupeře. Máme čas a prostor."

„Moskva není můj favorit. Jsou tady velké zácpy, spousta lidí. Mně vyhovují spíš menší města. Nejhezčí je náš Magnitogorsk.“

V hotelu Crowne Plaza vládla během dne pohodová atmosféra. Zatímco Švédové byli po pondělní porážce smutní, čeští hokejisté kráčeli na snídani či posléze na oběd s dobrou náladou. Osm bodů po třech utkáních, to je výborný bonus a příslib do dalších bitev. Ta první přijde až ve čtvrtek, kdy se od 15:15 hodin hraje s Norskem. Úterý tudíž proběhlo ve znamení pohodičky. "Dneska určitě vypnu. Na hokej nebudu vůbec myslet, ani si na pokoji nezapnu televizi," poznamenal Jan Kovář.

Útočník Magnitogorsku zvažoval procházku prosluněnou ruskou metropolí a poté dobrou večeři. V minulosti trávili reprezentanti volno třeba také u karet či playstationů, ovšem letošní tým na to prý není. "Myslím, že nic takového tady ani nikdo nehraje. Vím, že dřív jsme hrávali, ale teď ne," připomněl. Když členové týmů vyrazí posedět u kávy, debaty se stáčejí na různá témata. "Probíráme život, angažmá v jednotlivých ligách, zemích. Ale co si budeme povídat, nejvíc se stejně bavíme o hokeji. Je tady pětadvacet hokejistů. Kluci se třeba ptají, jaké to je v Rusku," zmínil letošní vítěz Gagarinova poháru.

Kovář může zároveň posloužit kamarádům jako průvodce. "Moskvu znám, jezdím sem třikrát ročně, letos navíc ještě při play off. Párkrát jsem tu byl, takže vím, kam se dá zajít na jídlo a tak. Jestli třeba někdo chce dobré sushi nebo steak, mohu poradit," usmál se. V mamutí metropoli se však jinak moc dobře necítí. "Moskva není můj favorit. Jsou tady velké zácpy, spousta lidí. Mně vyhovují spíš menší města. Nejhezčí je náš Magnitogorsk," usměje se v narážce na město u Uralu, jemuž vévodí mohutný hutní komplex.

Už potřetí přijel na šampionát do ruského hlavního města Tomáš Plekanec. Útočník Montrealu tady před patnácti (!) lety slavil titul juniorského mistra světa. Vzpomněl si teď na tehdejší úspěch? "To už je hrozně dávno. Nedá se moc srovnávat. Dozadu se moc nekoukám," usmál se. V roce 2001 vyrazil s kamarády na Rudé náměstí, poznal obchodní dům GUM, Arbat, hlavní dominanty historického centra. "Byl jsem tam i v roce 2007, kdy se tu hrálo dospělé mistrovství světa," lehce zavzpomínal.

Teď zatím na vycházku nedošlo, ale v plánu je. "Uvidíme, možná se někam půjdu podívat ve středu po tréninku. Nějaká procházka asi proběhne, ale hlavní bude odpočinek. Měli jsme tři zápasy ve čtyřech dnech, další nás čekají," doplnil kapitán týmu. Středa bude už opět v provozním režimu turnaje - český tým čeká oficiální focení a pak klasický trénink, který už bude zaměřen na čtvrteční duel s Nory.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz